Remont to trudny czas - zarówno dla osób go przeprowadzających, jak i dla ich sąsiadów. Nie jesteśmy go jednak w stanie uniknąć - remont trzeba wykonać po jakimś czasie nawet w najlepiej urządzonym mieszkaniu. Nawet, jeśli zainwestujemy w meble i sprzęty wysokiej jakości, a wykończenie ścian i podłóg zlecimy specjalistom - po kilku/klikunastu latach trzeba będzie wnętrza co najmniej odświeżyć.

Remont mieszkania i remont domu

Mogłoby się wydawać, że remont domu jest czymś o wiele gorszym niż remont mieszkania. Nie zawsze jest to słuszne założenie. Wszystko zależy od tego, czy to stary czy nowy budynek - oraz jaki zakres prac planujemy i na ile znamy rozwiązania, które zostały w nim zastosowane przy budowie. 40-letnie mieszkanie potrafi czasem zaskoczyć bardziej niż 10-letni dom. Często bywa tak, że przygotowując się do remontu mieszkania zakładamy, że przebiegnie on szybko i sprawnie - ze względu na niewielki metraż. A potem, w trakcie remontu, okazuje się, że instalacje wymagają wymiany, trzeba położyć nowe tynki, nie da się przenieść zlewozmywaka tam, gdzie zakładaliśmy i w związku z tym trzeba przygotować projekt wnętrza od nowa.

Remont łazienki

Remont łazienki to najbardziej uciążliwa forma remontu, z jakim możemy mieć do czynienia w mieszkaniu. Mimo, iż jest to najmniejsze z pomieszczeń, dostarcza nam wielu problemów - i to już na etapie planowania remontu. Prace remontowe w łazience w znacznym stopniu utrudniają nam codzienne funkcjonowanie - wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych. Nie mówiąc już o bardzo uciążliwym hałasie, który generujemy na etapie skuwania płytek ze ścian i podłogi - a który przeszkadza nie tylko nam samym, ale również wszystkim sąsiadom dookoła.

Remont kuchni

Remont kuchni jest drugą, po łazience, najmniej przyjemną formą remontu w domu. Kiedy kuchnia zostaje wyłączona z użytkowania na czas przebudowy, mamy niemal polowe warunki jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. Jeszcze gorzej jest, gdy remont dotyczy aneksu kuchennego, który jest częścią salonu - a salon jest jednocześnie naszą sypialnią. Na szczęście można go zaplanować w taki sposób, aby zminimalizować utrudnienia - zamówić zabudowę meblową na wymiar u stolarza i przystąpić do prac remontowych dopiero, jak meble będą gotowe do zamontowania - aby nie było trzeba na nie potem dodatkowo czekać.

Kosztorys remontu

Kosztorys remontu zawsze warto zrobić - i to jeszcze zanim przystąpimy do zakupów i prac remontowych. Bez względu na to, jak duże przedsięwzięcie planujemy, kosztorys remontu pozwoli nam z góry oszacować wszystkie wydatki - i w razie potrzeby dokonać modyfikacji wydatków tam, gdzie założymy je zbyt wysokie.