Sprzątanie w ogrodzie, jak wybrać dobrą myjkę ciśnieniową?

Po długiej zimie warto zadbać o to, by teren wokół naszego domu znów lśnił czystością. Jednak ręczne czyszczenie, np. kostki brukowej jest prawdziwą katorgą. Podobnie w przypadku mycia tarasu, czy elewacji budynku. By sobie to ułatwić, warto pomyśleć nad zakupem myjki ciśnieniowej. Jednak jaką dokładnie wybrać?

Najpierw warto się zastanowić, do czego tak naprawdę będzie nam ona służyć. Myjki do zastosowań amatorskich różnią się znacznie od tych profesjonalnych. Przy użyciu amatorskiego sprzętu z powodzeniem będziemy mogli umyć samochód, kostkę brukową czy chociażby betonowy płot. Znakomicie sprawdzą się również podczas prac remontowych, ponieważ pozwalają pozbyć się nawet trudnego do usunięcia brudu.

Jednym z najważniejszych parametrów myjek jest ciśnienie wyrażane w barach. Podstawowe modele wytwarzają je na poziomie około 80 bar. Nieco droższe urządzenia przekraczają 200 bar. Wyższa moc pozwala łatwiej usunąć brud z silnie zabrudzonych powierzchni. Jeżeli planujemy często korzystać z urządzenia, warto pomyśleć nad zakupem mocniejszego modelu.

Myjki przeznaczone do użytku domowego przeważnie zasilane są z sieci elektrycznej. Dostępne są także modele hybrydowe, które działają w oparciu o prąd i akumulator. Oznacza to, że taki sprzęt będzie sprawdzać się w każdych warunkach. Dodatkowo jest on łatwy do przenoszenia i ma stosunkowo niewielką wagę. Swoimi gabarytami myjki ciśnieniowe mogą przypominać nam odkurzacz - nie są zbyt duże, można je schować w garażu lub szopie narzędziowej.

Następnym z istotnych parametrów jest wydajność tłoczenia. Przy podstawowych wersjach nie będzie ona przekraczać 500 litrów na godzinę. Modele przeznaczone do domowego użytku najczęściej posiadają wydajność na poziomie 250 - 300 l/h. Większa wydajność to szybszy i lepszy efekt. Standardowy sprzęt poradzi sobie z praktycznie każdym brudem wokół domu.

Nie wszystkie myjki ciśnieniowe posiadają zbiornik na detergent. Zazwyczaj są to tańsze modele. Brak możliwości mieszania wody z detergentem znacznie utrudnia proces mycia. Ten problem można obejść stosując specjalną lancę z pojemnikiem na pianę. Dzięki temu uzyskamy podobny efekt, jednakże zawsze najlepszą opcją będą myjki, które posiadają już w sobie specjalny zbiornik. Podobnie jest z podgrzewaczem wody. Jeżeli nie posiadamy przyłącza ciepłej wody dobrze, by nasz sprzęt był wyposażony w właśnie taką funkcję. Mycie ciepłem daje znacznie lepszy rezultat od czyszczenia zimną wodą.

Podczas wyboru danego modelu zwróćmy uwagę na jego możliwości oraz ilość akcesoriów dostępnych zarówno w zestawie, jak i do dokupienia osobno. Inną lancę będziemy wykorzystywać do mycia samochodu, inną zaś do mycia fasady budynku. Dlatego warto sprawdzić, czy dane urządzenie będzie w stanie w pełni zaspokoić nasze potrzeby. Możemy również skorzystać z rankingu myjek ciśnieniowych, który pomoże nam dokonać optymalnego wyboru.