Powódź. Rady na początek - sprzątanie domu po powodzi

Od czego zacząć sprzątanie domu po powodzi? Najważniejsze jest osuszenie wszystkich pomieszczeń i sprzętów narażonych na bezpośrednie działanie wody.

- Nie należy wypompowywać wody z piwnic w sytuacji, gdy na zewnątrz budynku jest jeszcze wysoki poziom wody. Grozi to katastrofą budowlaną - fundamenty mogą ulec podmyciu. Trzeba, niestety, poczekać aż woda sama powoli spłynie z okolicy.

- Koniecznie należy sprawdzić instalację elektryczną w ścianach - czy nie występują tzw. przebicia. Najprościej można to zrobić za pomocą "neonówki".

- Stworzyć trzeba w mieszkaniu warunki maksymalnej wentylacji, przeciągu, poprzez otwarcie okien i drzwi.

- Jeśli woda w mieszkaniu opadła, odsuwamy meble od ścian, zdejmujemy kilimy, wynosimy dywany, rozbieramy boazerię - w ten sposób umożliwimy ścianom i stropom wysychanie.

- Jeśli to możliwe, zdejmujemy z podłóg wykładziny dywanowe, PCV, itp.

- Wybrzuszone parkiety najlepiej pozostawić do samoistnego wyschnięcia - nie wolno na nie wchodzić, żeby się nie załamały. Parkiet z reguły schnie ok. miesiąca, ale najczęściej wraca na swoje miejsce. Można go także rozebrać do wysuszenia i ponownego ułożenia, co jest jednak dość trudne ze względu na powstałe odkształcenia.

- Dla szybszego wysuszenia ścian, szczególnie w starych budynkach bez izolacji poziomej, wskazane jest skucie tynków wewnątrz i na zewnątrz budynku do poziomu nieco wyższego od poziomu wody powodziowej. Po całkowitym wyschnięciu ścian trzeba je otynkować od nowa.

- Zalane drzwi i okna drewniane o większej powierzchni lepiej zostawić zamknięte, gdyż szybkie suszenie może spowodować znaczne ich wypaczenie i kłopoty z dopasowaniem.

- Z piwnic usuwamy całe wyposażenie: materiały organiczne (drewno, półki, regały) raczej nie nadadzą się do wykorzystania ze względu na skażenie bakteryjne. Z tego samego powodu nie nadają się do użycia słoiki z przetworami. Przedmioty metalowe, po umyciu i zdezynfekowaniu, mogą wrócić na swoje miejsce.

Zobacz także:

Eksperci doradzają powodzianom

Jak osuszać zalane pomieszczenia

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA