Poradnik: jak wybrać i zainstalować włączniki i kontakty

Kontakty i gniazdka elektryczne - tutaj znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o tym jak je wybierać i instalować.
WŁĄCZNIKI (KONTAKTY)
Zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby (120-140 cm), jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Jeśli mamy lampę sufitową z kilkoma źródłami światła, warto zainstalować włączniki podwójne, umożliwiające oddzielne włączenie jednej lub więcej żarówek - zależnie od potrzeb.
GNIAZDKA ELEKTRYCZNE
Duże urządzenia AGD
Zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, okap, piekarnik elektryczny, lodówkę podłącza się na stałe, każde do własnego gniazdka z uziemieniem. Gniazdko "obsługujące" urządzenie do zabudowy musi się znajdować na ścianie za sąsiednią szafką, od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. W takiej szafce jest potrzebny  otwór ułatwiający dostęp do gniazdka.
Małe urządzenia AGD
Gniazdka elektryczne instaluje się nad blatem roboczym. Niektóre urządzenia używane na co dzień, jak choćby czajnik elektryczny i ekspres do kawy, zwykle są stale podłączone do prądu. Dlatego w miarę możliwości warto zamontować więcej gniazdek (najlepiej w tzw. ramce wielokrotnej), niż to wynika z aktualnych potrzeb, by po kupieniu kolejnego urządzenia, np. miksera czy radia, nie korzystać z rozgałęziacza. Na wyspie
Gniazdka najczęściej umieszcza się na blacie (modele nablatowe) lub na ściance wyspy.

WŁĄCZNIKI (KONTAKTY)

Zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby (120-140 cm), jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Jeśli mamy lampę sufitową z kilkoma źródłami światła, warto zainstalować włączniki podwójne, umożliwiające oddzielne włączenie jednej lub więcej żarówek - zależnie od potrzeb.

GNIAZDKA ELEKTRYCZNE

Do dużych urządzeń AGD. Zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, okap, piekarnik elektryczny, lodówkę podłącza się na stałe, każde do własnego gniazdka z uziemieniem. Gniazdko "obsługujące" urządzenie do zabudowy musi się znajdować na ścianie za sąsiednią szafką, od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. W takiej szafce jest potrzebny  otwór ułatwiający dostęp do gniazdka.

Do małych urządzeń AGD. Gniazdka elektryczne instaluje się nad blatem roboczym. Niektóre urządzenia używane na co dzień, jak choćby czajnik elektryczny i ekspres do kawy, zwykle są stale podłączone do prądu. Dlatego w miarę możliwości warto zamontować więcej gniazdek (najlepiej w tzw. ramce wielokrotnej), niż to wynika z aktualnych potrzeb, by po kupieniu kolejnego urządzenia, np. miksera czy radia, nie korzystać z rozgałęziacza.

Na wyspie. Gniazdka najczęściej umieszcza się na blacie (modele nablatowe) lub na ściance wyspy.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO!

Wybieraj wyłącznie produkty renomowanych firm, z pełną dokumentacją techniczną i znakiem CE (deklaracja zgodności z dyrektywami Unii Europejskiej). Nie próbuj zaoszczędzić, kupując tanie wyroby niewiadomego pochodzenia.

Gniazdka muszą mieć styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków (blaszek) umieszczonych po bokach - tzw. schüco.

W newralgicznych miejscach, np. przy zlewozmywaku, najlepiej zamontować gniazdka bryzgoszczelne - z klapką zabezpieczającą przed niespodziewanym rozpryskiem wody. Gniazdka te mają oznaczenie IP 44 (pierwsza cyfra określa szczelność przed pyłem, druga - wodoszczelność).

W domu, w którym są dzieci, warto zainwestować w gniazdka ze specjalnymi osłonami, które nie pozwolą maluchom włożyć np. palca czy drucika w otwory przeznaczone na wtyczkę.

WAŻNE
Urządzenia elektryczne mają dużą moc, aby więc bezawaryjnie korzystać z kilku jednocześnie, instalacja musi być wykonana z przewodów o odpowiednio dużym przekroju żył i wyposażona w bezpieczniki dobrane do obciążenia.

Więcej o:
Komentarze (11)
Poradnik: jak wybrać i zainstalować włączniki i kontakty
Zaloguj się
 • Adam Kokoszka

  0

  Właczniki, gniazdka i kontakty polecam Ospela. Bardzo fajnie zrobione, duza rozmaitość wzrorów i kolorów. Jakośc wykonania bardzo dobra. Ciekawe i fajnie można zaskoczyć gości.

 • Milena Kucal

  0

  Też mam ospelowskie właczniki i kontaky w domu. Firma robi solidne produkty, do tego maja fajne wzory, kolory no i do jakości też nie można się przyczepić :)

 • Domagalski Janusz

  0

  Jakie wybrać? Ciężko o gustach rozmawiać :) Jedynie markę Wam mogę polecić - OSPEL. U nas mamy tylko ich właczniki i gniazdka. Ale z różnych serii, zależy od wnętrza :)

 • Kris Korman

  0

  no właśnie te filmiki Ospela sa bardzo pomocne i fajne, sam jestem zaskoczony ze z nimi można spokojnie zamontować kontakt!

 • popismr

  0

  Ja tez samodzielnie zainstalowałem Ospela. Jest to banalnie proste. A jak by ktoś miał i tak problemy to producent na swoim kanala na youtube ma filmiki instruktażowe takze każdy da rade sobie samodzielnie wszystko zrobić.

 • Black Gent

  0

  Zainstalowałem z Ospela Sonata nowe srebro i żona jest zachwycona:0 Wzornictwo i jakość na bardzo wysokim poziomie.

 • Mariusz Traszka

  0

  Moim zdaniem nie ma lepszego osprzętu jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny niz Ospel. Montowałem serie Karo w całym domu samodzielnie. To naprtawde łatwe. Żona z efektu bardzo zadowolona.

 • michal8827

  0

  teraz z Ospela najbardziej podoba nam się Karo i własnie na tą kolekcję postawiliśmy jak remontowaliśmy nasz dom. Gniazdka prezentują się pięknie i elegancko a co najważniejsze - nie żółkną;)

 • krysmaci

  0

  Polska i dodam ze bardzo dobra jedna z lepszych na rynku według mojej subiektywnej opinii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX