Piwnica w skrócie

Ściany piwnic muszą być solidne - na nich opiera się cały dom, a one same są narażone na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników.

Materiał na ściany piwnic

Materiały, z których się je buduje, powinny być wytrzymałe, a także wodo- i mrozoodporne. Warunki te spełniają:

Beton monolityczny. Ta technologia budowy ścian polega na ustawieniu na ławach fundamentowych deskowania, a następnie wypełnieniu go mieszanką betonową, po czym - rozebraniu deskowania, gdy beton zwiąże i stwardnieje. Przed rozpoczęciem betonowania w deskowaniu układa się zbrojenie, którego zadaniem jest przenoszenie bocznego naporu gruntu;

Bloczki betonowe. Ściany z nich są łatwe do wykonania; bloczki muruje się na pełne spoiny mocną zaprawą cementową z dodatkiem plastyfikatora. Bloczki są zazwyczaj niezbyt równe, dlatego przed ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej ściany trzeba od strony zewnętrznej wyrównać warstwą tynku cementowego;

Pustaki zasypowe. Po ustawieniu na fundamencie wypełnia się je mieszanką betonową. Ściany można zbroić, wstawiając pręty stalowe w kanały pustaków. Zbrojenie jest zalecane zwłaszcza w ścianach głębokich piwnic, na które działa większe parcie boczne gruntu;

Bloczki silikatowe. Ścianę z takich bloczków muruje się, łącząc je na pióro i wpust. Aby ściany były szczelne, spoiny pionowe powinny być klejone cienką warstwą zaprawy klejowej. Dzięki gładkiej powierzchni zewnętrznej bloczki silikatowe nie wymagają rapowania przed nałożeniem izolacji przeciwwilgociowej.

Piwnicę trzeba ocieplić, jeśli ma się w niej znaleźć coś więcej niż kotłownia i skład rupieci. Do ocieplania ścian piwnic najczęściej stosuje się styropian grubości 10-12 cm. Ściany warstwowe można ocieplać dowolną odmianą styropianu, ściany ocieplane od zewnątrz należy ocieplać płytami styropianowymi FS 20 lub z polistyrenu ekstrudowanego. Układa się je zawsze na izolacji przeciwwilgociowej.

Ochrona piwnic przed wodą

Ściany piwnic wymagają zabezpieczenia przed wilgocią oraz wodą gruntową i opadową. Lepiej na tym nie oszczędzać, ponieważ późniejsze naprawy mogą być znacznie droższe od takich oszczędności, a czasem po prostu niemożliwe. Żeby jednak nie przepłacić, warto wykonać tylko takie izolacje, jakie są niezbędne ze względu na rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej.

W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się izolację przeciwwilgociową (lekką), dużo rzadziej - przeciwwodną (ciężką):

Izolacja przeciwwilgociowa. Chroni podziemne części budynku przed wilgocią podciąganą z głębiej położonej wody gruntowej, a także spływającą w głąb gruntu podczas opadów.

Izolacja przeciwwodna. Chroni podziemne części budynku przed wodą, która od zewnątrz napiera na nie jak na ściany zbiornika. Izolacją przeciwwodną trzeba zabezpieczać podłogi i ściany piwnic, które stale lub okresowo są zanurzone w wodzie. Żeby izolacja była całkowicie pewna, musi się składać z kilku warstw i być odporna na ruchy związane z osiadaniem budynku.

Gwarancję skutecznej ochrony piwnic przed wilgocią i wodą gruntową daje właściwe połączenie trzech izolacji: poziomej izolacji ścian, poziomej izolacji podłogi i pionowej izolacji ścian piwnicy.

Do izolowania piwnic stosuje się płynne materiały bitumiczne (dyspersje, lepiki i zaprawy) lub przepony izolacyjne (papy asfaltowe, folie tłoczone i płaskie).

Drenaż

Drenaż to perforowane rury, które układa się wokół domu lub pod podłogą piwnicy i podłącza do jednej lub kilku studzienek zbiorczych po to, by zbierały wodę z gruntu. Skutecznie obniża zwierciadło wody, chroniąc w ten sposób piwnice przed jej naporem i wnikaniem do wnętrza przez drobne nieszczelności w izolacji. Uwaga: jeżeli poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że piwnica nowego domu stale byłaby pod wodą, wykonywanie drenażu nie ma sensu. W takiej sytuacji najlepiej w ogóle zrezygnować z piwnicy.

Stosowanie drenażu jest celowe wtedy, gdy można odprowadzić zbierającą się wodę w takie miejsce, z którego nie będzie ponownie napływała. Można go ułożyć na dwa sposoby:

Drenaż opaskowy. Układa się go wokół domu na wysokości ław fundamentowych powyżej dolnej, a poniżej górnej ich powierzchni,

Drenaż podpodłogowy. Układany jest pod całą powierzchnią przyszłych podłóg piwnicy; na drenaż podpodłogowy trzeba się zdecydować na etapie betonowania ław fundamentowych.

Usuwanie wilgoci

Wilgoć lub woda mogą pojawić się w piwnicy z różnych powodów. Często jest to złe wykonanie lub zniszczenie izolacji przeciwwilgociowej bądź przeciwwodnej. Ale mogą to być również prowadzone w okolicy roboty ziemne (jak np. utwardzanie terenu), które powodują podnoszenie się poziomu wód gruntowych. Bywa też, że piwnicę zalewają ulewne deszcze lub powódź.

Wybór sposobu osuszania zależy od tego, w jaki sposób wilgoć czy woda wnika do budynku:

- jeśli wskutek podciągania kapilarnego - trzeba ułożyć w ścianach fundamentowych nową izolację poziomą i pionową lub utworzyć w ścianach przeponę nieprzepuszczalną dla wody. Polega to na wywierceniu w ścianie kilku rzędów otworów, w które wprowadza się następnie nieprzepuszczalny dla wody preparat, zazwyczaj silikonowy.

- jeśli woda infiltruje przez ściany piwnicy - trzeba ułożyć nową izolację pionową oraz drenaż opaskowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA