Rośliny z tropików

Są bardzo kolorowe i... wytworne . Ich piękne kwiaty będą nam towarzyszyć przez wiele jesiennych tygodni i cieszyć egzotyczną urodą.

Pochodzą z tropikalnych obszarów Ziemi, a pora ich kwitnienia rozpoczyna się u nas właśnie późną jesienią. W kwiaciarniach jest coraz więcej odmian tych roślin, różniących się wyglądem, wielkością i kształtami. Nie wymagają specjalistycznej uprawy czy pielęgnacji i wbrew obiegowym opiniom bardzo dobrze znoszą domowe warunki. Przede wszystkim należy im zapewnić odpowiednią dla danego gatunku ilość światła, wilgotność podłoża i powietrza. Niektóre kwiatostany prezentowanych roślin, między innymi storczyków, długo pozostają atrakcyjne (od kilku tygodni do kilku miesięcy). Jeśli nawet pojedyncze kwiaty są nieco mniej trwałe, na ich miejscu szybko pojawiają się nowe, dzięki czemu cały okres kwitnienia tych roślin jest niezwykle długi.

Kolorowe grona

Niewielkie rośliny obsypane kwiatami tworzącymi barwne grona to tzw. rośliny krótkiego dnia. Żeby zawiązały pąki kwiatowe i zakwitły, nie mogą być wystawione na działanie naturalnego światła dłużej niż 12 godzin dziennie. Najpiękniej wyglądają więc późną jesienią. W czasie kwitnienia stale potrzebują lekko wilgotnego pod- łoża i powietrza, dlatego należy je systematycznie podlewać.

Używamy do tego letniej miękkiej wody - odstałej lub przegotowanej. Można również postawić doniczki na podstawkach ze żwirkiem i odrobiną wody. Liści i kwiatów nie zraszamy.

Liście jak kwiaty

Kwiatostany roślin należących do rodziny ananasowatych wyrastają na grubych łodygach z rozety sztywnych liści. Tworzą je drobne niepozorne kwiatki otoczone barwnymi przylistkami. Po przekwitnięciu kwiatów liście, spomiędzy których wyrastał kwiatostan, zamierają, ale jednocześnie u podstawy pojawiają się młode rozety. Odmiany te nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego lepiej je stawiać w pewnej odległości od okna. Rośliny trzeba regularnie podlewać, by podłoże było stale wilgotne, a co kilka dni wlewać wodę w lejki utworzone przez rozety liści. Zimą podlewamy je rzadziej.

Na smukłych łodygach

Niezwykle efektowny wygląd nadają roślinom delikatne kwiatostany unoszące się wysoko nad liśćmi. Zwykle są to gatunki o okazałych kształtach, wystarczy więc jeden kwitnący pęd, żeby roślina była doskonale widoczna i sama udekorowała nawet spore wnętrze. Stawiamy je w miejscach dobrze oświetlonych (jedynie skrzydłokwiat lubi półcień), regularnie podlewamy i co dwa tygodnie zasilamy płynnym nawozem dla roślin kwitnących lub o spowolnionym działaniu. Trzeba także zwracać uwagę na to, by rośliny nie zmarzły, na przykład podczas wietrzenia mieszkania. W okresie spoczynku przerywamy nawożenie, a podlewanie ograniczamy.

Wybór i tekst: Anna Skórkowska Stylizacje: Aneta Kosiba Zdjęcia: Łukasz Zandecki, FGB, www.pothosplant.nl

Copyright © Agora SA