Kim jest Oscar? Tajemnice najsłynniejszej statuetki świata

Oscar - każdy wie, jak wygląda nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej. Kto zaprojektował statuetkę? Dlaczego nosi ona właśnie takie imię? Co i kogo przedstawia?

Statuetkę Oscara zaprojektował w 1928 roku Cedric Gibbons - pochodzący z Irlandii amerykański scenograf filmowy. Tak naprawdę nie wiadomo, w jakich okolicznościach powstał projekt najbardziej znanej statuetki świata. Jedna z anegdot mówi, że Gibbons naszkicował ją na papierowej serwetce podczas bardzo nudnego bankietu. Wkrótce meksykański aktor Emilio Fernandez pozował nago Georgowi Stanleyowi, który wyrzeźbił i odlał pierwszego Oscara.

Dlaczego Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej nazwano Oscar? Na ten temat krąży wiele legend. Jedna z nich głosi, że Margaret Herrick, pracująca od lat 30. w bibliotece Akademii, na widok statuetki krzyknęła: "Przecież on wygląda jak mój wujek Oscar!". Jak było naprawdę? Nie wiadomo. Oficjalnie nagroda nosi imię Oscar od 1939 roku.

oscars.org

Statuetka odlana jest z brązu i pokryta 24. karatowym złotem. Oscar jest nagim rycerzem trzymającym w obu rękach długi miecz skierowany ostrzem do dołu. Stoi na cokole, który wieńczy taśma filmowa. Na taśmie znajduje się 5 klatek, które symbolizują pierwsze branże nagradzane przez Akademię: producentów, reżyserów, scenarzystów, aktorów i techników. Każda statuetka ma wygrawerowany numer seryjny oraz napis A.M.P.A.S (Academy of Motion Picture Art and Science). Oscary mają 34,4 cm i są naprawdę ciężkie. Każdy z nich waży prawie 4 kg!

oscars.com

W czasie wojny, ze względu na oszczędności, przyznawano Oscary gipsowe. Dwa razy przyznano także statuetki, które wyglądem odbiegały od oryginału. Edgar Bergen (aktor i brzuchomówca) otrzymał drewnianą statuetkę z ruchomymi ustami, a Walt Disney za "Królewnę Śnieżkę" - dużego Oscara wraz z siedmioma mniejszymi.

Corocznie w fabryce R. S Owens and Company w Chicago produkuje się od 50 do 60 Oscarów. Co ciekawe, Cedric Gibbons, który zaprojektował figurkę, sam było nominowany do Oscara 39 razy, a nagrodę za najlepszą scenografię odbierał 11 razy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.