Izolacje wokół okna dachowego

Osadzenie okien w dachu jest bardziej skomplikowane od montażu okien fasadowych. Dlatego też producenci oferują całą gamę rozwiązań systemowych, które gwarantują, że okno zostanie zamontowane w połaci właściwie i zaizolowane tak, aby dach w tym miejscu nie przeciekał.

Okna połaciowe, ze względu na miejsce wbudowania, muszą być osadzone tak, by nie przepuszczały wody płynącej po dachu. Prawidłowy montaż okna dachowego to podstawa jego właściwego funkcjonowania i użytkowania przez wiele lat. Mimo że producenci oferują komplet dopasowanych do siebie elementów montażowych, szczelność montażu okien zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności wykonawcy. Dlatego warto zlecić jego montaż profesjonalnej i sprawdzonej ekipie dekarskiej, która zastosuje gotowe produkty instalacyjne. Wówczas zyskamy gwarancję najlepszej jakości wykonania i nie ryzykujemy utraty gwarancji producenta lub składania reklamacji w trakcie użytkowania.

Etapy uszczelnienia okna dachowego

Montaż okna dachowego można podzielić na trzy etapy: jego osadzenie w konstrukcji dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz wykończenie wnętrza wraz z odpowiednim ukształtowaniem wnęki. Dwoma pierwszymi etapami zajmują się najczęściej dekarze, ostatnim - ekipa wykonująca obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Coraz częściej jednak można znaleźć brygadę, która wykona usługę kompleksowo. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać właśnie taką, ponieważ w razie reklamacji łatwiej będzie wyegzekwować naprawę.

Uwaga! Przy wymianie okien dachowych na nowe, do trzech wymienionych wyżej etapów dochodzi jeszcze czynność demontażu pokrycia i usunięcia starego okna. Dlatego koszty robocizny mogą być wyższe.

Wymiary okien. Dostępne na rynku okna dachowe są dostępne w różnych wymiarach. Od wielu lat są to te same wymiary. Dlatego z łatwością można wymienić stare na nowe.

Osadzenie okna w dachu. Najłatwiej zamontować okno pomiędzy krokwiami, co oznacza, że ich rozstaw powinien wynosić minimalnie: szerokość okna plus 6 cm (po 3 cm na izolację termiczną z każdej strony).

Sam montaż polega na przykręceniu za pomocą kątowników ościeżnicy do więźby dachowej w przygotowanym wcześniej otworze. Warto zwrócić uwagę na jakiej głębokości okno ma być zamontowane. Obecnie jeden z producentów oferuje okna, które można zamontować nawet o 4 cm głębiej w połaci dachu, stosując specjalny kołnierz uszczelniający przeznaczony do obniżonego montażu. Okno nie wystaje wówczas ponad poziom pokrycia dachowego, a jednocześnie poprawiają się istotnie jego parametry izolacyjne. Montując okno ze specjalnym kołnierzem, straty ciepła mogą być mniejsze nawet o 7%, zaś przy jednoczesnym zastosowaniu do montażu ramy izolacyjnej mogą zmniejszyć się nawet o 9%.

Przy montażu niezwykle ważne jest właściwe wypoziomowanie okna dachowego. Po lekkim uchyleniu jego skrzydła szczeliny pomiędzy nim a ościeżnicą powinny być do siebie równoległe zarówno w pionie, jak i poziomie. Tylko wtedy będzie się ono otwierać bezproblemowo.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.