Najcieplejsze okna

Stale rosnące ceny energii sprawiają, że w budownictwie ciągle poszukiwane są nowe, efektywne rozwiązania. Jednym z nich jest wprowadzony przez firmę REHAU system okienny GENEO z tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO.

Wobec stale rosnących kosztów ogrzewania i malejących zasobów paliw kopalnianych, coraz częściej w budownictwie poszukuje się takich rozwiązań, które uwzględnią coraz wyższe wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków. Oprócz nowych, alternatywnych źródeł energii, które coraz częściej wspomagają ogrzewanie oraz zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, podstawowe znaczenie zyskuje bardzo dobra izolacja cieplna wszystkich elementów budynku. Trzeba o tym pamiętać również na etapie wyboru okien; powinniśmy zdecydować się na takie, które na długi czas zapewnią najwyższy komfort cieplny we wnętrzu. Kwestię dobrej izolacji cieplnej należy uwzględnić nie tylko w budynkach nowo powstających, ale również podczas termomodernizacji, gdyż straty ciepła przez stare, nieszczelnie okna mogą wynosić nawet 37%.

Nowe okna o najlepszych parametrach

Firma REHAU wprowadziła na rynek najnowsze rozwiązanie w zakresie techniki okiennej - system GENEO z tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO. Jest to materiał tak stabilny, że zazwyczaj pozwala na rezygnację ze wzmocnień stalowych (które standardowo umieszcza się w profilach z PVC). Dzięki temu znacznie ogranicza się możliwość powstawania mostków cieplnych, zmniejszając w sposób istotny straty energii.

RAU-FIPRO to wynik ponad 60-letniego doświadczenia firmy REHAU w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nowatorskie w branży okiennej zastosowanie tworzywa kompozytowego z włóknem szklanym oraz specjalna receptura i technologia produkcji umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów statycznych. Zgłoszony do opatentowania system zintegrowanych wzmocnień zapewnia nie tylko doskonałą sztywność profili, ale również pewny montaż wkrętów mocujących okucia i złączki. Włókna szklane, sprawdzone wielokrotnie w technologiach lotniczych oraz Formule 1, wkroczyły obecnie w obszar techniki okiennej.

Okna zbudowane z profili GENEO to prawdziwy lider w zakresie efektywności energetycznej. Można dzięki nim znacznie poprawić komfort mieszkania, obniżając jednocześnie coroczne wydatki na ogrzewanie. Wartość współczynnika przenikania ciepła Uf dla profili GENEO wynosi zaledwie 0,86 W/(m2K); w wersji do domów pasywnych współczynnik Uf jest jeszcze niższy i wynosi 0,79 W/(m2K). Obniżenie wysokości pakietu złożenia skrzydło-ościeżnica zwiększa powierzchnię przeszklenia, umożliwiając efektywne pozyskiwanie ciepła i światła słonecznego.

Ważny współczynnik U

Współczynnik przenikania ciepła U jest to parametr, który określa właściwości termoizolacyjne przegród budowlanych, takich jak ściany, stropy czy okna. Podaje on, jaka ilość ciepła (w Watach) przenika przez metr kwadratowy powierzchni w ciągu jednej godziny. Im niższa jest wartość współczynnika U, tym lepsze są parametry termoizolacyjne przegrody.

Obecne wymagania dla okien i drzwi balkonowych, określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 06.11.2008, podają, iż maksymalny współczynnik U dla okien i drzwi balkonowych nie może być większy niż 1,7 - 1,8 W/m2K (w zależności od strefy klimatycznej). Okna GENEO nie tylko bez trudu spełniają te wymagania, ale również znacznie je przekraczają.

Okna GENEO z odpowiednio dobranym oszkleniem osiągają parametry przewidywane dla domów pasywnych. Kupując takie okna, już dziś można spełnić wyzwania przyszłości, a równocześnie przyczynić się do zmniejszenia degradacji środowiska na skutek nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Równie ważne, szczególnie w obliczu stale rosnących cen gazu i ropy, jest obniżenie kosztów utrzymania domu lub mieszkania.

Komfort użytkowania

W odróżnieniu od dotychczas stosowanych w systemach okiennych ciężkich wzmocnień ze stali, profile GENEO swoją sztywność zawdzięczają lekkiemu rdzeniowi z tworzywa najnowszej generacji RAU-FIPRO. Oznacza to nie tylko spore ułatwienie w procesie produkcji, ale przede wszystkim komfort użytkowania po zamontowaniu gotowych elementów. Nowa koncepcja uszczelnienia z trzema wysokiej klasy obwiedniowymi uszczelkami oraz ich nowoczesny kształt zapewniają wygodną obsługę okien oraz ułatwiają ich zamykanie i otwieranie.

Najlepsze surowce wyjściowe i wysoko postawiona poprzeczka w odniesieniu do przebiegu procesu produkcji sprawiają, że otrzymujemy produkt o najlepszych parametrach technicznych i jakościowych. Długowieczne, o gładkiej powierzchni zewnętrznej profile z tworzywa RAU-FIPRO są łatwe w pielęgnacji i spełniają nawet najbardziej wygórowane wymagania użytkowników.

Wszechstronność zastosowania

- Kształty i kolory. Dzięki dobrym możliwościom formowania materiału RAU-FIPRO, również elementy łukowe pozostają nadzwyczaj stabilne. Duży wybór wykończeń - okleiny drewnopodobne oraz w kolorach uniwersalnych, profile lakierowane i nakładki aluminiowe - otwiera niemal nieograniczone możliwości kształtowania kolorystyki okien. Wszystkie warianty są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a dzięki gładkiej powierzchni - również łatwe w pielęgnacji.

- Izolacyjność akustyczna. System GENEO to także doskonałe parametry izolacyjności akustycznej. Samochody, samoloty, maszyny, ludzie - wszystko to stanowi źródło nieustannej emisji dźwięków, które stopniowo przeobrażają się w hałas. Hałas, który nie tylko staje się nie do zniesienia, ale może zagrażać zdrowiu. Poziom hałasu powyżej 60 decybeli zaczyna negatywnie wpływać na organizm, a przy przekroczeniu 130 decybeli powoduje ból. Dlatego tak niezwykle ważna jest możliwie maksymalna izolacja od jego uciążliwych źródeł, przynajmniej w swoim mieszkaniu lub miejscu pracy. Okna z profili GENEO doskonale radzą sobie z tym problemem, a przy doborze odpowiedniego pakietu oszklenia, spełniają nawet najbardziej wygórowane wymagania. Przykładowo, dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 dB można uzyskać izolacyjność okna Rw = 47 dB. Ten poziom izolacyjności poleca się np. do budynków usytuowanych w pobliżu autostrad czy lotnisk.

- Odporność na włamanie. Również w dziedzinie zabezpieczenia przed włamaniami profile GENEO zdobywają same plusy - są bowiem tak stabilne, iż nawet bez zbrojeń stalowych zapewnią skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Potwierdzeniem tego jest Świadectwo Badań z Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim, potwierdzające spełnienie wymagań dla klasy WK2. Przy zastosowaniu dodatkowych środków można bez trudu osiągnąć klasę zabezpieczeń WK3.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.