Dlaczego kocioł i pompa lubią ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne urządzenia grzewcze - kocioł kondensacyjny i pompa ciepła - najlepiej współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Użytkownicy domu oczekują od systemu grzewczego zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji i możliwie mało absobującej obsłudze. Można to osiągnąć przez odpowiedni dobór jego poszczególnych elementów, ale ważne jest też, by wziąć pod uwagę ich wzajemne oddziaływanie na siebie.

System grzewczy, w skład którego wchodzą ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne źródło ciepła (kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła), jest najbardziej polecanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Ma on bardzo wysoką efektywność, dzięki czemu koszty ogrzewania (i chłodzenia) budynku utrzymane są na niskim poziomie.

Wybór rodzaju ogrzewania

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego lub grzejników, bądź przez połączenie tych dwóch systemów. Najważniejsze parametry, którymi różnią się te dwa rozwiązania, to temperatura wody zasilającej instalację oraz sposób przekazywania ciepła. W podłogówce temperatura wody zasilającej wynosi najczęściej 30-40°C. Natomiast w grzejnikach ściennych jej temperatura sięga 75°C.

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga, która przekazuje ciepło nagromadzone w wylewce przez promieniowanie. Dzięki temu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie, a rozkład temperatury zbliżony jest do idealnego dla organizmu człowieka - najcieplej jest w okolicach stóp, a chłodniej - na wysokości głowy.

Tradycyjne grzejniki mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, dlatego muszą mieć wyższą temperaturę zasilania. Ciepło oddają przede wszystkim na zasadzie konwekcji, która polega na ogrzewaniu powietrza opływającego grzejnik - ciepłe unosi się, a na jego miejsce od dołu napływa chłodne.

Ogrzewanie podłogowe i źródła ciepła

Instalacja podłogowa polecana jest do współpracy z takimi źródłami ciepła, jak:

x gazowy kocioł kondensacyjny. Rozbudowana powierzchnia wymiennika ciepła oraz niewysoka temperatura wody w instalacji sprawiają, że kocioł pracuje przy pełnej kondensacji. Kocioł VC ecoTEC plus, zasilający ogrzewanie podłogowe, osiąga wtedy sprawność 109%, a jeśli podłączymy go do instalacji grzejnikowej i zastosujemy automatykę pogodową - 106-107%;

x instalacja solarna. Ogrzewanie podłogowe mogą również wspomagać kolektory słoneczne auroTHERM VTK 570/2, natomiast ich współpraca z grzejnikami byłaby za mało efektywna;

x pompa ciepła. W systemach grzewczych z pompą ciepła geoTHERM VWS plus i grzejnikami sezonowy współczynnik efektywności (COP) wyniesie 2,9. Natomiast, jeśli grzejniki zastąpimy w całym domu podłogówką, jego wartość osiągnie 4,4, co oznacza, że z każdej włożonej 1 kWh prądu elektrycznego uzyskamy 4,4 kWh ciepła. Roczne koszty ogrzewania budynku mogą być zatem mniejsze o 34%, dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego zamiast grzejników.

Również chłodzenie

Jeśli razem z ogrzewaniem podłogowym zamontujemy specjalny model pompy ciepła geoTHERM exclusive, zyskamy możliwość chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata. Co ważne, moc elektryczna wszystkich urządzeń nie przekracza 250 W, jest zatem znacznie niższa, niż gdybyśmy zastosowali standardowy klimatyzator. Ponadto, w tym rozwiązaniu pompa nie usuwa ciepła z pomieszczeń do powietrza otaczającego dom, lecz akumuluje je w ziemi. W ten sposób podwyższamy temperaturę gruntu, z którego w chłodne dni będzie pobierane ciepło. Użytkownicy takiego systemu nie muszą się obawiać zbytniego obniżenia temperatury w pomieszczeniach czy roszenia się podłóg. Aby uzyskać oczekiwany efekt, temperaturę wody zasilającej podłogę trzeba podnieść jedynie do 18-20°C. Wartość ta jest cały czas kontrolowana przez układ elektroniczny pompy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.