Dom letniskowy z drewna i łupku

Zatopiony w zieleni, z klasycznym spadzistym dachem - ten dom letniskowy z drewna i łupku pozwala rozkoszować się wszystkimi urokami wsi. A jednocześnie wewnątrz kryje wszystkie udogodnienia, których mogą potrzebować mieszczuchy przyzwyczajone do miejskiego komfortu.

- Na Litwie dom na wsi kojarzy się z brakiem udogodnień: toaletą na zewnątrz, starymi meblami, które tak naprawdę nie nadają się nawet do ogrodowej szopy, błotnistym oczkiem wodnymi i karłowatymi, samodzielnie hodowanymi marchewkami - opowiadają architekci z Aketuri Architektai, którzy zaprojektowali ten dom. - Staraliśmy się w zupełnie inny sposób spojrzeć na dom letniskowy.

Dom jest jednocześnie tradycyjny i nowoczesny, a co najważniejsze domownicy mają tu wszystko co jest potrzebne, żeby poczuć się komfortowo i wygodnie - co oznacza m.in. po jednej łazience na każdym z poziomów domu.

Wilno jest niecałe 30 kilometrów stąd, a wokół lasy i ponad 200 jezior z wyspami.

Zobacz wideo

Dom letniskowy łatwy w utrzymaniu

Budynek ma drewnianą konstrukcję i klasyczną, prostą formę z dwuspadowym dachem. Jednak od typowych wiejskich domów odróżniają go wielkie przesuwne szklane panele, które zastępują część ścian, a także zastosowane materiały. Dach i elewacje wykończone są grafitowym łupkiem. Dzięki temu bryła wygląda efektownie i nowocześnie, łupek chroni przed upałami latem, a w dodatku nie trzeba się martwić o konserwację. Właściciele domu nie mieszkają tu na stałe, tym bardziej zależy im na tym, żeby dbanie o dom wymagało jak najmniej czasu i wysiłku. Dlatego na zewnątrz zastosowano również drewno termowane, czyli poddane specjalnej obróbce z wykorzystaniem wysokiej temperatury i wilgotności. Takie drewno nie chłonie wody, jest też odporne na działanie grzybów, nie zmienia koloru. Jednym słowem - jest doskonałe do zastosowań zewnętrznych.

Dom letniskowy z wygodami

Wnętrza domu są przemyślane i efektowne, choć architekci postawili na prostotę. Dominuje drewno, czasem w naturalnym kolorze, czasem pomalowane na biało. Najciekawszym miejscem jest salon otwarty na górną kondygnację. Na parterze jest też kuchnia, jedna sypialnia, duża łazienka z wanną i prysznicem, a także spora garderoba, którą można wykorzystać jako schowek na ubrania i inne potrzebne na letnisku rzeczy.

Na poddaszu, pod skosami również jest łazienka i trzy kolejne sypialnie. Przestrzeń na poddaszu doświetlają okna dachowe - zrezygnowano natomiast całkowicie z okien w ścianach szczytowych.

W domu jest też niewielka piwnica.

Dom letniskowy z domkiem dla gości

Dom z każdej strony otacza drewniany podest, dzięki czemu budynek wygląda trochę tak jakby unosił się na zielonym morzu trawy. Od strony kuchni i jadalni taras jest największy i zadaszony - uzyskano to dzięki wcięciu w bryle budynku, bez zmiany obrysu bryły.

Właściciele chętnie spotykają się tu także ze znajomymi - mogą ich przyjąć w głównym budynku, ale także w osobnym, parterowym domku z płaskim dachem, gdzie dodatkowa rodzina ma pełną swobodę. Tuż obok jest też duża wiata samochodowa.

Metryczka domu:

Powierzchnia użytkowa domu: 130 m2

Projekt domu: Aketuri Achitektai, Alda Tilvikaite, Milda Rekevieiene, Norbert Tukaj, Lukas Rekevieius

Lokalizacja: Litwa, około 30 kilometrów od Wilna

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.