Okno narożne - oryginalne dopełnienie nowoczesnych brył budynku

Okna narożne coraz częściej spotykane są w nowoczesnych projektach architektonicznych i zapewniają szczególnie atrakcyjny efekt wizualny. Zwłaszcza przeszklenia bez tzw. słupka narożnikowego sprawiają, że bryła budynku nabiera lekkości i wyjątkowo nowoczesnego charakteru.

Ekstrawaganckie przeszklenia narożne doskonale prezentują się w budynkach charakteryzujących się minimalistyczną estetyką. Im prostsza forma projektu, tym pełniej niebanalne okno zostaje wyeksponowane, zwłaszcza że nowoczesne systemy pozwalają na wykonywanie konstrukcji okiennych o znacznych rozmiarach i dowolnych proporcjach ? np. zjawiskowych panoramicznych przeszkleń ciągnących się niemal przez całą szerokość pomieszczenia. Atrakcyjność wizualna to nie wszystko ? okna narożne dostarczają więcej możliwości w rozmieszczeniu przeszkleń i zapewniają swobodny dopływ światła. Zwłaszcza konstrukcje bezsłupkowe, których cała powierzchnia jest przeszklona. Podobnie jak w przypadku okien jedno- i dwukwaterowych o tej samej powierzchni, w oknach bez słupka narożnego powierzchnia szyby jest większa, co sprawia, że w zależności od rozmiarów przeszklenia, do wnętrz wpada od 2% do 30% - światła słonecznego więcej. Możliwości konstrukcyjne W systemach dostosowanych do wykonywania okien narożnych zrealizować można różne konstrukcje, w tym np. wieloboczne okna wykuszowe. Okna tego typu konstruuje się na dwa sposoby ? z narożnym słupkiem wspierającym konstrukcję zestawu okiennego i bez tego elementu. W pierwszym przypadku stosuje się specjalny łącznik narożny w kolorze stolarki, który w oknach z PVC wzmocniony jest wewnątrz profilem stalowym. Dzięki systemowym łącznikom kątowym możliwe jest zespolenie poszczególnych elementów przeszklenia pod różnymi kątami: 90° w przypadku okien narożnych lub >90° w przeszkleniach wykuszowych, w których stosuje się łączniki o regulowanym kącie. Okna ze słupkiem systemowym są mniej kosztowne i sprawdzają się w przypadku domów utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu. Niezwykle efektownie prezentują się wykonane w taki sposób okna wykuszowe, wyposażone w szprosy nadające oknom klasyczny urok. Natomiast okna bezsłupkowe najlepiej komponują się w bardziej nowoczesnych projektach, inspirowanych modernistycznymi rozwiązaniami. W tym wypadku, tworzące przeszklenie szyby zespolone są łączone ze sobą bezpośrednio za pomocą specjalnego kleju odpornego na promieniowanie UV. W efekcie krawędź narożnika okiennego nie posiada pionowych profili, widoczna jest jedynie linia czarnego silikonu o szerokości ok 3-4 cm. Oba opisane powyżej rozwiązania dostępne są w ofercie Vetrex.

Sposoby otwierania Aby zagwarantować stuprocentową satysfakcję z zakupu przeszkleń narożnych i maksymalny komfort korzystania z nich, należy też zastanowić się nad sposobem ich otwierania. Przeszklenie może być nieotwierane, wówczas uzyskuje ono wyższe parametry w zakresie ciepłochronności i transmisji światła słonecznego, a ponadto jest tańsze. Istnieje również możliwość wykonywania narożnych zestawów okiennych z funkcjami otwierania. W zależności od wymiarów przeszklenia i podziału okna na kwatery oraz indywidualnych preferencji, mogą to być rozwiązania uchylne, rozwierane, uchylno-rozwierane, przesuwne lub obrotowe ze słupkiem. W systemie SKY-FRAME można również wykonać przeszklenia narożne w funkcji przesuwnej bez słupka. Realizacja takiej konstrukcji możliwa jest wyłącznie na bazie profili aluminiowych. Słupek znika po rozsunięciu skrzydeł, natomiast po ich zamknięciu widoczne są wyłącznie wąskie profile konstrukcyjne. Tajniki montażu Rodzaj systemu należy dopasować do wymagań budynku i wielkości przeszkleń, aby zagwarantować bezpieczne, długoletnie i bezawaryjne funkcjonowanie okna. Zastosowanie danego rozwiązania wiąże się też z decyzją dotyczącą metody montażu i wcześniejszego przygotowania otworu okiennego, a w skrajnych przypadkach, zaprojektowania otworów okiennych specjalnie pod kątem danej konstrukcji tak, aby obciążenia związane z montażem wielkogabarytowych elementów stolarki były prawidłowo przenoszone. Wówczas wokół okna wykonywana jest specjalna rama żelbetowa, stanowiąca element układu konstrukcyjnego budynku. Kwestie energooszczędności Decydując się na dane rozwiązanie, należy też rozważyć kwestie związane z izolacyjnością termiczną . Ze względu na charakterystyczną budowę, systemy bez słupka charakteryzują się słabszymi parametrami w zakresie ciepłochronności w porównaniu z oknami ze słupkiem systemowym. W stolarce ze słupkiem ciągłość izolacji zachowana jest  konstrukcyjnie, a w przeszkleniach bezsłupkowych - jedynie przy pomocy uszczelek.  Aby zapewnić oknom ze słupkiem jak najkorzystniejsze właściwości termiczne, w profilach łączników systemowych stosuje się odpowiednie wkładki termiczne. Okna z łącznikiem systemowym można także wysunąć w warstwę ocieplenia. Taki sposób montażu pozwala uzyskać jeszcze lepsze właściwości termiczne. Najbardziej satysfakcjonujące parametry termiczne uzyskuje się jednak w przypadku wymurowania filarka narożnego i ocieplenia go materiałami izolacyjnymi. Wówczas należy się jednak liczyć z faktem, że rozwiązanie to daje już inny efekt wizualny. Jeśli jednak to właśnie na estetyce zależy nam najbardziej - warto rozważyć okno bez słupka w wersji nieotwieranej, które zapewni izolacyjność na poziomie standardowych rozwiązań typu fix (stałe szklenie), czyli jak najbardziej skuteczną ochronę przed stratami ciepła. Fachową ocenę projektu i pomoc w dobraniu najodpowiedniejszych rozwiązań oferują specjaliści z firmy Vetrex .

Copyright © Agora SA