Jak wybrać odpowiednią pralkę?

Z pralek automatycznych korzystamy już od wielu lat, jednak producenci stale udoskonalają swoje modele, dlatego wybór kolejnej pralki za każdym razem sprawia pewien kłopot. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem, by dokonać dobrej inwestycji.

Wolno stojąca czy do zabudowy?

Pralki wolno stojące mają większą pojemność, jest też ich w sprzedaży znacznie więcej niż modeli do zabudowy. Z kolei te drugie dają większą możliwość aranżacji wnętrza w wybranym stylu (po zabudowaniu nie rzucają się w oczy). Oba rodzaje urządzeń mają podobną liczbę programów i funkcji.

Jaką pojemność powinien mieć bęben?

Pralki mają ładowność od 3 do 12 kg. Jeśli będzie z niej korzystać jedna lub dwie osoby, wystarczy urządzenie o pojemności do 5 kg. Dla kilkuosobowych rodzin lepsza będzie pralka z bębnem o ładowności np. 7 kg. Im większa pojemność bębna, tym większe jest urządzenie oraz jego cena. Większość modeli posiada tzw. automatykę wagową, co oznacza, że urządzenie dobiera ilość wody do wagi wsadu. Trzeba jednak wiedzieć, że automatyka jest skuteczna przy minimalnym załadunku, którym zazwyczaj jest połowa bębna.

Jakie cechy pralki mają znaczenie w późniejszym użytkowaniu?

- Klasa energetyczna. Informuje o rocznym zużyciu prądu w kW/h (kilowatach na godzinę). Najbardziej oszczędne są pralki klasy A+++, najmniej - klasy D.

- Efektywność prania i wirowania. Im wyższa efektywność, tym wyższa skuteczność usuwania brudu, a wirowanie jest szybsze i dokładniejsze. Ta cecha mierzona jest w 9-stopniowej skali, poczynając od A+++ (najwyższa), kończąc na G.

- Pobór wody. Im mniejszy, tym lepiej. Często producenci podają zużycie wody w skali roku przez 4-osobową rodzinę przy 200 standardowych cyklach prania. Przeciętnie jest to około 9000 l wody rocznie.

- Poziom głośności. Średnio oscyluje w okolicach 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Ze względu na komfort codziennego życia szukajmy pralek pracujących jak najciszej.

- Szybkość wirowania. Godne polecenia są pralki o prędkości wirowania ok. 1000 obrotów na minutę, ale niektóre modele oferują nawet 1600 obrotów (tkaniny po takim odwirowaniu można od razu prasować). W prostszych modelach prędkość wirowania wynosi 600 lub 800 obrotów.

Jakie programy prania są ważne?

Programy najczęściej określane są nazwami tkanin, do których są przeznaczone, np. bawełna, wełna, syntetyki. Niektóre urządzenia mają dodatkowe programy:

- pranie ręczne - do prania delikatnych ubrań lub bielizny w 30 st. C, a nawet w zimnej wodzie. Wirowanie jest zredukowane do minimum lub nie odbywa się wcale;

- eko - temperatura wody jest obniżana do 60 st. C, a czas prania wydłużony, dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze;

- codzienny - do odświeżenia tkanin; czas trwania prania zostaje skrócony do 14-30 minut;

- bio - polega na wydłużeniu prania wstępnego w obniżonej temperaturze 40 st. C.

Jakie funkcje bywają przydatne?

Większość modeli wyposażonych jest w funkcje, którymi możemy modyfikować programy. Są to m.in.:

- dodatkowe płukanie powoduje bardzo dokładne wypłukanie tkanin, co jest ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub jeśli któryś z domowników jest alergikiem;

- regulacja temperatury prania pozwala oszczędzić czas i energię, ponieważ np. mniej zabrudzoną pościel można prać krócej i w niższej temperaturze, niż jest to przewidziane w programie;

- regulacja prędkości wirowania, a także możliwość jej wyłączenia;

- połowa wsadu jest przydatna, gdy rzeczy do wyprania nie zapełniają całego bębna pralki.

Jakie udogodnienia poprawiają komfort użytkowania pralki?

- Kontrola piany to system sprawdzający ilość wykorzystanego detergentu. Jeśli w pojemniku znajdzie się go zbyt dużo (co przyczyni się do zwiększonej ilości piany w bębnie), zostanie przeprowadzone dodatkowe płukanie, a na ubraniach nie pozostaną ślady po proszku.

- Równomierne rozłożenie ładunku w bębnie sprawia, że hałas i wibracje towarzyszące praniu są mniejsze, urządzenie nie przesuwa się po podłodze.

- Automatyczny dobór wody polega na tym, że ilość wody pobieranej przez pralkę zależy od wielkości wsadu. Pozwala to zaoszczędzić zużycie wody, a także energii.

- Aqua Spray to funkcja, dzięki której ubrania są zraszane z góry, co powoduje szybsze nawilżenie i nasycenie detergentem.

- Systemy zabezpieczające - wszystkie pralki są wyposażone w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym otwarciem drzwi, droższe mają systemy, które wykrywają awarię urządzenia i odcinają możliwość wylania się wody, np. w przypadku pęknięcia węża.

Jak dbać o pralkę?

- Regularnie myć bęben i pojemniki na środki piorące. Mniej więcej co trzy miesiące nastawić program bez ubrań z użyciem środka przeznaczonego do czyszczenia pralek.

- Co kilka cykli prania wyczyścić filtr z osadów.

- W przypadku twardej wody używać środków zmiękczających, aby nie osadzał się kamień.

- Stosować podkładki i gumowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu się pralki po podłodze oraz zmniejszają generowany hałas podczas wirowania.

- Regularnie używać specjalistycznych preparatów do rozpuszczania kamienia.

Sposób załadunku

- ładowane od góry - taka pralka zajmuje mniej miejsca, jest więc dobrym wyborem do małej lub trudno ustawnej łazienki, tym bardziej że może stać również bokiem przy ścianie. Wszystkie modele mają zbliżone wymiary: około 40 cm szerokości, 60-64 cm głębokości i 85-90 cm wysokości. Pamiętajmy, że nad tym typem pralki trzeba zostawić około 60 cm przestrzeni (145-150 cm od podłogi) na otwarcie pokrywy. Pojemność bębna wynosi od 4,5 do 6 kg suchego prania.

- typu slim - płytka i niewielkich rozmiarów. Głębokość tych urządzeń wynosi od 33 do 45 cm. Jednak mniejsza jest wtedy pojemność bębna i waga rzeczy do prania, w zależności od modelu, wynosi maksymalnie do 8 kg.

- ładowane od przodu zajmują więcej miejsca, ale za to można wykorzystać blat jako sporą półkę. W większości modeli szerokość wynosi około 60 cm, głębokość 50-65 cm, a wysokość 82-85 cm. Z wielkością pralki łączy się wielkość bębna, dlatego im głębsze urządzenie, tym więcej rzeczy mieści. Przeważnie jest to od 3,5 do 10 kg suchego prania, czasem nawet 12 kg.

Zanim zaczniesz prac:

1. Podziel rzeczy na te, które można uprać w pralce, oraz takie, które wymagają prania ręcznego.

2. Przed włożeniem do bębna starannie posegreguj pranie, oddzielając tkaniny delikatne (upierz je osobno według zaleceń na metkach) i kolorowe od jasnych i białych. Każdą grupę pierz oddzielnie. Najwygodniej jest od razu w dwóch koszach czy torbach odkładać do prania rzeczy jasne i tzw. kolory.

3. Opróżnij kieszenie - ostre przedmioty mogą zniszczyć ubrania, a nawet bęben pralki, natomiast chusteczki higieniczne przykleją się do tkanin, co będzie wymagało dodatkowego płukania.

4. Nie wkładaj zbyt wielu rzeczy na raz, bo się nie dopiorą lub nie wypłuczą.

5. Pościel i ręczniki można prać razem, jednak także trzeba przestrzegać podziału na kolory i białe.

6. Pamiętaj, aby używać odpowiedniego detergentu do rzeczy białych i kolorowych - pomoże to w zachowaniu bieli i uchroni kolory przed blaknięciem.

7. Dobrze jest użyć płynu do płukania tkanin - zmiękczy rzeczy oraz nada im ładny zapach.

Pralko-suszarka to idealne rozwiązanie do bardzo małych mieszkań.

CDB485DN/1, poj. prania 8 kg, suszenia 5 kg, 1400 obr./min, 16 programów (w tym szybki - 32 minuty), 3 programy suszenia; ważna funkcja: kontrola wyważenia. Wymiary: 54,1 x 59,6 cm, wys. 82 cm. Klasa A, Candy, 1999 zł

PRALKI TYPU SLIM. Precyzyjna. Dostosowuje zużycie prądu i wody do załadunku z dokładnością do 0,5 kg.

CO4 1262D1, poj. 6 kg, 1200 obr./min, 16 programów (w tym szybki 30 min, krótki 14 min, pranie ręczne, wełna), ważne funkcje: dodatkowe płukanie, opóźniony start. Głębokość 40 cm. Klasa A+, Candy, 1053 zł

PRALKI TYPU SLIM. Inteligentna. Pralka zapamiętuje najczęściej używane ustawienia (funkcja UlubionePlus).

EWS1477FDW, poj. 6,5 kg, 1400 obr./min, 11 programów (w tym lekkie ubrania sportowe, kołdry), ważne funkcje: opóźniony start, automatyka wagowa. Głębokość 45 cm. Klasa A+++, Electrolux, 2000 zł

PRALKI TYPU SLIM. Oszczędza proszek. Dzięki specjalnemu systemowi DSS zużycie środków piorących zmniejsza się do 20 proc.

W 6402/S, poj. 6 kg, 1000 obr./min, 23 programy (w tym szybki 17 min, Eco 30 st. C, wełna), ważne funkcje: automatyczny dobór wody. Głębokość 44 cm. Klasa A++, Gorenje, 1099 zł

PRALKI TYPU SLIM. Bardzo płytka. Tylko niespełna 33 cm. Opcja Energy Saver pozwala oszczędzić do 70 proc. energii w porównaniu do prania bawełny w 30 st. C.

IWUD 41051 C ECO, poj. 4 kg, 1000 obr./min, 16 programów (w tym Eco, wełna), ważna funkcja: opóźniony start. Głębokość 32,3 cm. Klasa A+, Indesit, 929 zł

PRALKI ŁADOWANE OD GÓRY. Bez nadmiaru piany. Dzięki kontroli ilości piany ubrania są dokładnie wypłukane.

WOR20155PL, poj. 6,5 kg, 1000 obr./min, 10 programów (w tym wełna), ważne funkcje: opóźniony start, automatyczny dobór wody, system zraszania prania. Wymiary: 40 x 65 cm, wys. 90 cm. Klasa A+++, Bosch, 1323 zł

PRALKI ŁADOWANE OD GÓRY. Ekologiczna. Opcja Eco Time pozwala oszczędzić do 40 proc. wody i energii oraz do 30 proc. czasu w porównaniu z tradycyjnymi programami.

IWTE 71280 ECO, poj. 7 kg, 1200 obr./min, 16 programów (w tym jeans, obuwie), ważne funkcje: dodatkowe płukanie, opóźniony start. Wymiary: 40 x 65 cm, wys. 85 cm. Klasa A, Indesit, 1228 zł

PRALKI ŁADOWANE OD GÓRY. Z certyfikatem. Certyfikat Woolmark oznacza, że można w niej prać najdelikatniejsze tkaniny (m.in. z symbolem "prać ręcznie").

WT11276EW, poj. 7 kg, 1200 obr./min, 16 programów (w tym do jedwabiu), ważna funkcja: opóźniony start. Wymiary: 40 x 60 cm, wys. 89 cm. Klasa A+, Electrolux, 1447 zł

PRALKI ŁADOWANE OD GÓRY. Kontrolerka. Funkcja Eco Monitor na bieżąco informuje o poziomie zużycia energii.

AWE925655, poj. 6,5 kg, 1200 obr./min, 14 programów (w tym superszybki 15 min.), ważna funkcja: opóźniony start. Wymiary: 40 x 60 cm, wys. 90 cm. Klasa A+++, Whirlpool, 1889 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Po prostu czarna. Wyróżnia się nietypowym dla pralek kolorem.

W7443LB, poj. 7 kg, 1400 obr./min, 23 programy (w tym szybki 17 min), ważne funkcje: dodatkowe płukanie, system zraszania, automatyczne rozpoznanie wagi, wyważenie wsadu. Wymiary: 60 x 60 cm, wys. 85 cm. Klasa A+++, Gorenje, 2038 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Wygodna do załadunku. Drzwiczki mają średnicę 47 cm - w większości pralek jest to 34 cm.

AWG8143CDI, poj. 8 kg, 1400 obr./min, 16 programów (w tym pranie krótkie 30 st. C/12 min), ważne funk-cje: opóźniony start, pranie deszczowe. Wymiary: 59,7 x 55,7 cm, wys. 84,5 cm. Klasa A+++, Amica, 1699 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Z bąbelkami. System eco bubble sprawia, że pranie w chłodnej wodzie jest tak samo skuteczne jak w gorącej.

WW12H8400EW-LP, poj. 12 kg, 1400 obr./min, 15 programów (w tym kurtki/płaszcze, codzienny), ważne funkcje: kontrola piany, oświetlenie bębna. Wymiary: 60 x 60 cm, wys. 85 cm. Klasa A+++, Samsung, 3987 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Samoczyszcząca. Na koniec cyklu usuwa pozostałe w pralce włókna.

HW70-B14266, poj. 7 kg, 1400 obr./min, 16 programów (w tym ekspresowy 15 min., wełna), ważne funkcje: opóźniony start, automatyka wagowa. Wymiary: 59,5 x 60 cm, wys. 84,5 cm. Klasa A+++, Haier, 1049 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Dba o kolor prania. Program dark care chroni ciemne ubrania przed blaknięciem.

WMB 81244 XRC, poj. 8 kg, 1200 obr./min, 15 programów (w tym super short 14 min, baby protect), ważne funkcje: automatyczny dobór wody, wyważenie wsadu. Wymiary: 60 x 60 cm, wys. 84 cm. Klasa A+++, Beko, 1645 zł

PRALKI ŁADOWANE OD PRZODU. Parowa. Programy parowe odświeżają lekko zabrudzoną odzież.

AQUALTIS AQ114D 697D EU, poj. 11 kg, 1600 obr./min, programy (m.in. antyalergiczny, kołdry puchowe), ważne funkcje: dodatkowe płukanie, działanie pary. Wymiary: 59 x 61 cm, wys. 85 cm. Klasa A+++, Hotpoint, 1892 zł

Więcej o:
Copyright © Agora SA