Wykład o wykładzinach

Mają rozmaite wzory i kolory, są trwałe i łatwe w pielęgnacji - tak pokrótce można opisać nowoczesne elastyczne wykładziny podłogowe. Ponieważ stają się one coraz bardziej popularne, warto je bliżej poznać.

Co to znaczy wykładziny PCW?

Są to wykładziny dostępne w rolce, wykonane na bazie polichlorku winylu. Mogą być jedno- oraz wielowarstwowe.

- Jednowarstwowe są jednolite na całej grubości, która jednocześnie stanowi warstwę ścieralną, czyli użytkową. Mają klasę ścieralności P, rzadziej T (patrz ramka). Są ubogie wzorniczo - wzory to rezultat przypadkowego układu smug i granulek powstałych w procesie prasowania surowca. Przeznaczone są głównie do pomieszczeń użyteczności publicznej.

- Wielowarstwowe składają się z trzech lub więcej warstw. Wierzchnią stanowi powłoka ścieralna, którą jest bardzo wytrzymałe i przejrzyste PCW, pod nią znajduje się warstwa dekoracyjna, czyli nadrukowany wzór. Warstwę spodnią tworzy pianka poliuretanowa, filc lub inny materiał, który podnosi walory użytkowe, np. tłumi hałas, ociepla. Dodatkową zaletą jest ogromny wybór deseni i kolorów. Takie właśnie wykładziny są polecane do mieszkań i domów.

Dlaczego warto kupić wykładzinę elastyczną?

Ponieważ ma wiele zalet. Wykładziny są:

- higieniczne i antyalergiczne, wytrzymałe i odporne na wilgoć;

- praktyczne i łatwe w utrzymaniu - na podłodze nie ma fug i szczelin, głównych siedlisk brudu, co czyni je odpornymi na rozwój grzybów i bakterii;

- trudno palne, nie elektryzują się;

- łatwe w montażu;

- dostępne w wielu wzorach i kolorach;

- ciche, amortyzują upadki.

Czy montaż jest trudny?

Nie. We wnętrzach do 20 m kw. wystarczy ją umocować przy brzegach taśmą dwustronnie klejącą. W większych - przykleja się ją na całej powierzchni. Nierówne cięcia przy ścianach można zakryć listwami przypodłogowymi - zagwarantują one staranne wykończenie. Położoną wykładzinę dobrze jest zabezpieczyć przed uszkodzeniami, np. przez nogi mebli (podkleić je filcem lub innym miękkim, ale grubym materiałem). Trzeba też pamiętać, iż czasami guma (np. od kółek przy krzesłach) może pozostawić plamy lub spowodować odbarwienia wykładziny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

- Na grubość wykładziny - im jest grubsza, tym lepiej tłumi hałas, jest bardziej miękka i sprężysta, niweluje ewentualne nierówności powierzchni, co wpływa na większy komfort chodzenia.

- Na grubość warstwy użytkowej - im jest grubsza, tym wykładzina będzie bardziej trwała i wytrzymała.

- Na okres gwarancji - im jest dłuższy, tym produkt przez dłuższy czas zachowuje swój pierwotny wygląd i właściwości.

Inne rodzaje wykładzin

- Linoleum - tę nazwę noszą wykładziny w pełni naturalne, produkowane z mieszanki mączki drzewnej, oleju lnianego, żywic, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty naturalnej. Linoleum jest łatwe do czyszczenia, ma właściwości antybakteryjne, nie zawiera szkodliwych substancji, jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania.

- Korek - stanowi warstwę wierzchnią wykładziny, która jest zabezpieczona lakierem lub powłoką winylową. Wykładziny korkowe są odporne na zarysowania, uszkodzenia i wodę, można więc układać je nawet w kuchni i łazience. Przyjemne w dotyku, miękkie, ciepłe i sprężyste świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych.

Czy wykładzina PCW nadaje się do pokoju dziecka?

Tak, ponieważ właściwości bakteriostatyczne i antystatyczne sprawiają, że nie przyciąga kurzu i brudu, jest więc przyjazna dla alergików, łatwo się ją czyści. Większość wykładzin wykończona jest specjalną pianką o właściwościach amortyzujących, dzięki czemu dziecko mniej cierpi w razie upadku (dodatkowo na wykładzinę elastyczną, podobnie jak na podłogę z paneli czy drewna, można położyć miękki dywanik). Są także szczególnie polecane, gdy dzieci wychowują się z domowymi zwierzętami, a podłoga wymaga częstszego odświeżania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA