Poradnik: wszystko o tapetowaniu

Ogromna różnorodność tapet sprawia, że tak chętnie wybieramy je jako dekorację ścian. Dla tych, którzy będą tapetować pierwszy raz, przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Sposób układania tapet zależy od ich rodzaju. Winylowe, papierowe oraz tzw. raufazy pęcznieją pod wpływem kleju, dlatego smaruje się nim zarówno ściany, jak i samą okładzinę - nasiąkając klejem, nieco się rozciągnie i będzie się mniej marszczyć po położeniu. Jeśli tapeta ma podkład z fizeliny, poprawiającym jej stabilność, klej nakładamy tylko na ścianę.

Rodzaje tapet

- Lateksowe. - Winylowe. Ich wierzchnią warstwę stanowi winyl, podkład może być z papieru lub fizeliny (okładzina na fizelinie jest elastyczniejsza i lepiej dopasowuje się do nierównego podłoża). Tapety winylowe można myć na mokro, zwykle wytrzymują nawet szorowanie. Nie odbarwiają się pod wpływem słońca. - Papierowe . Jedno- lub dwuwarstwowe, mają powierzchnię gładką lub lekko wytłaczaną. Łatwo je uszkodzić, większość nie jest odporna na działanie wilgoci - nie dotyczy to tapet zabezpieczonych lakierem lub akrylem (te można przecierać wilgotną ściereczką). - Raufazy . Dwuwarstwowe tapety papierowe do wielokrotnego malowania, z wyraźną dekoracyjną fakturą, którą nadają trociny różnej wielkości wprasowane między warstwy papieru. Dobrze maskują niedoskonałości ścian.

Jak obliczyć potrzebną ilość tapety 1. Zmierz obwód tapetowanego pomieszczenia, czyli łączną długość wszystkich ścian. W pomieszczeniu o długości 4 m i szerokości 3,5 wynosi ona 15 m (2 x 4 m + 2 x 3,5 m). 2. Otrzymany wynik podziel przez szerokość rolki (standardowo jest to 0,53 m). Otrzymasz liczbę potrzebnych arkuszy tapety; w naszym przykładzie - 28,3 (15 m : 0,53 m). 3. Otrzymaną liczbę zaokrąglij w górę do pełnej jedności i pomnóż przez wysokość wnętrza powiększoną co najmniej o 6 cm (w przypadku tapet z wzorem wymagającym dopasowywania zapas jest większy - zazwyczaj producent podaje, ile centymetrów na rolce trzeba doliczyć, aby równo dopasować wzór na ścianie). Przyjmując, że nasz pokój ma 3 m wysokości, łączna długość potrzebnej tapety wynosi 88,74 m (29 x 3,06 m). 4. Wynik ten podziel przez długość tapety w jednej rolce (zwykle 10 m), czyli 88,74 : 10 = 8,874. Otrzymana liczba po zaokrągleniu do pełnej jedności w górę (tutaj do 9) wskazuje liczbę potrzebnych rolek tapety. 5 . Dla zwiększenia bezpieczeństwa obliczeń od uzyskanej powierzchni całkowitej ścian nie należy odliczać powierzchni drzwi i okien.

Wielu producentów i sprzedawców tapet ma na swoich stronach internetowych "kalkulator zapotrzebowania", który pomoże nam obliczyć potrzebną ilość tapety.

Jak tapetować trudne miejsca - Sufit . Najlepiej tapetować go w dwie osoby. Pierwszy bryt przyklejamy w rogu, podtrzymując go przy suficie szczotką. Aby łączenia były jak najmniej widoczne, bryty powinny być położone prostopadle do ściany z oknem. - Za grzejnikiem (jeżeli nie można go tymczasowo zdjąć). Rozcinamy bryt w miejscach, gdzie będzie się stykał z rurą doprowadzającą wodę i z uchwytem mocującym grzejnik do ściany. Przyklejoną tapetę dociskamy na przykład kijem od szczotki owiniętym tkaniną lub kartonem. - Wokół włączników i gniazdek . Odcinamy dopływ prądu i zdejmujemy z osprzętu pokrywki. W miejscu, w którym znajdzie się np. gniazdko, robimy w tapecie nacięcie na krzyż. Zbędne kawałki tapety zaginamy do środka puszki i z powrotem montujemy pokrywę gniazdka lub kontaktu. - Narożniki . Na sąsiadujące ze sobą ściany pomieszczenia bryty przyklejamy tak, by nachodziły na siebie na kilka centymetrów. W miejscu styku ścian przykładamy pionowo linijkę i prowadząc przy niej ostry nożyk, przecinamy dwie warstwy tapety jednocześnie. Usuwamy wierzchni odcięty pasek. Potem nieco podnosimy krawędź tapety, by zdjąć drugi odcięty pasek, a następnie ją przyciskamy i wygładzamy, by obydwa brzegi dobrze przylegały do ściany.

Przygotowujemy podłoże Wyłączamy korki i demontujemy wszystkie włączniki i gniazdka, usuwamy też gwoździe i inne elementy wystające ze ścian. Jeśli są w nich kołki rozporowe, których nadal będziemy używać po położeniu tapety, przykładamy do nich poziomo listwę i odrysowujemy markerem prostą linię wzdłuż ściany - dłuższą niż 55 cm, aby po nałożeniu jednego brytu (pasa) tapety była nadal widoczna i pomogła znaleźć kołek. Odsuwamy od ścian wszystkie meble i, o ile jest taka możliwość, odkręcamy listwy przypodłogowe. Jeśli na ścianach są stare tapety, usuwamy je; powierzchnie pomalowane farbą olejną przecieramy papierem ściernym. Gdy ściany są pokryte inną farbą, przyklejamy niewielki kawałek tapety i sprawdzamy, czy będzie się dobrze trzymała i czy nie przebije przez nią farba (dotyczy to zwłaszcza jasnych i cienkich okładzin). Ścianki z płyt gipsowo-kartonowych trzeba wcześniej pokryć specjalnym preparatem gruntującym; tapetę można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża. Każdą powierzchnię należy przed tapetowaniem wyrównać i dokładnie oczyścić.

Tapetowanie krok po kroku Materiały i narzędzia: tapeta klej (dobrany do rodzaju tapety) wiaderko pędzel ławkowiec lub inny szeroki nożyk do tapet sztywna listwa, która po przyłożeniu do tapety pozwoli wykonać równe cięcie sucha ściereczka lub ręcznik miarka Przyda się też ołówek lub marker, a także poziomnica albo ciężarek na nitce do wyznaczania pionu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA