Płyty kompozytowe do wykańczania wnętrz

Podczas remontu krzywe ściany, sufity oraz podłogi wymagają wyrównania tych wad generują dodatkowe koszty. Zazwyczaj wykorzystuje się to tego płyty gipsowo-kartonowe lub wiórowe, które umożliwiają łatwe uzyskanie równych powierzchni. Firma Quartec oferuje innowacyjne płyty celulozowo-cementowe In-Tec.

Płyty celulozowo-cementowe In-Tec firmy Quartec z powodzeniem zastępują płyty OSB lub płyty gipsowo-kartonowe szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych. Mogą one posłużyć również jako podkład pod płytki ceramiczne lub jako warstwa przeznaczona do ostatecznej dekoracji ścian i sufitów. Można je stosować na ścianach i sufitach szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Sa one bowiem odporne na gnicie i rozwój pleśni. Płyty In-Tec poleca się do wykończenia basenów, pryszniców, łazienek i kuchni. Można je również wykorzystać w piwnicach i klatkach schodowych oraz ciągach komunikacyjnych.

Właściwości płyt kompozytowych

Kompozytowe płyty celulozowo-cementowe mają długość 120 cm, długość 40, 260 lub 305 cm i grubość 8 mm. Produkowane są z cementu i włókna celulozowego pochodzące z drewna iglastego. Proces przetwarzania oraz połączenia surowców spaja płytę i nadaje jej wytrzymałość betonu i elastyczność drzewa iglastego, z którego jest produkowane włókno celulozowe. Surowce po wymieszaniu są poddawane specjalnemu zabiegowi prasowania, który pozwala uzyskać niezwykłą twardość i wytrzymałość materiału na zginanie, ściskanie oraz uszkodzenia. Dzięki temu płyty kompozytowe są lekkie i łatwe w obróbce, a jednocześnie nie tracą one swoich wysokich parametrów wytrzymałościowych oraz odporności na działanie wody, ognia oraz grzybów pleśniowych.

Łatwy montaż płyt kompozytowych

Płyty kompozytowe docina się za pomocą piły elektrycznej z tarczą zębatą lub za pomocą wyrzynarki. Nie łamią się one, ani nie kruszą, dzięki temu można wycinać w nich dowolne kształty, nie powodując przy tym ich uszkodzenia. Warto jednak pamiętać, że podczas wycinania wewnętrznych krawędzi, należy wcześniej nawiercić otwór o średnicy około 4 mm na styku linii cięcia, po czym dociąć płytę do wyznaczonego otworu.

Płyty kompozytowe można montować na stelażu (drewnianym lub stalowym) albo też przyklejać bezpośrednio do ściany. Do profili przytwierdza się je za pomocą wkrętów.

Klejenie płyt do ściany wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinno ono być oczyszczone i odtłuszczone. Następnie należy nakładać klej pasmami o średnicy około 3 cm na roboczą stronę płyty po obwodzie z zachowanie odstępu od jej krawędzi około 2 cm oraz przez środek płyty skosami w kształcie "W". Bezpośrednio po nałożeniu kleju należy przyłożyć płytę do ściany dociskając równomiernie niewielką siłą i wyrównać używając długiej łaty. Ustawienie płyty można korygować do 5 minut od przyłożenia jej do ściany. Po tym czasie klej zaczyna wiązać, a pełne utwardzenia następuje po około 2 godzinach. Zarówno po przymocowaniu płyty kompozytowej do stelaża oraz przyklejeniu bezpośrednio do ściany należy nałożyć 4 mm warstwę kleju uszczelniającego wzdłuż jej pionowej krawędzi na styku ze ścianą. Po nałożeniu uszczelniacza pozostaje około 15 minut do momentu przyklejenia w tym miejscu następnej płyty. Mocując kolejną należy dosunąć lub dociskać ją do poprzedniej płyty na odległość około 2-3 mm. Nadmiar kleju należy usunąć szpachelką po całkowitym jego wyschnięciu. Ostatnim krokiem jest fugowanie spoin pomiędzy płytami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.