Oświetlenie - wymień żarówki! To się opłaca!

Zgodnie z nową dyrektywą europejską, z handlu będą wycofane kolejne energochłonne żarówki, ale niezależnie od tego warto w domach wymienić żarówki na inne - bardziej oszczędne źródła światła. To się po prostu opłaca!

Nadchodzi jesień - dni stają się coraz krótsze, a światło w domach będzie działało coraz dłużej. Nie wszyscy są świadomi, że oświetlenie to jeden z głównych kosztów eksploatacji domu, a można go znacznie zmniejszyć bez zmiany komfortu. Warto to zrobić dla dobra własnego portfela i spowolnienia przemian klimatycznych, które stają się coraz dotkliwsze.

Klasyczne żarówki to najbardziej energochłonne źródła światła stosowane w domach. Mają wprawdzie wielu zwolenników, bo są tanie, mają przyjemne ciepłe światło, przyzwyczailiśmy się do nich, ale naprawdę warto je zamienić na inne źródła. Jest

Świetlówki energooszczędne dając tyle samo światła co żarówki zużywają o 80% mniej energii i działają kilkakrotnie dłużej (średnio 6 lat, maksymalnie 10 lat), więc nie trzeba ich tak często zmieniać. Wiele osób twierdzi, że są drogie, mają nieprzyjemne zimne światło, długo się rozświetlają, lub ich światło jest zbyt rozproszone. Wiele z tych zarzutów dotyczy jednak starych modeli lub świetlówek kiepskiej jakości - nie markowych. Nowoczesne świetlówki mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne żarówki pod względem kształtów, dostosowania gwintów, wielkości i właśnie barwy światła (najnowsze świetlówki dają znacznie przyjemniejsze ciepłe światło). Rozświetlają się w ciągu 2-3 sekund. Warto je stosować do oświetlenia ogólnego i tam, gdzie nie jest potrzebne skupione światło. W dodatku można regulować natężenie ich światła ściemniaczami. Rozważając ceny, zawsze trzeba liczyć całkowite koszty - zakupu produktu i zużycia prądu. Świetlówki są najbardziej ekonomicznym źródłem światła.

Żarówki halogenowe dają bardzo zbliżone światło do żarówek klasycznych, a zużywają o 30-50% mniej energii. Mają też dwukrotnie dłuższą żywotność. Dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie potrzebne jest światło skupione lub o dużej jaskrawości i tam gdzie światło włącza się na krótko.

Lampy LED to najnowocześniejsze źródła światła, o najdłuższej żywotności (25 lat nie wymagają wymiany) i zużyciu energii zbliżonym do świetlówek. Można nimi zastąpić żarówki o mocy do 60 W. Świecą w kilku kolorach. Są jednak jeszcze dość drogie.

Zobacz ile możesz oszczędzić w ciągu roku

W poniższych tabelach przedstawiamy koszty zakupu i rocznej eksploatacji oświetlenia w salonie (oświetlenie górne - żyrandol cztero- lub sześciopunktowy, lampa stojąca i lampka na komodę), w kuchni (5 punktów świetlnych) i w przedpokoju. Pomieszczenia te zostały wybrane ze względu na to, że w nich koncentruje się zwykle życie rodzinne bądź najdłużej korzysta się z oświetlenia. Wymiana żarówek w pozostałych pomieszczeniach dodatkowo zwiększy oszczędność energii. Do obliczeń przyjęto średnią cenę energii - 0,43 zł/kWh. Patrz rys. 'Plan mieszkania'

Salon

Oświetlenie górne

Lampa stojąca

Mała lampka na komodę

Kuchnia - 5 punktów świetlnych

Przedpokój

Oświetlenie górne - 2 punkty świetlne

Suma rocznych oszczędności

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.