Na granicy, czyli o listwach przypodłogowych słów kilka

Gdy ściany są już pomalowane, a podłoga ułożona, czas postawić kropkę nad i, czyli zamontować listwy przypodłogowe. Ukryją one szczeliny dylatacyjne i wszelkie remontowe niedociągnięcia, przesłonią kable, oraz, choć są niemal niewidoczne, podkreślą styl wnętrza.

Wybierz materiał na listwę

- Drewno. Listwy drewniane mają różne kształty: od ćwierćwałka poczynając, po wysokie, zaoblone lub ścięte cokoły. Mocuje się je do ścian klejem, gwoźdźmi lub na kołki.

Ceny: zależą od wysokości listwy, gatunku drewna oraz wykończenia (drewno surowe, lakierowane, fornirowane). W sklepach można znaleźć prawdziwe okazje cenowe, np. 4 zł/m.b. listwy o wysokości 3-4 cm, do kilkudziesięciu złotych (40-50) za listwy wyższe, np. 9-10 cm.

- MDF. Listwy robi się z MDF-u (rzadziej HDF-u) lakierowanego, okleinowanego lub fornirowanego; występują w wielu kolorach. To masywne, niezbyt sprężyste profile w rozmaitych wzorach: od klasycznych frezowanych po nowoczesne. Z reguły są wyższe niż drewniane.

Ceny: wahają się od ok. 10 zł/m.b. (listwy o wysokości 6 cm) do ok. 60 zł/m.b. (wysokość nawet 17 cm). Ceny elementów z surowego, nielakierowanego materiału są niższe - od 8 do 15 zł/m.b.

- PCW. Zrobione z niego listwy są bardzo popularne, głównie z powodu niewygórowanej ceny. Dostępne w różnych wzorach i kolorach, razem z systemami mocowań i łączników.

Ceny: od ok. 4 zł/m.b. do ok. 30 zł/m.b.; najczęściej mają długość 2,5 metra.

- Metal. Zwykle jest to stal nierdzewna lub aluminium. Listwy metalowe wyglądają nowocześnie i elegancko. Są wprawdzie dosyć drogie, ale też bardzo trwałe i estetyczne. Zazwyczaj wykańcza się nimi gładkie podłogi drewniane oraz ceramiczne.

Ceny: listwy aluminiowe kosztują mniej więcej od 20 zł/m.b. do nawet 150 zł/m.b., mają wysokość 5-8 cm. Za listwy ze stali nierdzewnej zapłacimy 38-150 zł/m.b., mają one wysokość 4-8 cm.

Inne rodzaje listew

- Z odciąganym środkowym pasem - pod nim jest ukryty kanał na przewody, które można dodawać lub odejmować bez demontowania listwy. Często mają tzw. multiboxy, w których umieszcza się gniazdka telefoniczne lub elektryczne.

- Maskujące kable - z wyżłobieniami do umieszczenia przewodów. Można je montować szybko, łatwo i bezpiecznie, używając wkrętów do ściany.

- Z oświetleniem LED - delikatne światło rozjaśnia pomieszczenie od dołu.

- Z uszczelkami silikonowymi (głównie listwy z płyty MDF). Uszczelka na dole chroni listwę przed wilgocią i pęcznieniem, na górze - maskuje m.in. drobne krzywizny ściany i zabezpiecza przed przedostawaniem się kurzu za listwę.

Uwaga: Listwy przypodłogowe mogą mieć różną długość, np. 2, 2,4, 2,5, 2,65, 2,7 oraz 2,75 m. Wybierając listwy, zwróćmy uwagę, czy podana cena jest za metr bieżący, czy za całą listwę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA