Sypialnia w stylu rokoko

Aranżacja niemalże królewska. W tak zaprojektowanej sypialni poczuć magię.
03.01.2012 , aktualizacja: 29.04.2009 10:01
A A A Drukuj
Na łóżko swobodnymi falami opada cienki woal moskitiery umocowanej do sufitu na obręczy zwanej koroną.

Na łóżko swobodnymi falami opada cienki woal moskitiery umocowanej do sufitu na obręczy zwanej koroną. (Fot. Rafał Lipski)

Romantyczne widoki starożytnych ruin, sielskie pejzaże, idylliczne scenki rodzajowe - takie widoki rozpościerają się po otwarciu drzwi do tej sypialni.
Dużo tu bowiem tkanin zwanych toile de Jouy (czyt. tual de żui - określenie pochodzi od nazwy francuskiej miejscowości, w której zaczęto je produkować w XVIII w.) ozdobionych tymi pięknymi wzorami. To przede wszystkim one dekorują wnętrze, a także współtworzą jego specyficzny charakter - trochę nostalgiczny i bardzo subtelny. Barwy tkanin - błękit i biel - znakomicie komponują się z kolorystyką pozostałych elementów wystroju. Ściany pomalowano na niebiesko, meble na biało. Są to współczesne repliki starych, XVIII-wiecznych wzorów, głównie francuskich. Niektóre sprzęty kupiono gotowe, inne były robione na zamówienie. Tylko pieczołowicie odnowiona szafa jest oryginalna - pozostaje w rodzinie właścicielki mieszkania od pokoleń.

Wszelkie dodatki, zarówno dekoracyjne, jak i czysto użytkowe, również nie zostały dobrane przypadkowo. Lustra, żyrandol, kosze - choć nie pochodzą z epoki i nawet nie próbują udawać antyków - idealnie wpisują się w styl wnętrza, w którym można się poczuć jak w buduarze sprzed kilku wieków.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX