Inteligentny dom

Włączanie i wyłączanie urządzeń RTV pilotem stało się tak oczywiste, jak jedzenie zupy łyżką. Wielu z nas zdalnie zasuwa też rolety w oknie albo reguluje natężenie światła w mieszkaniu. Co jeszcze przed nami?

W skrócie można powiedzieć - czeka nas coraz większa automatyzacja. Działanie urządzeń elektrycznych i multimedialnych w domu można zintegrować. Oznacza to stworzenie domowej centrali (Home Center), która pozwoli zarządzać różnymi urządzeniami.

Halo, centrala!

Od doboru czujników i sterowników połączonych w naszym systemie zarządzania zależy, czy będzie on spełniał tylko rolę typowego alarmu (z czujnikami otwarcia drzwi i okien, stłuczenia szyby itp.), czy wyposażymy go w dodatkowe możliwości, dzięki którym poinformuje nas np. o awarii w łazience lub o ulatniającym się gazie w kuchni. Centrala służy do zarządzania czujnikami i urządzeniami oraz do ich programowania, co pozwala na obsługę różnych sprzętów jednym przyciskiem. Na przykład wychodząc z domu, możemy jednym dotknięciem palca zasunąć wszystkie rolety albo tak zaprogramować oświetlenie, by lampy automatycznie włączały się i gasły o określonych porach, kiedy jesteśmy poza domem (dla odstraszenia ewentualnego złodzieja).

Mobilna kontrola

Centrala umożliwia też dostęp do systemu za pośrednictwem internetu. Są systemy, które pozwalają łączyć w inteligentne sieci elementy wyposażenia różnych producentów - na przykład okien, drzwi, rolet. Dzięki coraz większej popularności iPadów i smartfonów rośnie także nasze zainteresowanie mobilnym zarządzaniem domem. Bezprzewodową usługę Inteligentny Dom oferuje jeden z operatorów telefonii komórkowej.

Automatyka domowa nie tylko zapewnia nam komfort, ale też zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i integracji z internetem sterowanie domem, jak też jego monitoring, są łatwe nawet wtedy, gdy znajdujemy się na drugim końcu świata.

Popularne czujniki sterujące urządzeniami

Otwarcie drzwi i okien. Czujnik składa się z jednostki głównej i elementu magnetycznego. Jedną część mocuje się na skrzydle drzwi lub okna, drugą - na tej samej wysokości - na framudze (można je przykręcić lub przykleić taśmą dwustronnie klejącą). Czujnik reaguje na przerwanie obwodu magnetycznego, co następuje po otwarciu drzwi czy okna - jednostka główna zostaje wówczas oddzielona od elementu magnetycznego, a informacja o tym dociera do centrali.

Wykrywanie ruchu. Czujniki wykrywają poruszające się obiekty emitujące promieniowanie podczerwone. Najprostsze modele wyczuwają każdy ruch, bardziej zaawansowane nie reagują na domowe zwierzęta. W systemach inteligentnych czujki te mogą być wykorzystywane nie tylko do monitoringu pomieszczeń, ale również do uruchamiania różnych opcji (tzw. scenariuszy) - na przykład w reakcji na ruch przy drzwiach wejściowych włączane jest światło.

Przekazanie obrazu. Do systemu można podłączyć kamerę internetową, z której obraz będzie przesyłany w sieci lokalnej albo internetowej do dowolnego komputera lub aplikacji na smartfonie lub tablecie. Taka kamera umożliwia nam stały podgląd tego, co dzieje się w domu.

Wykrywanie dymu. Urządzenie wykrywa dym pojawiający się w pomieszczeniu, nie reaguje jednak na wysoką temperaturę czy gazy bezbarwne (na przykład tlenek węgla - do wykrywania czadu służą innego typu czujki). Po wykryciu zadymienia czujka włącza sygnał dźwiękowy; informacja o zdarzeniu jest też wysyłana do centrali, która zareaguje zgodnie z zaprogramowanym scenariuszem.

Wykrywanie wody. Czujnik zalania to najczęściej urządzenie wyposażone w sondę zamocowaną na kilkumetrowym kablu. Sondę umieszcza się tam, gdzie możliwy jest wyciek z instalacji lub przelanie się wody - przy umywalce, wannie, zlewie. Główny element natomiast mocuje się w miejscu, do którego woda się nie dostanie - przekaźnik ten wysyła informację do centrali już w kilka sekund po wykryciu wyciekającej wody. Są też sensory z wbudowaną sondą.

Regulacja oświetlenia. Kontakty oświetleniowe montuje się w miejsce tradycyjnych włączników, od których różnią się tym, że można nimi sterować zdalnie oraz tak programować, by światło włączało się i wyłączało o określonych przez nas porach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA