Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna ale wygodna kawalerka

Tekst i stylizacja: Elżbieta Błasikiewicz, projekt wnętrza: Joanna Majewska i Katarzyna Szaszkiewicz/Pogotowie Wnętrzarskie
25.01.2016 09:50
A A A
Niewielka powierzchnia została wykorzystana co do centymetra. Zrobione na wymiar meble nie kosztowały więcej od gotowych; generalny remont z wymianą podłóg, drzwi i okien oraz wyposażenie całego mieszkania zamknęły się w kwocie 34 tys. zł.

Niewielka powierzchnia została wykorzystana co do centymetra. Zrobione na wymiar meble nie kosztowały więcej od gotowych; generalny remont z wymianą podłóg, drzwi i okien oraz wyposażenie całego mieszkania zamknęły się w kwocie 34 tys. zł. (fot. Michał Mutor)

Kawalerka Marii ma zaledwie 15,5 m kw. Dobry projekt mieszkania sprawił, że na mikroskopijnej powierzchni zmieściło się wszystko, co potrzebne do wygodnego życia.

Malutkie mieszkanie w bloku. Czy w na 15 m kw. można wygodnie mieszkać? Okazuje się, że tak. Ta kawalerka w Warszawie stanowi na to najlepszy dowód. Pierwsze mieszkanie Marii zostało urządzone tak, że niczego tu nie brakuje, a mała powierzchnia nie doskwiera.

Plan mieszkania: 15,5 m kw.

Kawalerka na nowy początek

Gospodyni przez kilka mieszkała w Holandii, do której pojechała z miłości do chłopaka. Uczucie przeminęło, ale Rotterdam tak się jej spodobał, że postanowiła zostać w nim na stałe. Zaczęła jednak tęsknić za rodzinnym krajem. Rzuciła więc nieźle płatną pracę i zaryzykowała rozpoczęcie wszystkiego od nowa w Polsce. Na szczęście miała trochę oszczędności; część z nich przeznaczyła na rozkręcenie własnego biznesu, a za resztę kupiła mieszkanie - zaledwie 15,5-metrowe, ale uznała, że na początek takie w zupełności jej wystarczy.

 

 

Mieszkanie urządzone z pomysłem

O pomoc w urządzeniu wnętrza poprosiła projektantki, które zadbały, by w malutkiej kawalerce niczego jej nie brakowało. Przede wszystkim wykorzystały największy atut mieszkania - wysokość 3,3 metra. Zbudowana w nim antresola, przeznaczona na sypialnię, zwiększyła powierzchnię użytkową pokoju i ułatwiła funkcjonalne zaaranżowanie reszty tego pomieszczenia. W rezultacie Maria ma nie tylko dobre warunki do odpoczynku i okazjonalnej pracy; w każdej chwili może też przenocować holenderskich przyjaciół, którzy chętnie wpadają do niej w odwiedziny.

ZOBACZ ZDJĘCIA MIESZKANIA >>

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • dwa_szopy

  Oceniono 84 razy 72

  "na mikroskopijnej powierzchni zmieściło się wszystko, co potrzebne do wygodnego życia"
  No raczej nie, do wygodnego życia brakuje jeszcze metrażu.

 • warszawa34

  Oceniono 58 razy 52

  Czy biorąc pod uwagę wynagrodzenie dla projektantek i koszt wykonywania mebli na zamówienie (oraz koszt tych urządzeń w kuchni innych niż standardowe) nie lepiej było kupić kilka metrów więcej? Pytanie retoryczne, bo to piękne zdjęcia z katalogu, ale jednak musiałam je zadać.

 • alpepe

  Oceniono 60 razy 50

  Przyjemna ta dziupla.

 • tucco

  Oceniono 50 razy 48

  wysoka ta kawalerka, z całą pewnością nie jest to typowe mieszkanie.

 • hiszpan25

  Oceniono 33 razy 25

  ciekawe kiedy bedziemy przekonywani ze mieszkanie na powierzchni mniejszej od wieziennej izolatki jest luksusowe i komfortowe?

 • Pifil82

  Oceniono 25 razy 17

  "Jak urządzić celę w więzieniu". Jako tymczasowe mieszkanie to jeszcze ujdzie, ale mieszkać w takiej klitce przez ale życie to dziękuje bardzo.

 • seductress

  Oceniono 15 razy 13

  A ja bym chciała mieć choć 15 m3

 • amel.ka

  Oceniono 16 razy 12

  a gdzie miejsce na ciuchy i buty? jako mieszkanie na weekendowe wypady do innego miasta - super. ale jako miesce stalego zamieszkania... hmm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX