Drobne naprawy w domu - jakiego kleju użyć?

Jedną z najważniejszych czynności, zanim jeszcze przystąpimy do klejenia jest dokładne określenie co i do czego chcemy przykleić. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ten etap prac pozwoli nam wybrać najlepszy rodzaj kleju, co jest warunkiem trwałości wykonanego połączenia.


Podczas klejenia trzeba dobierać odpowiedni produkt do danej powierzchni - użycie kleju do drewna przy łączeniu elementów szklanych na pewno nie da nam oczekiwanych efektów. To oczywiście bardzo jaskrawy przykład błędu, którego raczej nikt chyba nie popełni, ale obrazuje on problem - tylko odpowiednio dopasowany klej da nam gwarancję trwałego i stabilnego połączenia.

Żeby nie odpadło

Oczywiście, poza materiałem z jakiego wykonano dane elementy istotne są również inne czynniki, jak chociażby waga przyklejanego elementu -szczególnie w przypadku, gdy nie ma on innych punktów podparcia. Tego rodzaju sytuacje występują szczególnie często podczas prac budowlanych, gdzie kleje często zastępują śrubki, kołki i gwoździe podczas montażu takich elementów jak blaty, półki, parapety, gzymsy, maskownice, panele czy materiały izolacyjne. Użycie klejów do montażu elementów budowlanych staje się coraz bardziej popularne. Nie tylko jest znacznie wygodniejsze, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, ale również jest mniej inwazyjne i nie niszczy mocowanych powierzchni tak jak na przykład gwoździe. Jednak zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości łączenia wymaga użycia odpowiednio silnego kleju, z wysoką odpornością na zerwanie.

Żeby nie zniszczyć powierzchni

Użycie odpowiedniego kleju jest również istotne z jeszcze jednego powodu, a mianowicie daje nam pewność, że nie zniszczy on delikatnej powierzchni. Za przykład może tu posłużyć montaż luster, których delikatna powierzchnia spodnia jest wyjątkowo wrażliwa na działanie środków chemicznych. Decydując się na użycie kleju podczas montażu lustra, bardzo istotne jest, by wybrać środek przeznaczony właśnie do tego rodzaju zastosowań.. Powinny być to środki neutralne chemicznie, co daje nam gwarancję, że nie uszkodzą one delikatnej powłoki lustra ani nie spowodują nieestetycznych odbarwień.

Żeby nie szkodzić mieszkańcom

Nie mniej istotną rzeczą jest kwestia bezpieczeństwa, tym bardziej, że klejenie elementów często odbywa się w zamieszkanych już pomieszczeniach. W takich wypadkach opary rozpuszczalników czy innych, szkodliwych środków mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie domowników. W zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach bardzo ważne jest używanie klejów, których skład nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak np. rozpuszczalniki. Znacznie bardziej bezpiecznymi produktami są te stworzone na bazie modyfikowanych silanów, które nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a jednocześnie bez problemu dorównują (lub często przewyższają) parametrami środki tradycyjne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o: