Jak różni ludzie mieszkają w identycznych mieszkaniach. Niezwykły projekt fotograficzny

Dziesięciopiętrowy blok, 10 identycznych mieszkań, 10 zdjęć. Fascynujący projekt fotograficzny pokazuje, jak różni ludzie mieszkają w dokładnie takich samych mieszkaniach. Każde jest unikatowe.

Rumuński fotograf Bogdan Girbovan wybrał typowy dziesięciopiętrowy blok w Bukareszcie. Na każdym piętrze znajdowało się identyczne mieszkanie. Wszystkie były zamieszkane. Fotografowi udało się namówić lokatorów tych 10 mieszkań na zrobienie im zdjęcia we wnętrzach. Każde zostało tam samo skadrowane. Choć mieszkańcy mają podobny status społeczny i finansowy, to wszyscy swoje mieszkania urządzili w niepowtarzalny sposób. Wszystkie były unikatowe.

Zdjęcie rumuńskich mieszkańfot. Bogdan Girbovan

Projekt pokazał, w jak różny sposób ludzie żyją w nowoczesnym społeczeństwie, nawet gdy są tuż obok siebie.

Bogdan Girbovan wpadł na pomysł projektu, gdy sam został poproszony przez sąsiadkę o pomoc w naprawie drzwi. Choć zajmowali mieszkania o identycznym układzie i metrażu, były całkowicie odmienne. Wtedy zaczął się rozglądać za podobnym blokiem do tego, w którym sam mieszkał. Mieszkańców nie było trudno namówić do pozowania. Wszyscy zostali sfotografowani w swoich mieszkaniach. Girbovan przy okazji poznał także historie swoich bohaterów. Okazało się, że jedna z kobiet jest grafikiem pracującym dla Narodowego Banku Rumunii, inna pracowała jako dziennikarka, jeszcze inna jako... dekoratorka.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Więcej o:
Komentarze (6)
Jak różni ludzie mieszkają w identycznych mieszkaniach. Niezwykły projekt fotograficzny
Zaloguj się
 • warszawa34

  Oceniono 26 razy 24

  Pomysł - świetny, ale nie zgadzam się, że mieszkają w różny sposób. Przede wszystkim zdecydowana większość ma na wprost dużą szafę, po lewej stronie duże łóżko, starsi ludzie dodatkowo ławę albo stół i fotele pod oknem. Generalnie starsi ludzie mają sporo mebli i dywan, podczas gdy młodzi wręcz odwrotnie, właściwie mają jasną i pustą halę.

 • wyrwana.z.kontekstu

  Oceniono 19 razy 19

  moim zdaniem ciekawe

 • Oceniono 2 razy 2

  Projekt fajny, ale raczej pokazuje, jak ludzie podobnie mieszkają - jak rutynowo urządzili mieszkania i jak mało kto ma jakiś oryginalniejszy pomysł na to wnętrze.

 • drzejms-buond

  Oceniono 6 razy 2

  zdjęcie nr 7 i 8- trzeba zrobić z tego GIFa !

 • Paulina Karp

  Oceniono 8 razy 0

  tu nie chodiz o wnętrza,a le o tam projekt, to jak ludzie gospodarują swoją przestrzeń, raczej nie miało to na celu pokazania tego kto jak jets bogaty i czy ma meble z ikei. Mi się podoba ten projekt, niektóre przypominają mi wnetrza mojej babci. Podłoga w jodełkę stara, dobrze znana :D teraz parkiety też chyba powracają do łask, w ofercie baltic wood widziałam bardzo ciekawe, nawet sie zastanawiałam czy kiedys nie położyć parkietu sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX