Izolacja cieplna budynku - gwarancją korzyści dla użytkownika

Budownictwo energooszczędne zadomowiło się na krajowym rynku mieszkaniowym już na dobre. Wygląda na to, że domy o bardzo niskim zużyciu energii to nie chwilowy trend czy moda, ale przyszłość i rozwój technologiczny branży budowlanej.

Zmiany w przepisach budowlanych, dostępność nowych technologii, ale szczególnie świadomość w zakresie efektywnego wykorzystywania kosztownej energii wśród społeczeństwa, jest dzisiaj głównym motorem popularyzacji efektywnego budownictwa. Na zapotrzebowanie społeczeństwa poszukującego innowacyjnych rozwiązań mieszkaniowych, dynamicznie odpowiedzieli architekci i pracownie projektowe oferując bardzo szeroką gamę projektów domów energooszczędnych.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w najbliższym czasie zdecydowana większość społeczeństwa nadal będzie budowała domy o konstrukcjach tradycyjnych, gdzie zazwyczaj ściany zewnętrzne wznosi się z pustaków ceramicznych, betonu komórkowego lub bloczków silikatowych. Z kolei podstawę konstrukcji stanowią ściany fundamentowe z zalewanego betonem szalunku lub murowane z bloczków betonowych. Materiały te stanowią o solidnej, trwałej konstrukcji budynku, natomiast nie są w stanie sprostać wymaganiom ochrony cieplnej jakie stawia się dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, szczególnie w nowym budownictwie jak również w budynkach poddawanych termomodernizacji, zastosowanie bardzo wydajnej izolacji cieplnej w postaci szarych płyt styropianowych jest podstawowym wymogiem dla spełnienia kryteriów budynku energooszczędnego. Zastosowanie instalacji i urządzeń, które mają istotny wpływ na bilans energetyczny budynku np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, nowoczesne kotły CO+CWU, pompy ciepła, itp., które w efektywny sposób wykorzystują energię, będzie opłacalne tylko wtedy kiedy wszystkie przegrody tworzące bryłę budynku (fundamenty, ściany zewnętrzne, dach) będą odpowiednio zaizolowane. Ograniczenie strat ciepła i eliminacja mostków termicznych to zadanie jakie musi spełnić izolacja cieplna. Dlatego kierunek w stosowaniu coraz lepszych izolacji o wysokiej sprawności, zapewniające uzyskanie odpowiedniej ochrony przy mniejszej grubości materiału izolacyjnego jest w budownictwie bardzo pożądany. Praktycznie każde dzisiaj rozwiązanie przegrody budowlanej wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji cieplnej, która będzie stanowić o końcowym zapotrzebowaniu budynku na energię potrzebną do ogrzewania.

Styropian od wielu lat jest najbardziej znanym i najczęściej wybieranym materiałem izolacyjny w budownictwie. Jego walory użytkowe zostały zweryfikowane i pozytywnie ocenione przez użytkowników, projektantów i wykonawców na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Styropian jest materiałem, który zachowuje niezmiennie w czasie swoje bardzo wysokie właściwości izolacyjne. Jest trwały, stabilny wymiarowo i odporny na zawilgocenie, a praca z nim nie wymaga stosowania dodatkowych środków ochrony higienicznej. Dzięki swojej lekkości nie obciąża konstrukcji przegród budowlanych co ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa szczególnie budynków remontowanych (np. konstrukcja z wielkiej płyty) czy też nowobudowanych nawet wówczas gdy grubość ocieplenia dachu lub ściany zewnętrznej wynosi ponad 30 cm.

Styropian grafitowy TERMONIUM I TERMONIUM PLUS fasada , który zawiera dodatki poprawiające właściwości izolacyjne płyt styropianowych (np. grafit), jest materiałem spełniającym wymagania jakie stawia się materiałom izolacyjnym, a dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej ochrony cieplnej budynku termoorganika.pl/termonium-plus-fasada . Biorąc pod uwagę zmiany w przepisach budowlanych, które będą podlegać stopniowemu zaostrzaniu parametrów grafitowy styropian jest dzisiaj najlepszą odpowiedzią producentów styropianu na oczekiwania rynku materiałów izolacyjnych. Styropiany srebrnoszare (grafitowe), są wytwarzane w taki sam sposób jak zwykłe białe płyty z tą jednak różnicą, że surowiec do ich produkcji zawiera odpowiednie dodatki, które poprawiają właściwości izolacyjne nadając jednocześnie charakterystyczny srebrnoszary kolor. Cała istota polepszenia właściwości jest skupiona na ograniczeniu strat ciepła w wyniku promieniowania. Zagłębiając się trochę bardziej w dziedzinę fizyki, dowiemy się więcej, że wymiana ciepła jest jedną z form przekazywania energii. Ruch ciepła występuje wówczas, gdy istnieje różnica temperatur, a im większa jest różnica (np. w okresie zimowym temperatura wewnątrz domu +22oC na zewnątrz -20oC ) tym "aktywność" strumienia cieplnego chcącego przedostać się w kierunku środowiska o niższej temperaturze jest większa. Stąd właśnie zimą zapotrzebowanie budynku na energię jest większe z uwagi na straty ciepła. W przyrodzie spotykamy trzy rodzaje ruchu ciepła:

- Przewodzenie

- Konwekcję (unoszenie)

- Promieniowanie

W grafitowych płytach styropianowych TERMONIUM PLUS fasada , straty ciepła zostały w znaczny sposób ograniczone właśnie z tytułu promieniowania. Dodatki w postaci np. grafitu, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwone powodują, że ten rodzaj styropianu posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła ? (lambda), który charakteryzuje właściwości izolacyjne materiałów wynosi 0,031 W/mK. Należy dodać, że im mniejsza wartość współczynnika tym lepsze parametry izolacyjne posiada styropian. Uzyskanie materiału izolacyjnego wysokiej sprawności ma ogromny wpływ na ilość zużywanych surowców do produkcji styropianu, jak również ilość gotowego wyrobu stosowanego na budowie. Pozornie niewielkie różnice we właściwościach izolacyjnych płyt styropianowych (wartość ? dla płyt fasadowych mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/mK) stanowiących 0,013 W/mK mają bardzo duże znaczenie dla ilości potrzebnego do ocieplenia styropianu.

W obecnie projektowanych budynkach zakłada się, że współczynnik przenikania ciepła U np. dla ścian zewnętrznych będzie na poziomie U= 0,15 W/m2K, co wymaga zastosowania warstwy izolacji o grubości 20cm, wykonanej z najlepszego rodzaju styropianu w kolorze szarym, którego współczynnik lambda ? = 0,031W/mK. Tak dobre właściwości izolacyjne szary styropian zawdzięcza specjalnym dodatkom (grafitu, aluminium, itp.), które oprócz poprawy najważniejszej cechy (jaką jest izolacyjność) nadają płytą charakterystyczny "ołówkowy" wygląd. Z kolei architekci projektujący budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię tzw. budynki pasywne, muszą liczyć się z zastosowaniem płyt styropianowych o najlepszych parametrach izolacyjnych w grubości 30 cm! Chcąc zastosować zwykły styropian do ocieplenia budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię wówczas grubość ocieplenia mogła by sięgać nawet ponad 40 cm, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie styropianu o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych.

Korzyści z zastosowania szarego styropianu:

- Wymagana ochrona cieplna budynku przy mniejszej grubości płyt (redukcja grubości nawet o 30%),

- Lepsza izolacyjność przegród zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, mniejsze rachunki za ogrzewanie,

- Cieńsza izolacja to mniejsza powierzchnia ościeży okiennych, lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym,

- Ściany zewnętrzne mogą być wykonane z tańszych i cieńszych materiałów konstrukcyjnych,

- Krótsze kołki mocujące ocieplenia (jeśli są wymagane), mniejsze obróbki blacharskie, parapety, listwy, itp.

- Wszechstronne zastosowanie: ściany zewnętrzne-fasady, podłogi na gruncie i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (piwnica, garaż), stropodachy i dachy skośne,

- Mniejsza ilość materiału potrzebna do ocieplenia takiej samej powierzchni jak w przypadku zwykłego styropianu.

Zalecenia poprawnego wykonania ocieplenia z użyciem szarych płyt styropianowych:

- Z uwagi na swój ciemny kolor płyty absorbują więcej promieni słonecznych (powierzchnie bardziej się nagrzewają) niż płyty zwykłego styropianu, dlatego przed przystąpieniem do prac ociepleniowych i klejenia izolacji należy bezwzględnie zadbać o założenie siatek ochronnych na rusztowania,

- Nakładanie kleju na płytę styropianową powinno być wykonane metodą pasmowo punktową (ramka na obrzeżu płyt i wewnątrz placki kleju) zgodnie ze sztuką budowlaną. Poprawne nakładanie kleju przedstawiono na poniższej ilustracji.

- Powierzchnia płyty, na którą przed przyklejeniem będzie nakładany klej, powinna być uszorstniona odpowiednią tarką do szlifowania styropianu lub grubym papierem ściernym, co poprawia przyczepność kleju do styropianu.

- W czasie prac należy przestrzegać zakresów temperatur podanych przez producenta systemów ociepleń (zazwyczaj w przedziale pomiędzy 5 a 25°C),

-  przed przystąpieniem do etapu wykonywania warstwy zbrojonej, która powinna być wykonana w najkrótszym możliwym czasie po przyklejeniu płyt, ewentualne nieciągłości w izolacji należy wypełnić pianką poliuretanową i całość warstwy ociepleniowej przeszlifować tarką lub grubym papierem ściernym.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.termoorganika.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.