Wiosenne porządki w ogrodzie

Gdy odpuszczą mrozy i roztopi się śnieg, zaczynamy myśleć o wiośnie. Tęsknimy za pierwszymi wiosennymi promieniami słońca i wyższą temperaturą. Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Natura zaczyna się bardzo powoli budzić do życia. Warto ją wspomóc, abyśmy mogli się cieszyć nią latem.

Przede wszystkim należy posprzątać pozostałości po jesieni i zimie; zgrabić pozostałe na trawniku liście i zebrać suche części roślin. Przed rozwinięciem pąków obcinamy suche gałęzie. Do cienkich gałęzi wystarczy sekator , do grubszych warto użyć nożyc , ręcznej piły lub pilarki .Wiosna to dobry czas dla przycinania zimozielonych żywopłotów. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych nożyc do żywopłotów. W małych ogrodach najlepiej sprawdzą się elektryczne nożyce do żywopłotów STIHL , a do pielęgnacji większych i dłuższych żywopłotów warto skorzystać z nożyc akumulatorowych lub spalinowych . Po wykonaniu wszystkich prac porządkowych pozostanie nam pozbyć się zebranych odpadów, gałęzi i resztek roślinnych. W celu zmniejszenia ich objętości można skorzystać z rozdrabniacza ogrodowego VIKING. Wybrane modele poradzą sobie zarówno z miękkimi jak i twardymi częściami roślin. Tak powstały, rozdrobniony materiał można wykorzystać do ściółkowania lub kompostowania.

Wiosna to najlepszy czas, aby poprawić wygląd trawnika albo założyć nowy trawnik. Trawa zapobiega erozji gleby, chroni przed unoszeniem się kurzu w powietrzu, tłumi hałas, reguluje temperaturę oraz oczyszcza powietrze. Prawidłowo utrzymywane trawniki zapewniają środowisku naturalnemu wiele korzyści i produkują duże ilości tlenu.

Jeśli trawnik zastał założony przed co najmniej kilkoma laty warto przeprowadzić zabieg wertykulacji. Wertykulacja to pionowe cięcie lub nacinanie podłoża trawnika i darni za pomocą specjalnych narzędzi, np. wertykulatora elektrycznego lub spalinowego VIKING . Dzięki temu zabiegowi z trawnika usuniemy martwe resztki trawy, tzw,. filc, trawa będzie lepiej napowietrzana i zabezpieczona przed chwastami. Trawa poddawany wertykulacji raz lub dwa razy w roku lepiej rośnie, jest zdrowsza i ma ładniejszy wygląd. Wertykulację wykonujemy późną wiosną, gdy podłoże przeschnie, a temperatura przekroczy 10°C. Wertykulację możemy powtórzyć późnym latem, jednak wówczas nie należy robić tego tak intensywnie jak wiosną, gdyż trawnik powinien zdążyć się wzmocnić przed zimą.

Jak prawidłowo przeprowadzic zabieg wertykulacji?

Przed rozpoczęciem wertykulacji należy skosić trawę do wysokości 2-3 cm. Na małym fragmencie trawnika testujemy ustawienie głębokości zabiegu wertykulacji. Za pierwszym razem nie wertykulujemy zbyt głęboko, wystarczy powierzchniowe "przeczesanie". Materiał po wertykulacji usuwamy z powierzchni trawnika kosiarką z koszem lub tradycyjnymi grabiami. Po zakończeniu wertykulacji warto jest przeprowadzić piaskowanie i nawożenie.

Jeżeli jeszcze nie posiadamy trawnika, a chcielibyśmy go założyć, warto pomyśleć o tym wczesną wiosną. Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże. Na gruzie budowlanym z warstwą gęstej, kwaśnej gliny nie wyrośnie trawa, tylko same niewymagające specjalnych warunków chwasty. Gliniaste i ilaste podłoże powinniśmy rozluźnić i przesuszyć piaskiem i torfem. Trawa nie lubi podmokłego podłoża, na którym dodatkowo łatwiej rozwija się mech. Przy zbyt dużej ilości piasku podłoże mogłoby wysychać, dlatego też zdolność zatrzymywania wody poprawiamy, dodając do podłoża torf i kompost. Gdy podłoże będzie zbyt kwaśne, a więc przy odczynie pH poniżej 5,5, musimy dodać wapna.

Zbrylone podłoże najlepiej rozluźniamy glebogryzarką spalinową VIKING . Usuwamy kamienie i korzenie. W razie potrzeby rozrzucamy piasek lub torf. Teraz podłoże musi przez pewien czas osiąść. Ten proces możemy przyspieszyć przy użyciu lekkiego walca. Nierówne miejsca wyrównujemy grabiami. Podłoże musi być dobrze rozdrobnione, aby nasiona mogły optymalnie wzrastać. Nasiona rozrzucamy równomiernie siewnikiem lub ręcznie. Lepiej wysiać mniej niż więcej, około 15-20 g/m2. Zbyt gęsto posiana trawa będzie trudniej rosła. Równomiernie wysiane nasiona wbijamy w podłoże za pomocą walca z igłami lub kratownicy na głębokość maksymalnie 1 cm. Poszczególne trawy w mieszance kiełkują w różnym okresie. Z tego powodu wierzchnią warstwę gleby nawadniamy jak najdrobniejszym zraszaczem, nie pozwalając na wyschnięcie wrażliwych kiełków.

Jeżeli chcemy posadzić nowe rośliny w ogrodzie wiosna to odpowiedni czas. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, dostosowanym do wymagań sadzonej roślin, nawożeniu oraz nawodnieniu.

Wiosna to najintensywniejszy okres prac ogrodowych. Jednymi z ostatnich czynności jest oprysk drzew i krzewów, który zapobiegnie chorobom oraz rozwojowi niechcianych grzybów oraz zastosowanie odpowiednich nawozów. Do tego celu warto wybrać jeden z opryskiwaczy STIHL . Wszystkie czynności wykonujemy w jednym konkretnym celu, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym, zielonym własnym ogrodem.

Więcej informacji na stronie: www.stihl.pl

Copyright © Agora SA