"Diabeł tkwi w szczegółach", czyli o wyposażeniu i nawierzchniach w nowoczesnym ogrodzie.

Urządzając ogród, powinniśmy myśleć o wielu kwestiach. Ważne jest przemyślenie jego funkcji, dopasowanie go do stylu domu, odpowiednie zagospodarowanie terenu, dobór roślin. Tworząc przestrzeń przydomową, musimy sporo przemyśleć, wszystko bowiem powinno w niej tworzyć spójną całość.

Od ogółu do szczegółu

Wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach. Urządzając ogród, musimy pomyśleć o nim, jako o całości, dopasować go do naszych oczekiwań oraz - co bardzo ważne - do naszego domu! Przed projektem powinniśmy zapoznać się więc z różnymi stylami ogrodowymi i wybrać ten, który pasuje do naszej architektury.  Warto mieć też na uwadze, że ogród i taras powinny stanowić przedłużenie stylu domu. By w przestrzeni przydomowej wszystko grało, powinniśmy i ogród, i dom utrzymać w jednej spójnej konwencji. Oznacza to, że inaczej będzie wyglądała zielona przestrzeń przy budynku nowoczesnym, a inaczej przy architekturze utrzymanej w stylu bardziej tradycyjnym.

Funkcja ogrodu, czyli po co zielona przestrzeń wokół domu?

Funkcja ogrodu to bardzo ważna rzecz dla jego użytkowników. Przed aranżacją zielonej przestrzeni powinniśmy zadać sobie pytanie, czemu będzie ona służyła? Odpoczynkowi, zabawie i rekreacji? A może najważniejsze będzie dla nas aktywne uczestniczenie w kolejnych cyklach życia ogrodu, a co za tym idzie - jego pielęgnowanie? Odpowiedź na te pytania pozwoli na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni - wyznaczenie alejek, miejsc na trawniki, rabaty, drzewa, taras, altanę, dobór roślin. Wszystko to robimy, biorąc pod uwagę położenie działki: jej nasłonecznienie, zacienienie, narażenie na wiatry, rodzaj gleby. Warto przemyśleć te kwestie, a w razie potrzeby poradzić się specjalistów. Decyzje podjęte na tym etapie zaważą bowiem na tym, czy ogród będzie funkcjonalny i czy będzie spełniał swoją rolę tak, jak powinien. Ogród - kolejne pomieszczenie

Ogród często traktowany jest przez nas jako kolejne pomieszczenie domu. Urządzamy go z taką samą dbałością o detale jak mieszkanie. To dlatego pieczołowicie wybieramy nawierzchnie, meblujemy go i wyposażamy. Coraz częściej w ogrodach pojawiają nie tylko tak oczywiste elementy jak altany, donice, grille czy żagle, ale także te bardziej ekskluzywne: zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, sofy, kanapy, fotele... Wybieramy to, co najbardziej odpowiada stylowi ogrodu, naszej wizji wypoczynku. Pamiętajmy: dobrze dobrane wyposażenie nada ogrodowi szczególny i zindywidualizowany charakter. Gdy zrobimy to źle: dobierzemy dodatki w nieodpowiedni sposób lub przesadzimy z ich ilością, wprowadzając wrażenie chaosu czy zagracenia, nawet najpiękniejszy ogród wiele straci.

Ogród nowoczesny - rola wyposażenia

Wyposażenie pełni ważną rolę w ogrodzie nowoczesnym - może stać się jego głównym elementem dekoracyjnym - wyróżniającym i decydującym o jego oryginalności - może również podkreślać jego modernistyczny charakter. To dlatego w tego typu ogrodach warto postawić na niecodzienne meble czy donice. Powinny one z jednej strony przyciągać wzrok i być oryginalne, z drugiej zaś być proste (proste linie, geometryczne formy, brak ozdobników), funkcjonalne, wpisujące się w kompozycję ogrodu i jego roślinność. Wybierając kolorystykę wyposażenia, decydujemy się na barwy stonowane (biele, szarości, beże, brązy) lub kontrastowe (najlepiej jeden kolor wyróżniający się na tle innych). Modernistyczne ogrody lubią nowoczesne materiały, to dlatego królują w nich beton, stal, tworzywa sztuczne i drewno - również jako budulec wyposażenia.

Mniej znaczy więcej

Nowoczesne ogrody cechuje pewna doza minimalizmu. Z jednej strony są eleganckie i stylowe, z drugiej charakteryzuje je powściągliwość w wyborze wszystkiego: od wykorzystanych materiałów począwszy, na zastosowanych kształtach geometrycznych, kolorystyce i gatunkach roślin zakończywszy. Zasadą nadrzędną, którą powinniśmy kierować się podczas aranżowania ogrodu w tym stylu, jest ta głosząca, że "mniej znaczy więcej". W tym wypadku warto więc ilość wyposażenia zastąpić jakością i dobrym designem w nowoczesnym stylu.

Nawierzchnie w nowoczesnym ogrodzie

W nowoczesnych ogrodach ważną rolę pełnią nawierzchnie. Te betonowe - kostki i płyty - wpisują się w ich klimat idealnie. Pomagają wytyczyć proste rzędy chodników lub ścieżek, tworzyć geometryczne płaszczyzny oddzielające roślinność, coraz częściej zastępują krótko przystrzyżoną trawę, która wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Betonowe nawierzchnie pozwalają na tworzenie oryginalnych ogrodowych akcentów w postaci mozaik lub po prostu podkreślają stylowość i elegancję zielonej przestrzeni w stylu modern. Niektóre rodzaje płyt i kostek wpisują się też w trendy ekologiczne tak charakterystyczne dla ogrodów nowoczesnych. Pozwalają na stworzenie nawierzchni z jednej strony zwartej, utwardzonej i wytrzymałej, z drugiej zaś doskonale integrującej się z otoczeniem i zapewniającej m.in swobodny odpływ deszczówki do gleby.

Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp z o.o. Więcej na www.modernline.info.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA