Ludowe inspiracje w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po raz kolejny udowadnia, że interesujące wydarzenia kulturalne odbywają się nie tylko w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, lecz także w niewielkich ośrodkach z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Po wystawie "COP dla przyszłości: ludzie - przemysł - architektura", ukazującej ideę, założenia, przedsięwzięcia, a przede wszystkim twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego, przyszła kolej na dziedzictwo kulturowe, ludowe. Potocznie kojarzone jest z góralskimi kierpcami i łowicką wycinanką, autorzy wystawy postanowili udowodnić, że ludowość może być trendy, designerska i bardzo nowoczesna.

Wystawa ZASOBY NATURALNE POLSKIEGO DESIGNU prezentuje wpływ motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę, jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką.

Powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Mówi o poszukaniu własnej tożsamości, o odmienności i unikalności, o powrocie do lokalności i regionalności w dobie globalizacji i wszechobecnych mediów. Zjawisko to obserwujemy nie tylko we wzornictwie przemysłowym, lecz także w modzie, muzyce i kuchni.

Tradycyjne wzory polskiej sztuki zdobniczej nadają naszemu wzornictwu unikalny charakter, a materiały i lokalne rzemiosło mówią wiele o naszej tradycji i pochodzeniu. Sprawiają, że polski design ma swoją wyraźną tożsamość i sens, pozostając równocześnie w głównym nurcie europejskiego projektowania. Świadczą o tym międzynarodowe nagrody, którymi zostały uhonorowane niektóre z pokazanych na wystawie prac.

Ekspozycja prezentuje zarówno produkty wytwarzane przemysłowo, jak i unikaty i prototypy, projekty młodych twórców i powszechnie znane przeboje polskiego designu - w sumie kilkadziesiąt różnych obiektów. Niektóre z eksponatów zyskały już uznanie na międzynarodowym rynku, inne czekają jeszcze na swoich odkrywców. Wszystkie sa warte zainteresowania.

Na wystawie zobaczyć można między innymi dywany MOHO, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Aze Design, lampy DBWT, Tomka Rygalika, Agnieszki Lasoty oraz Vis a Vis, projekty architektoniczne polskiego pawilonu na EXPO 2010 oraz Muzeum Ziemi Opolskiej, projekty Gogo, Malafora, Poor Design, Betonu i wielu innych.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 9 czerwca - 26 lipca 2009. Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Copyright © Agora SA