Jak stworzyć pokój dla nowego członka rodziny?

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja - dotyczy to zarówno trybu życia rodziny, jak i mieszkania. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń dla najmłodszego domownika.

W Polsce przeżywamy obecnie mały "baby boom" - w minionym roku urodziły się 403 tysiące dzieci, czyli o 20 tysięcy więcej niż w roku poprzednim. Rodzice noworodków stają przed nie lada wyzwaniem: Bez względu na to, czy dysponują nieruchomością o dużym metrażu, czy niewielkim mieszkaniem, muszą stworzyć przytulną przestrzeń dla maluszka. Na szczęście zarówno dziecięcy pokój, jak i kącik przy sypialni można urządzić funkcjonalnie i estetycznie. Najlepiej zabrać się za to jeszcze przed narodzinami potomka. Pozwoli to uniknąć dokonywania zakupów w pośpiechu, a w dodatku samo meblowanie pokoju stanie się niezapomnianym przeżyciem, scalającym rodzinę i uprzyjemniającym czas oczekiwania na dziecko.

Przestrzeń dla noworodka

Pierwszy pokój niemowlęcia to miejsce, gdzie dziecko będzie rosło i stawiało pierwsze kroki w poznawaniu świata. Jest to jednak również pomieszczenie, w którym ogromną ilość czasu spędzą jego rodzice, ciocie, wujkowie... Oczywiście, musi być ono przede wszystkim czyste i bezpieczne - koniecznością jest między innymi zamontowanie ochronnych zaślepek w kontaktach czy zabezpieczeń do szuflad i szafek. Warto również zadbać o to, by pokój dziecięcy odpowiadał nam pod względem estetycznym.

Tradycyjnie w pokojach dziecięcych królują jasne, pastelowe barwy (najczęściej róż i błękit). Choć obecnie trendy wnętrzarskie stawiają na wyrazistsze kolory, to jednak w przypadku pokoju dla noworodka nie powinno się stosować silnych kontrastów. Powód jest prosty - zmysł wzroku maleńkiego dziecka działa nieco inaczej niż u osoby dorosłej i takie zestawienia mogą być dla niego męczące. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nudę. Ciekawym - i modnym - rozwiązaniem jest użycie tak zwanych "barw ziemi" - beżów, brązów i zieleni. Kolory te można zrównoważyć bielą. Należy się jednak poważnie zastanowić, czy chcemy stosować wzorzyste tapety: Raczkujące dziecko może próbować zdzierać je ze ścian, co nie tylko zepsuje efekt, ale również może być dla niego niebezpieczne. Jeśli zależy nam na bajkowych akcentach, wybierzmy odpowiednie naklejki. Okna warto wyposażyć w rolety. Świetnie zastąpią one przyciągające kurz, ciężkie zasłony, ułatwiając niemowlęciu spokojny sen również za dnia.

Funkcjonalne meble dla mam

Pierwsze tygodnie życia dziecka to dla młodych rodziców prawdziwy chrzest bojowy. Do dziecięcego kącika warto więc wybrać takie meble, które maksymalnie ułatwią opiekę nad maluchem. Do takowych należy z pewnością funkcjonalna komoda, która pomieści akcesoria do pielęgnacji. Jeśli mamy do dyspozycji niewielki metraż, zastąpić ją mogą specjalne materiałowe organizery, wieszane na krawędziach łóżeczka. Ciekawym rozwiązaniem dla rodziców żyjących w małych mieszkaniach może być również połączenie komody z przewijakiem. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, zaopatrzmy się także w kosz na zużyte pieluchy. W nowocześnie zaaranżowanym pokoiku świetnie będą wyglądać meble w barwach bielonego drewna - ma je w swojej kolekcji firma Meble Wójcik . Odpowiednio dobrane zestawy będą służyły dziecku przez lata.

Najważniejszym mebelkiem w dziecięcym pokoju jest jednak łóżeczko. W polskich sklepach najczęściej znajdziemy łóżka przystosowane do dwóch rozmiarów materacyka: 60 × 120 cm lub 70 × 140 cm. Jeśli chcemy, by posłużyło ono dłużej (nawet do trzeciego roku życia) możemy wybrać większy rozmiar. W takiej sytuacji warto zadbać również o to, by można było na bieżąco regulować wysokość materacyka. Dziecięce łóżeczko nie powinno stać w bezpośrednim sąsiedztwie okna ani kaloryfera. Duże różnice temperatur oraz przeciągi mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Obok łóżeczka warto postawić wygodny fotel oraz stolik z lampką nocną - przydadzą się one rodzicom, czuwającym przy zasypiającym maluszku.

Urządzanie dziecięcego pokoju to oczywiście spore wyzwanie, ale także ogromna radość. W końcu to w tej przestrzeni zrodzą się wspomnienia, które pozostaną w rodzinie na długie lata...

Więcej o:
Copyright © Agora SA