Jak sprawdzić parametry instalacji

Najlepiej zlecić to hydraulikowi, ale mamy też wskazówki dla tych, którzy chcą instalację sprawdzić sami. Otóż pomiaru ciśnienia przy wymaganym przepływie należy dokonać w miejscu podłączenia urządzenia: panelu, baterii lub kabiny. W tym celu do podejść ciepłej i zimnej wody należy podłączyć trójnik, a do niego - manometr przenośny i wąż o przekroju równym lub nieco większym od przekroju rury doprowadzającej wodę. Po odkręceniu wody należy zmierzyć trzy parametry:

1) ile wypływa jej w ciągu 1 min.;

2) sprawdzić ciśnienie na manometrze. Jeśli nie ma manometru przenośnego, to ciśnienie można obserwować na manometrze przy hydroforze - w czasie pomiaru nie powinno znacznie spadać;

3) temperaturę wypływającej wody.

Jeśli uzyskane wyniki znacznie odbiegają od parametrów wymaganych dla panelu, musimy się liczyć ze znacznym zmniejszeniem intensywności masażu i wahaniami temperatury.

Zalecenia dotyczące hydroforu

Gdy parametry instalacji nie spełniają wymagań, warto zamontować hydrofor lub wymienić już istniejący na większy (o większej wydajności, ciśnieniu lub pojemności zbiornika). Dobór jego parametrów najlepiej zlecić hydraulikowi.

Hydrofor powinien zasilać urządzenie podgrzewające wodę do panelu: odrębne (najlepiej podgrzewacz pojemnościowy) lub wspólne dla wszystkich baterii w domu (np. zasobnik podłączony do kotła).

Jeśli dom jest zasilany z sieci wodociągowej, hydrofor można podłączyć za wodomierzem: do rozgałęzienia - aby zasilał jedynie panel natryskowy - lub szeregowo na początku instalacji domowej. Dobór pompy i wielkości zbiornika do potrzeb panelu (lub innego z rozwiązań) najlepiej powierzyć hydraulikowi.

Jeżeli woda pochodzi z przydomowej studni, zwiększony pobór może być ograniczony jej wydajnością. Należy wtedy zamontować duży zbiornik hydroforowy, który zgromadzi dostateczny zapas wody na czas kąpieli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.