Zielone dachy: dom z łąką na dachu

La Maison-vague to projekt francuskiego designera, Patricka Nadeau. Ma powierzchnię 110 m2, porośnięty łąką dach i powstał na zamówienie wydziału mieszkaniowego francuskiego miasta Reims.

Metryczka budynku:

Powierzchnia budynku: 110 m2

Lokalizacja: Sillery koło Reims

Autor projektu: Patrick Nadeau

Konsultacja techniczna: AD & Services

Projekt ogrodu na dachu: Ecovégétal

Ten dom nieco przypomina wygodne nory hobbitów - podobnie jak one, od góry chroniony jest warstwą ziemi, trawy i łąkowych kwiatów. Zielony dach na domu ma wiele zalet - jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku, pełni także rolę doskonałej izolacji termicznej. Dodatkowa, żywa warstwa nad stropem sprawia, że z domu zimą wolniej będzie uciekało ciepło, z kolei latem ochroni go skutecznie przed upałami.

Dom tani i dostępny

La Maison-vague jest eksperymentalnym projektem, przygotowanym na zlecenie miasta Reims. Wytyczne były bardzo surowe, dom miał być m.in. tani w budowie i eksploatacji. Konstrukcja domu jest drewniana, fundament wykonano z betonu. Odsłonięte fasady są wykonane z dwóch warstw - zewnętrzna to panele z poliwęglanu, wewnętrzne ze szkła i drewna. Taka konstrukcja zwiększa wytrzymałość całości i dawkuje dostęp światła. Źródłem ogrzewania jest niewielki piecyk opalany drewnem. Dom ma świetne parametry termiczne, a dobre wykorzystanie energii słonecznej gwarantuje ustawienie go w linii południe-północ.

Na parterze zaplanowano pokój dzienny, kuchnię i pokój do pracy, słuchania muzyki i oglądania filmów. Na piętrze są dwie sypialnie i łazienka z prysznicem, dodatkowa łazienka znajduje się też na półpiętrze.

Tymianek w ogrodzie na dachu

Zazwyczaj zielone dachy są płaskie, ale Patrick Nadeau miał inną koncepcję - dach jego domu płynnie schodzi do parteru. Stąd zresztą nazwa domu: vague, czyli fala po francusku. Dzięki temu nie ma problemów z odprowadzaniem wody deszczowej, która po prostu spływa na poziom gruntu. Wysunięty przed lico ściany szczytowej fragment dachu chroni front budynku przed zamakaniem. Podwyższona krawędź dachu kieruje spływającą wodę we właściwym kierunku - nie na odsłonięte ściany, a na ziemię.

Łąkę na dachu zaprojektował Pierre Georgel z firmy Ecovégétal. Dom jest pokryty ziemią, dzięki czemu bryła domu przypomina naturalne, łagodnie nachylone wzgórze. Rośliny dobrano bardzo starannie, tak aby nie tylko dobrze wyglądały, ale też nie wymagały pielęgnacji. To mieszanka niedużych rozchodników, traw, tymianku, lawendy i innych aromatycznych ziół. Na dachu zainstalowano automatyczny system nawadniania - ale zgodnie z założeniami ma być uruchamiany tylko w bardzo suchych okresach. Na dachu mogą się w sposób naturalny pojawiać inne rośliny - będą kiełkować z nasion przynoszonych przez ptaki i owady, przywianych wiatrem. Podstawa domu jest lekko uniesiona ponad grunt, a otaczająca go drewniana półka pełni rolę ogrodowej ławki.

Kolejne kwiaty zakwitają, zieleń zmienia odcienie. Dom żyje, zmienia swoje kolory i wygląd wraz z porami roku.

Czytaj więcej o zieleni na dachu stromym

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA