Kurz i brud bez szans, czyli co o odkurzaczu wiedzieć trzeba

Czego można oczekiwać po nowoczesnym odkurzaczu, jakie powinien mieć parametry oraz funkcje, by sprzątało się nim wygodnie i skutecznie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym miniporadniku.

Jaką moc powinien mieć silnik odkurzacza?

To zależy od podłogi, jaką mamy w mieszkaniu. Najmniejsza moc, około 1200 W, wystarcza do sprzątania paneli, podłóg drewnianych czy terakoty. Do odkurzania dywanów lepiej wybrać model o większej mocy - 1600 W.

Co to jest moc ssania?

Określa siłę, z jaką są zasysane zanieczyszczenia, i to właśnie ona świadczy o skuteczności urządzenia. Jeśli w domu nie ma dzieci ani zwierząt, wystarczy moc ssania 300-350 W. Natomiast jeśli mieszkamy ze zwierzętami lub domownicy są uczuleni np. na kurz i pyłki, sprawdzi się urządzenie o mocy 400-500 W. Niestety, wielu producentów nie podaje tego parametru.

Wygodnie korzysta się z odkurzacza o regulowanej mocy ssania (najlepiej, jeśli regulator znajduje się przy rurze), bo każde podłoże (dywan, parkiet, tapicerka) wymaga innej siły ssania.

Czy ważna jest wielkość worka w odkurzaczu?

Im większy worek, tym rzadziej trzeba go opróżniać lub wymieniać. Większość ma pojemność od 2,5 l do 6 l (3,5-litrowy wystarcza mniej więcej na miesiąc sprzątania 60-metrowego mieszkania dwa razy w tygodniu). Wielkość worka nie jest powiązana z wielkością odkurzacza. Pojemniki w odkurzaczach bezworkowych czy wielofunkcyjnych mają zazwyczaj 1,2-20 litrów pojemności. Im większa pojemność takiego zbiornika, tym cięższy będzie odkurzacz.

Jakie są rodzaje filtrów?

Filtry w odkurzaczu są umieszczone przed workiem/pojemnikiem na kurz (tzw. wlotowe, ich zadaniem jest ochrona silnika) oraz za nim (tzw. wylotowe, oczyszczające wylatujące powietrze). Jako filtr wlotowy jest też traktowany worek lub pojemnik. Alergicy powinni rozważyć kupienie odkurzacza z dodatkowymi filtrami HEPA, które zatrzymują nie tylko prawie wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne, ale też mikroskopijne pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza, niektóre bakterie. Im wyższa liczba po nazwie filtra (np. HEPA 10, HEPA 12, HEPA 15, tym wyższa ochrona. Takie filtry mogą być wielokrotnego użytku, tzn. co jakiś czas trzeba je umyć.

Jakie są akcesoria ułatwiające sprzątanie?

Każdy odkurzacz jest wyposażony w podstawowy zestaw akcesoriów: szczotkę uniwersalną z przełącznikiem parkiet/dywan, szczotkę do parkietów, do tapicerki oraz tzw. szczelinówkę (do sprzątania trudno dostępnych zakamarków, np. za meblami).

Niektóre modele mają również (lub można do nich dokupić) elektroszczotkę albo turboszczotkę (polecana do odkurzania grubych i puszystych dywanów), szczotkę do prania dywanów (w odkurzaczach piorących), lampę ultrafioletową (do dezynfekcji).

Wygodnym rozwiązaniem jest rura teleskopowa, czyli o regulowanej długości, którą można dopasować do wzrostu sprzątającej osoby. Mniejsze znaczenie ma natomiast materiał, z którego rura została wykonana; warto jedynie pamiętać, że plastikowe są lżejsze od metalowych. Czasem w uchwycie rury znajduje się schowek na akcesoria, co znacznie ułatwia sprzątanie (zestaw szczotek mamy zawsze pod ręką, nie trzeba ich również osobno przechowywać).

Warto wiedzieć

Można jeszcze kupić odkurzacze o mocy powyżej 1600 W, ale takie urządzenia nie mogą już być produkowane. Unia Europejska uznała, że pobierają zbyt dużo energii, a ponadto są hałaśliwe. W 2017 r. maksymalna moc silnika zostanie obniżona do 900 W. Dotyczy to odkurzaczy workowych i bezworkowych.

Przydatne funkcje

Elektroniczna regulacja mocy ssania (znacznie wygodniejsza niż manualna, jeszcze spotykana w tańszych modelach).

Wskaźniki informujące o zapełnieniu worków czy konieczności oczyszczenia filtrów.

Co sprawdzić przed zakupem?

Wielkość i wagę urządzenia - ważne, jeśli mamy mało miejsca do przechowywania odkurzacza albo jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe i odkurzacz trzeba przenosić po schodach.

Zasięg pracy - to długość kabla powiększona o długość rury; od niej zależy, jaką powierzchnię odkurzymy za jednym razem, nie zmieniając gniazdka elektrycznego. Zasięg odkurzaczy wynosi zazwyczaj 9-13 metrów.

System wymiany filtrów i worków - dowiedz się, jak często trzeba to robić oraz czy jest łatwy dostęp do wymienianych elementów (czy np. nie trzeba rozmontowywać całego urządzenia, żeby dostać się do filtra).

Sposób zwijania przewodu - może być zwijany ręcznie lub za pomocą przycisku (wtedy przewód chowa się wewnątrz urządzenia).

Poziom hałasu - nie wszyscy producenci go podają, warto więc wiedzieć, że najciszej pracują odkurzacze workowe i wielofunkcyjne (70-80 dB). Poziom głośności może być ważny, jeśli mamy małe dziecko albo zwierzęta (większość nie znosi lub wręcz się boi odgłosu pracującego odkurzacza).

Odkurzacze workowe

Mają wymieniany worek, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Może być papierowy (jednorazowy) lub tekstylny (wielokrotnego użycia, z możliwością prania).

Zalety: stosunkowo niska cena i wygoda, bo worek wystarczy wymieniać/opróżniać np. nie częściej niż raz na miesiąc.

Wady: trzeba regularnie kupować worki papierowe (6-25 zł /opak.) lub czyścić tekstylne; moc ssania zmniejsza się wraz z zapełnieniem worka.

Odkurzacze bezworkowe

Zamiast worka mają plastikowy pojemnik. W urządzeniach tych zastosowano tzw. system cyklonu - kurz i brud zostaje odwirowany z powietrza i osadza się na dnie zbiornika (albo, gdy jest to odkurzacz wodny, zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika z wodą).

Zalety: moc ssania jest stała niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika, nie trzeba wymieniać (lub prać) worków.

Wady: filtry szybko się zapychają i trzeba je bardzo często czyścić, by odkurzacz dobrze działał.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Odkurzają tak jak modele tradycyjne, zanieczyszczenia wpadają do worka, pojemnika lub - najczęściej - do zbiornika z wodą. Określane są jako wielofunkcyjne, ponieważ dodatkowo mogą zbierać płyny, prać dywany i tapicerkę, myć podłogi czy okna.

Zalety: nadają się do kompleksowego sprzątania (łącznie z myciem okien), pochłaniają pyły, roztocza i alergeny.

Wady: wysoka cena, duża waga i wielkość, bardziej skomplikowana obsługa niż modeli workowych i bezworkowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA