Wertykalny Ogród - natura w mieście

Czy roślinom potrzebna jest gleba? Nie, w zasadzie nie... Gleba to zaledwie mechaniczna "podpórka". To woda i rozpuszczone w niej minerały, światło słoneczne i dwutlenek węgla są roślinom nieodzowne, do procesu fotosyntezy.

Zobacz więcej zdjęć ogrodów wertykalnych zaprojektowanych przez autora ?

Rośliny w naturze rosną na pionowych powierzchniach

Gdziekolwiek woda dostępna jest przez cały rok, na przykład w lasach deszczowych czy w górskich lasach w strefie umiarkowanej, rośliny rosną na skałach, pniach drzew i pozbawionych gleby zboczach. W Malezji, na przykład, z 8 000 znanych gatunków aż 2,5 tysiąca rośnie bez gleby.

Nie tylko w tropikach rośliny mogą rosnąć na klifach, urwiskach czy w wejściach do jaskiń. Na takich stromych powierzchniach rośnie wiele roślin z gatunków berberys, różowatych czy irg. Ich naturalnie wygięte łodygi wskazują na pochodzenie z naturalnie stromych biotopów, a nie z płaskich ogrodów, w których często je uprawiamy...

Jak widać, w naturze możliwa jest egzystencja roślin na pozbawionych gleby pionowych powierzchniach, tak długo jak nie są one narażone na przedłużający się niedostatek wody.

Ściany i rośliny, zadziwiające i zadziwiająco trwałe połączenie

W każdym miejscu gdzie pozwoli się korzeniom wrosnąć w powierzchnię ściany, mogą łatwo doprowadzić do jej zniszczenia. To właśnie główna przyczyna erozji kompleksu świątynnego w Angkor.

Takim uszkodzeniom można łatwo zapobiegać jeżeli rośliny regularnie się podlewa, w takim przypadku korzenie zaczną rozrastać się po powierzchni ściany, nie wpływając w żaden sposób na jej strukturę.

Opierając się na tych obserwacjach, mając na celu zaprojektowanie stałej pokrywy roślinnej dla ścian, nie wymagającej dużych nakładów, Patrick Blanc wpadł na pomysł stworzenia Wertykalnego Ogrodu.

kluczową innowacją było wykorzystanie zdolności korzeni do rośnięcia nie tylko w przestrzenie - pełnej gleby, wody, czy piasku, ale również na płaskiej powierzchni.

Bez gleby, system podtrzymujący rośliny jest bardzo lekki i można go zastosować na każdej bez mała ścianie, niezależnie od jej wielkości czy wytrzymałości

Wertykalny Ogród można również założyć w domu, z reguły wymagane jest wtedy sztuczne oświetlenie, rozwiązanie to da się nawet zastosować nawet w pomieszczeniach całkowicie pozbawionych dostępu do światła dziennego, takich jak podziemne parkingi itp.

Wybór roślin do Wertykalnego Ogrodu, byłby przede wszystkim ograniczony warunkami klimatycznymi. wertykalny ogród składa się z trzech części: metalowej ramy, warstwy PVC i warstwy filcu.

Metalową ramę wiesza się na ścianie, chociaż można też wykonać ramę wolnostojącą. zapewnia ona warstwę powietrza, która służy jako wyśmienity izolator termiczny i dźwiękowy.

Gruba na centymetr warstwa PVC jest przynitowana do ramy. Zapewnia ona konstrukcji pewną dozę sztywności i sprawia że będzie ona wodoszczelna.

Warstwę poliamidowego filcu należy przymocować do PVC. Ta warstwa jest odporna na działanie korzeni, a jej właściwości zapewnia równomierne rozprowadzanie wody. to na tej właśnie warstwie rosną korzenie. rośliny umieszcza się na niej w formie nasion, sadzonek lub szczepek, gęstość sadzenia powinna wynosić około 30 roślin na metr kwadratowy.

Podlewanie następuje od góry. Wodę kranową należy wzbogacić suplementami odżywczymi. Podlewanie i nawożenie odbywa się automatycznie.

Całkowita masa Wertykalnego Ogrodu, włączając w to rośliny i ramę, powinna nie przekraczać 30kg na metr kwadratowy. Dlatego pionowy ogród może być umieszczony na każdej ścianie bez ograniczeń względem jej grubości czy wysokości.

Wertykalny Ogród na ścianie z betonu: oaza różnorodności i system oczyszczania miast.

Wertykalny Ogród pozwala człowiekowi na odtworzenie środowiska warunków zbliżonych do tych panujących w środowisku naturalnym. Pozwala człowiekowi na "zaproszenie" natury w miejsca, z których kiedyś została przez niego usunięta. Dzięki wiedzy botanicznej możliwe jest stworzenie roślinnych krajobrazów, wyglądających naturalnie, pomimo że stworzył je człowiek.

W każdym mieście na całym świecie Wertykalny Ogród, może być narzędziem, które pozwoli zamienić nagą betonową ścianę w kwitnący ogród i tym samym stać się oazą bio -różnorodności. To również sposób na dostarczenie mieszkańcom miast dawki natury niezbędnej do zdrowego i komfortowego życia.

Poza tym, dzięki swym właściwościom termoizolacyjnym, Wertykalny Ogród może być bardzo skuteczną metoda obniżania zużycia energii, zarówno zimą (chroniąc budynek przed utratą ciepła), jak i latem (zapewniając naturalny system chłodzący).

Wertykalny Ogród jest również naturalnym filtrem powietrza. Oprócz powszechnie znanych właściwości chlorofilu zawartego w liściach, masa korzeni i mikroorganizmów żyjących na nich działa jak ogólny filtr powietrza o najwyższej efektywności względem swojej masy.

Na powierzchni filcu zbierają się zanieczyszczenia powietrza, gdzie powoli podlegają rozkładowi i procesowi mineralizacji, zanim w końcu staną się naturalnym nawozem. Wertykalny Ogród jest więc również efektywnym narzędziem, które można wykorzystać w walce o zachowanie równowagi ekologicznej, na każdej płaskiej powierzchni, których wszędzie tam gdzie jest człowiek można znaleźć pod dostatkiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.