Kwiaty na balkon słoneczny, zacieniony i wietrzny

Są rośliny dobrze znoszące mocne nasłonecznienie, inne z kolei tolerują cień, a nawet ostre powiewy wiatru. Które wybrać, by stworzyć na balkonie atrakcyjną aranżację z kwiatów? Podpowiada Renata Muszer, właścicielka gospodarstwa ogrodniczego

Rośliny na słoneczny

Najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych są rośliny rosnące na balkonach usytuowanych od strony południowej. Rano dociera tu rozproszone światło ze wschodu, w południe - pełne słońce, a po południu światło ze strony zachodniej.

Pelargonia

To jedna z najchętniej uprawianych roślin w europejskich mieszkaniach i na balkonach. Trafiła do nas z Afryki. Nie tylko lubi słońce, ale też nie ma wygórowanych wymagań. Optymalnym podłożem jest ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku. Podlewamy ją, gdy podłoże przeschnie, najlepiej wieczorem (uważając, by nie zamoczyć liści!), a w okresie dużych upałów - także rano. Warto pamiętać jednak, że nadmiar wody może się okazać dla kwiatów zgubny. Do uprawy balkonowej nadają się pelargonie bluszczolistne, wielkokwiatowe i te o pachnących liściach.

Surfinia

Jej ojcowie to japońscy inżynierowie genetyczni. Surfinia jest odmianą petunii, a do Europy trafiła niedawno, bo pod koniec lat 90. XX wieku. Uwielbia stanowiska nasłonecznione, lekko kwaśną glebę i regularne podlewanie. Nie można dopuścić do przesuszenia ani do nadmiernego przemoczenia. W zamian odwdzięczy się pięknym kwieciem. Nie lubi balkonów północnych!

Scewola

Scewola białaScewola biała Fot. mordel.nazwa.pl

Pochodzi z Australii, w Polsce uprawiana jest jako roślina sezonowa. Kwitnie obficie, nadaje się do uprawy w donicach, wiszących koszykach i skrzynkach zaokiennych, zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji z innymi roślinami balkonowo-rabatowymi. Wymaga przepuszczalnego podłoża o odczynie kwaśnym. W czasie upałów powinna mieć stale lekko wilgotną ziemię. Na rynku dostępnych jest kilka odmian tej rośliny, np. Alba o białych kwiatach i wiotkiej łodydze; Zig Zag o kwiatach białych z różowym paskiem pośrodku płatków, Pink Ribbon o różowych kwiatach z białym oczkiem czy Saphira szafirowymi płatkami.

Sanvitalia

SanwitaliaSanwitalia Fot. ogrodnik.net.pl

To jednoroczna roślina, która ceni sobie miejsca słoneczne i zaciszne. Znakomicie prezentuje się w wiszących donicach na balkonach czy tarasach. Można uprawiać ją w skrzynkach, ale trzeba zapewnić odpływ wody - najlepiej dno skrzynek czy innych pojemników wyłożyć żwirem lub potłuczonymi starymi doniczkami ceramicznymi. Lubi częste podlewanie.

Lobelia

Jednoroczna roślina, która kwitnie obficie od czerwca do późnej jesieni. Polecana do wysadzania w donicach, misach i skrzynkach balkonowych. Lubi miejsca słoneczne, ale znosi również półcień. Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu, dbając o to, by nie miała ani zbyt mokro, ani zbyt sucho. Uwaga! Jest uwielbiana przez pszczoły.

Rośliny na balkon w półcieniu i zacieniony

Balkon położony od północy czy zacieniony przez inny budynek wcale nie musi świecić pustkami. Rośliny, którym takie warunki odpowiadają, zachwycą nas pięknymi kwiatami czy liśćmi.

Begonia

Nie ma wygórowanych wymagań. Może rosnąć w półcieniu i cieniu. Lubi stałą i raczej dużą wilgotność. Gatunki o ozdobnych liściach potrzebują więcej wilgoci niż te o ozdobnych kwiatach. Latem kwiaty należy podlewać codziennie, a gdy powietrze jest bardzo suche, także zraszać. Begonia nie lubi nabłyszczania liści.

Fuksja

Ceniona jest przede wszystkim za piękne kwiaty. Kwitnie od drugiej połowy lata do jesieni. Najlepiej czuje się w niewielkim zacienieniu, źle toleruje bezpośrednie słońce i przeciągi. Wymaga żyznej gleby z dużą zawartością próchnicy i stale wilgotnej.

Niecierpek

Jest zwany królem półcienia, lubi żyzną i przepuszczalną glebę. Podłoże w pojemniku powinno być stale wilgotne. Rośliny te uwielbiają odżywianie nawozami do gatunków balkonowych, dzięki którym kwitną bardzo obficie. Do najpopularniejszych gatunków należą niecierpek sułtański, nowogwinejski i mieszańcowy.

Bakopa

Roślinka jednoroczna o dużej sile wzrostu. Lubi półcień, nie pogardzi stanowiskiem słonecznym, w cieniu natomiast kwitnie słabiej. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Właściwie pielęgnowana, będzie kwitła aż do jesieni. Polecana jako roślina wisząca i ozdoba wejść czy altanek ogrodowych.

Rośliny na balkony wietrzne

Niektóre rośliny poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach.

Gazania

Kwiatki tej rośliny możemy podziwiać tylko w ciepłe i słoneczne dni. A to dlatego, że zamyka się na noc oraz wtedy, gdy jest pochmurno. Gazanie lubią słońce i wykazują się dużą odpornością na wiatr. Wymagają gleby przepuszczalnej. W czasie upałów wskazane jest ściółkowanie i obfitsze podlewanie. Kwitnie obficie od wiosny do końca lata.

Plektrantus

Roślina zwana jest komarzycą, ponieważ zawiera olejki eteryczne odstraszające komary. Lubi stanowiska półcieniste o rozproszonym świetle. Bezpośrednie słońce może ją uszkodzić. Nie jest szczególnie wymagająca. Rośnie na podłożu uniwersalnym, przeznaczonym dla roślin balkonowych. Znakomicie prezentuje się sama lub w kompozycjach, np. z pelargoniami.

Ipomea

Znakomicie znosi słońce i półcień. Jest łatwa w uprawie, odporna na suszę, ze średnim zapotrzebowaniem na wodę. Wymaga jednak podłoża przepuszczalnego i żyznego. Efektownie prezentuje się pojedynczo oraz jako dodatek do kompozycji z innych roślin.

Helichrysum

Doskonale komponuje się z większością roślin ozdobnych. Lubi miejsca słoneczne i jest odporny na upały. Latem wymaga obfitego i systematycznego podlewania, ale bez przelewania. Najlepiej rośnie w ziemi próchnicznej z dodatkiem żwiru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA