Ściany fundamentowe - materiały do ocieplania

Materiały do termoizolacji fundamentów muszą być odporne na zawilgocenie, niepodatne na gnicie oraz pojawienie się grzybów i pleśni.

Dobrze też, jeśli mają małą ściśliwość i dość dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej do ocieplania fundamentów - podobnie jak do podłogi na gruncie - stosuje się styropian i polistyren ekstrudowany, nieco rzadziej keramzyt.

Styropian. Do ocieplania fundamentów używa się twardych płyt. Nie można ich mocować punktowo na zaprawę, ponieważ pod naporem gruntu mogłyby pękać. Przykleja się je do ścian wodną emulsją asfaltowo-kauczukową, która nie powoduje rozpuszczania styropianu, a jednocześnie stanowi dla ściany izolację przeciw-wilgociową. Od strony zewnętrznej płyty pokrywa się zaprawą klejową, zbrojoną siatką z włókna szklanego albo osłania folią kubełkową (przetłoczeniami na zewnątrz).

Polistyren ekstrudowany. Podobnie jak styropian, należy przyklejać go do ścian wodnymi emulsjami asfaltowo-kauczukowymi. Polistyren ekstrudowany poleca się stosować zwłaszcza wtedy, gdy na działce są grunty spoiste. Ma on bowiem - przy bardzo dobrych właściwościach ciepłochronnych - znikomą nasiąkliwość. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż styropian (nie wymaga żadnego zabezpieczenia od strony zewnętrznej).

Zasypka keramzytowa. Keramzyt powstaje w wyniku wypalania gliny w wysokiej temperaturze. Jest to kruszywo o doskonałych właściwościach izolacyjnych, które można stosować jako zasypkę do ocieplania ścian fundamentowych. W domach niepodpiwniczonych obsypuje się nim ściany od strony wewnętrznej, w podpiwniczonych - z zewnętrznej. Keramzyt stosuje się też do zasypywania wykopów od strony zewnętrznej, jeśli wokół domu ułożony jest drenaż.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.