Okienne nowości

Producenci okien dachowych stale ulepszają swoje produkty, tak by były one coraz bardziej energooszczędne, bezpieczne, wygodne w użyciu oraz efektowne. Dzisiaj, ze względu na wysoką cenę, rozwiązania te wydają się luksusem, jednak już wkrótce staną się zapewne standardem.

Z pilotem i czujnikami

Okno jest fabrycznie wyposażone w urządzenia umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie oraz sterowanie dodatkami (np. roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, żaluzjami) za pomocą pilota. Mechanizm, czyli centralka i siłownik, znajduje się pod aluminiową przesłoną zamontowaną w dolnej części ościeżnicy. Okno jest także wyposażone w automatyczny nawiewnik oraz czujnik deszczu, który uruchamia funkcję zamykania skrzydła podczas opadów. Odporne na wilgoć we wnętrzu

Drewniany rdzeń takiego okna (drewno sosnowe bez sęków, modyfikowane termicznie) jest pod ciśnieniem pokrywany grubą warstwą poliuretanu, nie ma więc spoin narożnych, w których mógłby zbierać się brud. Zaokrąglone narożniki skrzydła i ościeżnicy umożliwiają wydostawanie się na zewnątrz skraplającej się pary wodnej i ułatwiają czyszczenie. Okno jest dodatkowo wyposażone w klapę wentylacyjną z filtrem, przez którą w ciągu godziny może napłynąć do pomieszczenia nawet do 59 m sześc. powietrza.

Strażnik ciepła

Właściwości termoizolacyjne okien określa współczynnik U, który wskazuje, ile ciepła przenika na zewnątrz. W większości okien wynosi on 1,1 - 1,3, w modelu Thermo - tylko 0,58. Osiągnięto to dzięki specjalnej konstrukcji ramy z trzykomorowym pakietem szybowym. Okno jest sprzedawane z kołnierzem uszczelniającym z termoizolacją. Z panoramicznym widokiemDuże okno (o wymiarach 260 x 170 cm) otwiera się dzięki prowadnicom, po których skrzydła przesuwają się na boki i chowają w panelu umieszczonym na zewnątrz (może on pełnić funkcję baterii słonecznej zasilającej napęd okna). Okno jest sterowane zdalnie - za pomocą przełącznika ściennego albo pilota. Balkon na żądanieOkno po otwarciu tworzy rodzaj niewielkiego balkonu: dolne skrzydło wysuwa się do przodu, górne otwiera uchylnie do góry (można je zostawić w dowolnej pozycji w zakresie do 45 st.). Zintegrowane z dolnym skrzydłem barierki podczas zamykania się składają, nie brudzą się więc ani nie psują wyglądu dachu.

Cieplejsze niż inne

Na rynku znajdziemy pakiet z czterema taflami szkła i dwiema komorami wypełnionymi kryptonem (jest lepszym izolatorem niż zazwyczaj stosowany argon). Dzięki temu straty ciepła są zredukowane o 25 proc. w porównaniu ze standardowymi oknami energooszczędnymi. Wyjątkowo bezpieczneW takim pakiecie szyba zewnętrzna jest hartowana (rozbita rozpada się na kawałki bez ostrych krawędzi), a wewnętrzna to dwie tafle szkła sklejone dwoma warstwami folii (po stłuczeniu kawałki szkła pozostaną w ramie okna). Takie rozwiązanie gwarantuje, że domownicy nie będą narażeni na skaleczenie odłamkami, utrudnia też włamanie.

Rolety zewnętrzne

Warto sobie uświadomić, że rolety zewnętrzne pozwalają latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 7 st. C, natomiast zimą zredukować straty ciepła aż o 27 proc. Takie rolety zapewniają również pełne zaciemnienie wnętrza nawet w słoneczny dzień, tłumią też odgłosy płynące z zewnątrz, łącznie z szumem padającego deszczu. Mogą być montowane we wszystkich pomieszczeniach, ale szczególnie są polecane do okien wychodzących na zachodnią, południowo-zachodnią oraz północno-zachodnią stronę. Nie ograniczają żadnej funkcji okien, nie przeszkadzają w ich otwieraniu, zamykaniu ani myciu. Obsługuje się je ręcznie lub za pomocą pilota (pod warunkiem jednak, że zostaną podłączone do sieci elektrycznej lub będą zasilane energią słoneczną).

Więcej o:
Copyright © Agora SA