Pokój dla dziecka - miejsce do zabawy i wypoczynku

Czasem warto połączyć miejsce do zabawy z tym, które w przyszłości będzie służyć do nauki i do pracy.

Ogrzewanie

Zarówno małe, jak i duże dzieci lubią się bawić na podłodze. Tymczasem w naszych domach bywa, że zimą "ciągnie po nogach". Dzieje się tak wtedy, gdy schłodzone powietrze spływające po zewnętrznej ścianie (głównie od okien) nie zostanie ogrzane i jako cięższe układa się przy podłodze. Jest to efekt słabo izolowanych ścian, zbyt dużych okien lub wadliwie rozmieszczonych grzejników. To chyba wystarczający argument przekonujący wszystkich, że warto ze szczególną starannością zadbać o izolację budynku i prawidłowe rozmieszczenie grzejników. Jeżeli błędów nie uniknie się na etapie budowy, należy je minimalizować, przesuwając kąt zabaw w głąb pokoju.

Posadzka

Materiały dobrze przewodzące ciepło, typu kamień czy płytki ceramiczne, powodują szybsze odprowadzanie ciepła przez stykające się z podłogą stopy (lub inne części ciała). Dlatego należy w miarę możliwości unikać ich w sypialniach dzieci, chyba że pod kamiennymi płytkami zainstalujemy ogrzewanie podłogowe. Wtedy wada staje się zaletą, gdyż ciepło z rur jest efektywniej przekazywane do pokoju.

Przy tradycyjnym sposobie ogrzewania (grzejniki) najlepsze wydają się podłogi drewniane lub korkowe. Żeby nie być gołosłownym, spójrzmy na współczynniki przewodzenia ciepła, które wynoszą dla posadzki korkowej - 0,05, drewnianej - 0,18, natomiast dla płytek ceramicznych - 0,90, a marmuru - aż 3,00! (W/m/K).

Bezpieczeństwo

Pierwsze lata szkolne to często okres popisów akrobatycznych. Ciężkiej próbie poddawane są wówczas łóżkowe materace (doskonała trampolina) i wszelkie półki (ścianka wspinaczkowa). Wszystkie wysokie i "chude" meble (szczególnie te o głębokości poniżej 40 cm) powinny być trwale przymocowane do ściany. Poszczególne elementy regałów czy szaf również powinny być trwale skręcone ze sobą.

Znacznie poważniejszym zagadnieniem jest zabezpieczenie okien. Najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest instalacja w oknie klamki z kluczykiem. W domach z wymuszoną mechaniczną wentylacją można zamknąć okno na stałe. We wnętrzach z wentylacją grawitacyjną, aby uniknąć otwierania okna, należałoby zainstalować regulowane kratki nawiewne. Taki system będzie jednak działał pod warunkiem, że w pokoju na poddaszu znajduje się kratka wywiewna!

Czytaj także:

Jak urządzić pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka - miejsce do spania

Pokój dla dziecka - miejsce zabawy i wypoczynku

Pokój dla dziecka - miejsce do nauki

Pokój dla dziecka - dzieci w domu

Więcej o:
Copyright © Agora SA