Jak odnowić stare krzesło?

Meble z PRL-u powracają do łask. Ich oszczędne formy ponownie zyskują uznanie. Zalegające na strychach i w piwnicach stare krzesła znów mogą wyglądać jak nowe. Majsterki pokazują jak przywrócić im dawny blask.

Renowację krzesła należy rozpocząć od rozkręcania go na części. W przypadku krzesła na zdjęciu należało zdemontować siedzisko.

Szlifowanie Do usuwania warstwy starego lakieru najlepiej użyć papieru ściernego. Do szlifowania mebli drewnianych można użyć papieru grubszego 60-120; do fornirowanych zaś drobniejszego, powyżej 250. Można też użyć szlifierki, ale należy się z nią obchodzić niezwykle delikatnie, żeby nie uszkodzić mebla.

Jeśli krzesło wymaga podklejenia, zaszpachlowania lub innych napraw, to należy je wykonać właśnie w tym momencie. Tak, by do malowania trafił oszlifowany, suchy i oczyszczony mebel. Bejcowanie Mebel warto pomalować wodną bejcę (jest znacznie tańsza niż gotowe bejce, a do tego można je dowolnie mieszać). 1/4 opakowania rozpuść w szklance ciepłej wody. Kolor bejcy zależy od ilości proszku, jakiej użyjemy. Sypiemy więcej, jeśli chcemy by odcień był intensywniejszy, mniej gdy chcemy by był delikatniejszy. Najlepiej sprawdzić efekt na elementach krzesła, których nie widać. Ostateczny odcień będzie widoczny dopiero wyschnięciu.

Woskowanie Ochronę, jedwabiste wykończenie i przyjemny zapach zapewni krzesłu wosk. Tutaj użyto bezbarwnego, naturalnego wosku o konsystencji pasty. Wosk jest idealnym zabezpieczeniem dla mebli w kuchni czy salonie. Nie sprawdza się jednak tam, gdzie jest wilgotno. Nie woskujcie więc mebli łazienkowych czy tych na tarasie.

Odnawianie siedziska Siedzisko krzesła było pokryte trzema warstwami materiału. Należy usunąć wszystkie warstwy oraz wypełniacz. Z siedziska należy także usunąć gwoździe. Do oczyszczonego siedziska przykładamy gąbkę tapicerską. Odciskamy kształt siedziska i wycinamy odpowiedni kształt nożyczkami. Do tego krzesła zamiast gąbki użyto dwóch warstw ocieplacza.

Tapicerowanie Do przymocowania tkaniny obiciowej należy użyć takera. Można się też posłużyć tapicerskimi gwoździkami. Gotowe siedzisko wkładamy w ramę krzesła.

Po nałożeniu trzech warstw wosku, wypolerowaniu i zamontowaniu siedziska odrestaurowane krzesło może być ozdobą każdego wnętrza.

Tutorial przygotowały Majsterki .

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA