Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. 17 pomysłów na aranżację salonu z kuchnią

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym to dobry pomysł do małych wnętrz. Połączenie salonu z kuchnią optycznie powiększa wnętrza. Salon z aneksem kuchennym można urządzić na wiele sposobów.

Aneks kuchenny i nowoczesny salon to dobre połączenie, które można z powodzeniem zastosować zarówno w małym mieszkaniu w bloku, jak i przy większym metrażu. Salon z aneksem kuchennym sprawia, że wnętrza wydają się większe i przestronniejsze. Nie oznacza to jednocześnie, że kuchnia, musi być całkowicie na widoku, a co za tym idzie i kuchenny rozgardiasz. Można wykorzystać wiele rozwiązań aranżacyjnych pozwalających na wizualne oddzielenie kuchni od salonu. Jednym z nich jest wyspa kuchenna , np. z podwyższoną ścianką.

Salon z kuchnią: Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym możemy uzyskać wyburzając ściankę pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Jeśli mamy ciemną i ciasną kuchnią, będzie to rozwiązanie optymalne. Żeby nadać połączonym pomieszczeniom spójny wystrój wnętrza, warto zastosować to samo pokrycie podłóg i zachować spójną kolorystykę. Nowoczesne meble kuchenne posiadają eleganckie fronty, które mogą konkurować z meblami pokojowymi. Jednolita zabudowa kuchenna mniej rzuca się w oczy, dzięki czemu nie zdominuje salonu. Aranżacja kuchni nie powinna być krzykliwa. Warto za to postawić na funkcjonalność i nowoczesny projekt kuchni. W salonie z kolei można sobie pozwolić na spora dowolność. Warto zainwestować w sofę, która wyznaczy strefę wypoczynkową. Meblem polecanym do nowoczesnych salonów jest sofa narożna.

Salon z kuchnią: Nowoczesny salon z aneksem kuchennym - sztuka dzielenia

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym nie musi być zupełnie otwarty. Zazwyczaj granicę między kuchnią a salonem wyznacza wyspa kuchenna, kontuar, murowane szafki, stół z krzesłami, barek, a czasem wizualną granicę wyznacza sofa. Jeżeli chcemy, aby granica pomiędzy strefą kuchenną a strefą wypoczynkową była bardziej zdefiniowana, można wprowadzić drzwi przesuwane , które mogą zastąpić ścianę dzielącą wcześniej kuchnię i salon. Przepuszczające światło szklane drzwi pozwolą na odpowiednie doświetlenie aneksu kuchennego i salonu.

Decydując się na salon z aneksem kuchennym warto dobrze zaplanować obie strefy i wybrać meble, które będą ze sobą współgrać. Pamiętajmy też o zróżnicowanym oświetleniu. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. 17 pomysłów na aranżację salonu z kuchnią

1. Salon w tym mieszkaniu w bloku wcześniej był oddzielony od kuchni ścianką. Dopiero po jej wyburzeniu uzyskano dobrze oświetloną strefę dzienną z aneksem kuchennym i wygodną częścią wypoczynkową. Meble kuchenne zaaranżowano na planie litery "U".

fot. Radosław Wojnar

2. Meblościanka i zabudowa kuchenna są neutralnym tłem pozostałych mebli i ozdobnych dodatków, które w efekcie stają się bardziej widoczne i decydują o eleganckim charakterze wnętrza. Ważną ozdobą są tu lampy - kryształowy żyrandol oraz dopasowane do niego stylem plafoniery i kinkiety.

Fot. Radosław Wojnar

3. Granicę między aneksem kuchennym a salonem wyznacza wyspa ustawiona pod lekkim skosem. Ścianka wyspy od strony salonu została lekko podwyższona, tak aby ukryć kuchenny rozgardiasz. I kuchnię, i salon spaja kolorystyka.

Fot. Marcin Urban

4. Aneks kuchenny ulokowano we wnęce w salonie. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, gdzie kuchnia jest jednocześnie otwarta, ale ma też zalety kuchni zamkniętej.

Fot. Radosław Wojnar

5. W rogu obszernego salonu zaaranżowano aneks kuchenny. Strefę kuchenną wyznaczają płytki pokrywające podłogę. Na nich ustawiono brzozowy stół, przy którym znajdują się designerskie krzesła.

Fot. Sylwester Rejmer

6. Prosta zabudowa kuchenna wtapia się w przestrzeń salonu. Elementem oddzielającym dwie części pomieszczenia jest czerwony barek. Stanowi od jednocześnie miejsce do spożywania posiłków.

Fot. Inside Story

7. Właścicielom mieszkania zależało na tym, by wnętrze było zaaranżowane nowocześnie, a zarazem - przytulnie. Dlatego zdecydowali się na połączenie kuchni i salonu. Aneks kuchenny zabudowano nowoczesnymi meblami. Elementami dodającymi przytulności są jasne drewniane podłogi oraz odsłonięta cegła na ścianie.

fot. Sylwester Rejmer

8. Niewielki aneks kuchenny, podobnie jak całe mieszkanie, urządzono nawiązując do śląskich wzorów. Kuchnie od salonu oddziela okrągły stół z krzesłami o ażurowych siedziskach.

fot. Radosław Wojnar

9. Zabudowa kuchenna z białej płyty MDF zajmuje całą ścianę. Blat kuchenny, wyglądający jak kamienny, został zrobiony z tej samej płyty oklejonej laminatem imitującym strukturę kamienia. Ścianę zdobi kolaż z reprodukcji grafik autorstwa Andrzeja Mleczki, zabezpieczony taflą szkła.

fot. Radosław Wojnar

10. W tej kuchni nie ma oczywistych rozwiązań. Choć dominuje w niej piękny styl skandynawski (jasne kolory, drewniane meble, stół i podłoga) to znajdziemy w niej też elementy typowe dla aranżacji industrialnej, jak metalowe lampy czy oryginalny zegar. Wszystko wieńczy jednak klasyka. Salon z aneksem zaprojektowano tak, by uzyskać jak największe siedzisko.

Fot. mat. HOLTZ

11. Oto propozycja dla wszystkich, którzy cenią elegancję. Meble to bardzo subtelne połączenie klasyki w nowoczesnością. Klasykę reprezentują czarne matowe szafki, a nowoczesność - białe na wysoki połysk. W oknach wiszą proste, jasne zasłony, a na blacie stoją wiklinowe koszyczki, a harmonię dodatków przełamują tylko intensywnie czerwone: pojemnik na płyn i końcówka żyrandola. Piaskowe panele nadają tej kuchni lekkości.

Fot. mat. HOLTZ

12. Zestawienie czerwonej cegły, czerni i dębowego drewna nawiązuje do aranżacji tak popularnych od paru lat loftów. Na przykładzie tego wnętrza możemy przekonać się, że taki projekt niekoniecznie wymaga dużych przestrzeni - może się równie dobrze sprawdzić w niedużym mieszkaniu. Pomysł na salon opierał się również na wprowadzeniu kontrastu kolorystycznego - w strefie wypoczynkowej umieszczono kanarkową sofę, do którego dodatkowo dopasowano obraz na ścianie powyżej.

fot. Michał Młynarczyk/ www.deerdesign.pl

13. W niewielkim mieszkaniu o suficie na sporej wysokości szafki kuchenne nie powinny sięgać do samej góry, ponieważ przytłoczą wnętrze i sprawią, że będzie się ono wydawało mniejsze niż jest w rzeczywistości. Ponadto kuchnia zaczęłaby dominować nad całą aranżacją, a to nie ona powinna grać w mieszkaniu pierwsze skrzypce. Pomysł na salon połączony z aneksem kuchennym przy tak niewielkim metrażu powinien zakładać minimalistyczną zabudowę kuchenną, która nie będzie przyciągała uwagi. Również brak podziałów na podłodze sprzyja optycznemu zmniejszeniu aneksu, jednocześnie powiększając strefę wypoczynkową. Na ścianie nad blatem roboczym znalazł się beton strukturalny (Jeger), który zabezpieczono specjalnym lakierem.

Fot.: Sylwester Rejmer

14. Klasyka połączona z nowoczesnością. Pomysł na salon z aneksem kuchennym w modnej biało-szarej kolorystyce z żółtymi akcentami, które wprowadzają do wnętrza radosną i beztroską atmosferę. Idealnie pasuje tu podłoga z jasnego drewna oraz stół i podstawy krzeseł wykonane z podobnego materiału. Subtelnej elegancji tego projektu nie burzą nawet dwie metalowe lampy wiszące umieszczone nad wyspą kuchenną - zaczerpnięte ze stylu industrialnego świetnie współgrają z elementami nowoczesnymi i klasycznymi.

Fot. Małgorzata Opala/ www.shokodesign.com

15. Pomysł na salon z aneksem kuchennym to w tym mieszkaniu sentymentalna podróż do lat 60. Starannie dobrane meble wprowadzają do wnętrza klimat vintage mimo, że ta aranżacja to tak naprawdę połączenie starego z nowym. Minimalistyczna zabudowa kuchenna nie stanowi jednak żadnej konkurencji dla oryginalnych krzeseł i stołu. Wręcz przeciwnie - białe gładkie szafki stanowią dla nich idealne tło. Kultowa lodówka w czerwonym kolorze oraz elegancki odcień denimu dodatkowo podkreślają urodę drewna zastosowanego w aranżacji.

Fot. Joanna Tkaczuk/ www.qbikdesign.com.pl

16. Minimalistyczna aranżacja w neutralnych, jasnych barwach nie musi być nudna. Ciekawe rozwiązania funkcjonalne w połączeniu z materiałami wykończeniowymi dobrej jakości sprawią, że wnętrza nabiorą elegancji. Pomysł na salon z aneksem kuchennym w takim wydaniu to miejsce sprzyjające wypoczynkowi, wręcz kojące nerwy. Tutaj zawsze panuje spokój i porządek, nawet oświetlenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by nie drażnić oczu, a jedynie subtelnie rozświetlać ciemność. Siedząc na kanapie mamy w zasięgu wzroku większą część zabudowy meblowej w kuchni, nie przyciąga ona jednak wzroku, ponieważ fronty szafek zostały kolorystycznie dopasowane do ścian.

projekt: 81.waw.pl, fot. Michał Przeździk-Buczkowski

17. Jaki pomysł na salon sprawdzi się najlepiej, jeśli aneks kuchenny znajduje się w głębi pomieszczenia, czyli został pozbawiony bezpośredniego sąsiedztwa z oknem? Przede wszystkim należy zrezygnować z zabudowy w kształcie litery U (czyli jednego boku zabudowy meblowej wystającego w formie półwyspu) - w takim układzie do kuchni docierałoby mniej światła. Poza tym niewielką przestrzeń zostałaby dodatkowo zmniejszona (skrócona). Szafki kuchenne sięgają do samego sufitu - są pojemne, co zawsze jest zaletą, ale przy zastosowaniu innego materiału wykończeniowego na frontach stałyby się o wiele bardziej masywne. Biel nadaje im lekkości, niemal "stapia" ze ścianą, która jest obok. Część szafek ma szaro-niebieski odcień - to również celowy zabieg, który miał na celu optycznie zmniejszyć pokaźną zabudowę kuchenną. Duże lustro na ścianie z prawej strony powiększa przestrzeń i odbija światło.

fot. Ayuko Studio

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA