Potscaping - Aranżacja roślinna w donicy lub innym pojemniku

Nie masz ogrodu? Nie szkodzi, ograniczone miejsce nie oznacza, że nie możesz spełnić swojego marzenia o zielonym zakątku.

Skąd się wziął potscaping?

Nie ma dokładnych wzmianek o stylu, sposobie aranżacji, jakim jest potscaping w żadnych publikacjach. Można zatem przyjąć, że powstał wraz z powstaniem pierwszej donicy. Sama nazwa powstała w latach 70 w XX wieku w Ameryce Północnej i określała profil produkcji roślin doniczkowych w gospodarstwach ogrodniczych. Według niektórych architektów krajobrazu potscaping jest trendem, nabierającym na znaczeniu w projektowaniu ogrodów i przestrzeni miejskiej, zewnętrznej. Głównymi zaletami potscapingu jest zapewne wprowadzenie roślin, stworzenie mini-ogrodu na małych przestrzeniach (np. mały, przydomowy ogród, taras, balkon w bloku) lub w trudno dostępnych miejscach (np. miejska latarnia). Ponadto pozwala na wprowadzenie walorów estetycznych w miastach, gdzie często roślinność jest zagłuszana przez monotonię budynków i ulic. Rośliny w pojemnikach są łatwe w uprawie przy zachowaniu pewnych szczegółów:

1. Wybór roślin

Podstawą jest określenie stanowiska. Pełnym nasłonecznieniem określamy wystawy południowe, półcieniem - strony wschodnie i zachodnie, cieniem - północne. Nie musimy znać się na tym sami. Zapewne w dobrych centrach ogrodniczych pomoże nam w tym obsługa, a kupując w sklepie internetowym dowiemy się o tym z opisu interesującej nas rośliny.

Największa paletę barw, nadających się do nasadzeń pojemnikowych posiadają rośliny jednoroczne. W gamie kolorów popularnej "rabatówki" znajdują się wszystkie odcienie bieli (Lobularia 'Snow Princess'), żółtego (Bidens 'Tweety') niebieskiego (Scewola 'New Wonder'), purpury (Surfinia Purple), czerwonego (Petunia Veranda 'Scarlet'), brązowego (Rozpleniaca - Pennisetum Vertigo) i wielu innych.

Rośliny powinno się dobierać zwracając uwagę oprócz barwy, także pokrój i siłę wzrostu.

Kompozycje segmentowe: dominant (np. Pelargonia rabatowa 'Abelina'- pokrój stojący) + wypełniacze (Ipomea 'Light Green' i Bakopa 'Atlas'- pokrój wiszący) gdzie dominant tworzy tło ("ścianę") w przypadku pojemników podłużnych lub rozchodzi się koncentrycznie w donicach okrągłych. Można skorzystać z sadzonek o podobnym pokroju i sile wzrostu (na przykład kompozycja Berry Fun składająca się z Petuni Veranda 'White', Calibrachoa 'Cherry Star' Superbells oraz Petuni 'Bordeaux'), gdzie wszystkie rośliny rosną w charakterze wypełniacza.

Styl śródziemnomorski dopuszcza dodatek przypraw ozdobnych. Wpływa to na efekt wizualny, ponieważ przyprawy mają ciekawe barwy, dobrze się rozrastają i krzewią. Ponadto napełnia otoczenie zapachem i dostarczają świeżego ziela do potraw. Polecanymi przyprawami pojemnikowymi są np. Bazylia 'Magic Mountain' lub Mentha arvensis 'Banana' o armacie i smaku bananowym.

Ciekawą propozycją jest ekskluzywnych roślin takich jak Alstromeria Inticancha , hibiscia (potocznie zwana różą chińską), czy pnącze Sundaville Red, bez żadnych dodatków.

2. Dobór pojemnika

Wybór odpowiedniego pojemnika pozwoli uniknąć trudności przy późniejszej pielęgnacji. Jaki zatem wybrać? Pamiętajmy, aby rośliny jednoroczne cieszyły nas swoim wdziękiem do późnej jesieni, każda roślina powinna mieć minimum 3 - 4 litrów podłoża. W myśl zasady:

Większa pojemność = większa kumulacja wody = rzadkie podlewanie

Zatem od pojemności pojemników zależy ilość sadzonek do kupienia.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup donic z technologią "podwójnego dna". Nadmiar wody po podlaniu nie wycieka poprzez dolne otwory, kumulując się w wolnej przestrzeni, a o jej ilości informuje nas wskaźnik pływakowy. Roślina w razie potrzeby sama pobiera wodę. Pozwala zaoszczędzić częstotliwość pielęgnacji nawet o 75%. Jest to nieco większy wydatek jednorazowo, ale opłacalny, gdyż pojemniki wykonane sa z solidniejszych materiałów i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolor pojemnika powinien podkreślać roślinę. Efekt uzyskuje się dobierając donicę do sadzonek:

a) Monochromatycznie: brzoskwiniowa + Calibrachoa 'Cherry Punch' Superbells czerwona + Sundaville Red

b) Kontrastowo: niebieski + Calibrachoa 'Orange' Superbells

głęboko purpurowy + Euphorbia 'Diamond Frost'

3. Dobór podłoża

Podłoże ma istotny wpływ na powodzenie potscapingu. Stosujmy te na bazie torfu. Mają dobra strukturę tworząca niejako "środowisko" dla korzeni, dobrze kumulują wodę i są organiczne, dlatego łatwo je zutylizować. O dobór najlepszego należy pytać sprzedawcę. Producenci ziem i podłoży umieszczają informację o przeznaczeniu na opakowaniach.

4. Wskazówki potscapingu:

Bardzo ważną kwestią przy projektowaniu swoich pojemników jest zasada przyciągania wzroku. Uzyskuje się dzięki tworzeniu "plam". Dlatego lepiej stworzyć jedną, dużą kompozycję z 3-4 sadzonkami, niż kilka małych po jednej, które rozmyją się z otoczeniem. Co więcej, należy unikać wymieszania stylów donic, a także materiałów, z których są zrobione.

Zanim zechcesz kupić pojemniki do stworzenia swojego mini-ogrodu, zrób remanent w swoim garażu i piwnicy. Sprawdź, w jakim są stanie, wyczyść, dobrze wymyj pod bieżącą wodą. Na ściankach donic mogą znajdować mikroorganizmy, których nie widać gołym okiem, a często są przyczyną chorób korzeniowych, co przekłada się na efekt wizualny.

Pamiętaj, że wymarzone rośliny można nabyć nie wychodząc z domu. Wystarczy znaleźć ciekawą inspirację i kupić rośliny w sklepie internetowym. Zaoszczędzony czas na krążeniu po mieście można przeznaczyć na odpoczynek, a w ciągu 48 godzin kurier dostarczy odpowiednio zabezpieczoną przesyłkę bezpośrednio do Ciebie. Pamiętaj, aby dowiedzieć się czy sadzonki pochodzą z dobrego źródła, a nie z uprawy amatorskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.