Dom z nowoczesną elewacją

Właściciele tego domu w okolicach Bydgoszczy nie chcieli kompromisów i połowicznych rozwiązań. Zdecydowali się na budynek energooszczędny i wysoki standard wykończenia. Chcieli też czegoś wyjątkowego - mają oranżerię, ogromny taras i ciekawą elewację z blachy i drewna egzotycznego.

Metryczka budynku:

Powierzchnia użytkowa: 176,86 m2 (plus garaż na jeden samochód - ok. 21,85 m2)

Powierzchnia zabudowy: ok. 150 m2

Zapotrzebowanie na energię: Ep=49,12 kWh/(m2/rok)

Autor projektu domu: architekt Maciej Matłowski, Biuro Projektów MTM STYL, www.domywstylu.pl

Projekt ogrodu: Home & Garden inż. Jarosław Boszakow, www.wypasionyogrod.pl

Przy wyborze domu ważnych jest bardzo wiele czynników: wielkość budynku, rozkład pomieszczeń, koszty budowy. A jednak w poszukiwaniach liczy się też unikalność i uroda projektu. Ania i Paweł chcieli, żeby ich dom był prosty, z typowym spadzistym dachem, a mimo to wyjątkowy. Kiedy trafili na projekt Jaspis z pracowni MTM Styl, zwrócili uwagę właśnie na to, co odróżniało go od innych - spodobała im się duża, przeszklona oranżeria i zróżnicowana elewacja, na której połączono drewniane elementy z ocynkowaną blachą.

W trakcie realizacji inwestorzy trzymali się niemal dokładnie projektu - dom ma prostą bryłę z dwuspadowym dachem urozmaiconym lukarnami. Powiększyli jedynie taras umieszczony przy południowej elewacji - to jedno z ulubionych miejsc rodziny, w którym spędzają czas od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawierzchnię wykonano z desek kompozytowych ze względu na ich trwałość. Część trzypoziomowego tarasu zajmuje niewielki basen, który mimo niewielkich rozmiarów wcale nie służy tylko dzieciom...

Zobacz wideo

Właściciele nie oszczędzali na wykończeniu. Elewacje to połączenie tynku, naturalnego egzotycznego drewna i blachy z podwójnym ocynkiem - inwestorzy przekonują, że substytuty tych materiałów nie sprawdziłyby się i wyglądały znacznie gorzej. Dach kryty jest dachówką ceramiczną.

Dom dla rodziny

Dom jest spory, bo ma niemal 180 m2. Znalazło się tu bez problemu miejsce dla całej rodziny. Na górze są trzy sypialnie; dwie z nich mają garderoby. Parter to strefa dzienna - duży salon styka się z przeszkloną i wysoką na dwie kondygnacje oranżerią. Kuchnia jest częściowo otwarta na jadalnię, a obok właściciele mają do dyspozycji niemałą spiżarnię. W bryle budynku jest też garaż, z którego można przejść bezpośrednio do kotłowni.

Tym, co od razu zwróciło uwagę inwestorów, było duże pomieszczenie nad garażem. Tutaj swoje domowe biuro urządził sobie Paweł.

Dom energooszczędny

Właścicielom od początku zależało na tym, żeby ich dom był energooszczędny; był to jeden z powodów, dla których wybrali ten, a nie inny projekt. Dlatego też skorzystali ze wszystkich energooszczędnych rozwiązań, które proponował architekt. Dom ma dwuwarstwowe ściany z pustaków, ocieplone styropianem, zainstalowano też wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy, a roczne zapotrzebowanie na gaz właściciele oceniają na 2500 do 3000 litrów. Budynek nie jest podłączony do sieci gazowej, dlatego trzeba było znaleźć dodatkowo miejsce na zbiornik na gaz. Na szczęście działka jest duża, więc nie było problemów z jego zakopaniem na posesji.

Ania i Paweł wybrali ogrzewanie podłogowe - ze względu na jego efektywność i komfort użytkowania. Nie zrezygnowali jednocześnie z drewnianej podłogi, ale starannie wybrali gatunek drewna, tak aby było jak najbardziej odporne na podwyższoną temperaturę.

Zgodnie z zasadami energooszczędnego budowania dom ustawiony jest przeszkloną częścią w stronę południa. Działka, na której został wybudowany, jest bardzo duża i częściowo zadrzewiona. Ogród dopiero zaczyna się rozrastać, ale już wygląda pięknie. Przemyślany projekt to również zasługa firmy Home & Garden z Solca Kujawskiego.

Ania i Paweł są zadowoleni ze swojego wyboru - dom wygląda tak, jak tego oczekiwali, ma odpowiednią powierzchnię i rozkład pomieszczeń. Koszty budowy okazały się wyższe niż początkowo zakładali (pracownia MTM Styl ocenia je na 390 000 zł przy budowie systemem zleconym), ale wynikało to z tego, że postawili na bardzo wysoki standard wykończenia - zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

Więcej o:
Copyright © Agora SA