Jak wybierać panele podłogowe

Katarzyna Wangin
13.02.2004 , aktualizacja: 13.02.2004 17:25
A A A Drukuj
Panele podłogowe kosztują od 15 do ponad 200 zł za metr kwadratowy. Tak duża rozpiętość cen jasno wskazuje, że ich właściwości są bardzo zróżnicowane.
Podłogi z paneli łatwo się układa i wkrótce potem nadają się do użytkowania. Bogate wzornictwo i kolorystyka ułatwiają dobranie wykończenia do każdego wnętrza. Nic dziwnego, że panele są obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów do wykańczania podłóg.

Panele laminowane

Są to przypominające długie deski gotowe elementy zaopatrzone w pióra i wpusty. Na pierwszy rzut oka podłoga z takich paneli wygląda jak z prawdziwego drewna. Można ją ułożyć samodzielnie, bez specjalistycznych maszyn. Nie wymaga cyklinowania ani lakierowania. Jest trwała, odporna na uderzenia i zarysowania, a więc praktyczna i niekłopotliwa w eksploatacji.

Panele laminowane składają się z czterech warstw:

 • górna jest odporna na ścieranie, uderzenia, chemikalia, światło słoneczne i wysoką temperaturę. Od jakości tej warstwy zależy wytrzymałość paneli na ścieranie;

 • dekoracyjna to powłoka z zadrukowanego laminatu, impregnowana żywicą. Wzory zwykle imitują naturalne drewno, rzadziej kamień i płytki ceramiczne. Od niedawna oferowane są panele, które przypominają materiał naturalny nie tylko wzorem, ale i fakturą;

 • nośna to zwykle płyta HDF lub MDF, rzadziej - płyta wiórowa. MDF i HDF to płyty pilśniowe produkowane z włókien drzewnych łączonych klejem pod działaniem wysokiego ciśnienia i temperatury. Im wyższa gęstość płyty, tym lepsze jej walory użytkowe. MDF to płyty średniej gęstości, HDF zaś - wysokiej (powyżej 800 kg/m3). Od wytrzymałości warstwy nośnej zależy odporność panelu na uderzenia i wgniecenia;

 • przeciwprężna z laminatu lub kilku warstw specjalnie preparowanego, wzmocnionego papieru. Warstwa ta zapewnia stabilność kształtu i wymiarów, eliminując naprężenia powstające w innych warstwach panelu. Panele ze spodem z laminatu są stabilniejsze niż te z papierem przeciwprężnym.

  Wadą paneli laminowanych jest towarzyszący chodzeniu po nich charakterystyczny, nienaturalny, głuchy odgłos, słyszalny również w niżej położonych pomieszczeniach. Elastyczna pianka stosowana jako podkład pod panele redukuje go w niewielkim stopniu. Dlatego część paneli produkowana jest z systemem wyciszającym. Jest to dodatkowa warstwa tłumiąca (pochłaniająca) odgłosy kroków. Podłoga z takich paneli jest o połowę cichsza, a dźwięki niższe, przez co mniej męczące dla ucha. Nie dochodzi też do powstawania echa i wibracji podczas chodzenia.

  Panele drewniane

  To trójwarstwowy parkiet w postaci gotowych paneli podłogowych. Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z trwałością i funkcjonalnością paneli podłogowych. Po ułożeniu nie wymagają cyklinowania i lakierowania, ponieważ ich warstwa wierzchnia jest fabrycznie zabezpieczana lakierem lub olejem. Można je natomiast kilkakrotnie cyklinować i lakierować od nowa.

  Panele takie nie są polecane do układania w kuchniach oraz innych pomieszczeniach, gdzie mogłyby być narażone na częste zachlapywanie wodą.

  Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:

 • dolna - to cienki fornir z drewna iglastego, który ma przeciwprężnie oddziaływać na warstwę środkową

 • środkowa - małe, sklejone ze sobą deszczułki, zwykle sosnowe. Słoje drewna są w nich wzajemnie prostopadłe, dzięki czemu panele reagują na zmiany wilgoci i temperatury ok. 80% mniej niż drewno lite;

 • wierzchnia - ze szlachetnych odmian drewna, kilkakrotnie polakierowana albo pokryta olejem. Od rodzaju tego drewna i wzoru zastosowanego w panelach (na przykład pełne deski, półdeski, dwa lub trzy rzędy klepek) - zależy wygląd podłogi. Zwykle warstwa wierzchnia ma grubość od 2,2 do 3,6 mm. Im jest grubsza, tym więcej razy podłogę można będzie odnawiać.

  Panele drewniane mogą być albo pokryte kilkoma warstwami lakieru akrylowego utwardzanego promieniami UV, albo zagruntowane olejem. Lakier jest wykończeniem trwalszym i ułatwia czyszczenie paneli. Olej uwydatnia ziarnistą strukturę drewna i pogłębia jego kolor. Panele olejowane lepiej sprawdzają się w tych miejscach, gdzie podłoga narażona jest na niszczące działanie piasku. Posadzki z nich są jednak droższe i bardziej uciążliwe w użytkowaniu, bo w pierwszym roku olejowanie trzeba regularnie powtarzać.

  Jak wybierać panele

  Planując wykończenie podłogi panelami, należy wziąć pod uwagę sposób użytkowania pomieszczenia, w jakim będą ułożone. Panele - zarówno laminowane, jak i drewniane - mają bowiem różną wytrzymałość, która przesądza o ich przeznaczeniu. Trzeba również wybrać sposób montażu oraz wykończenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też oczywiście pamiętać o sprawdzeniu jakości paneli oraz zapoznaniu się z warunkami gwarancji.

  Klasa paneli a ich przeznaczenie. Panele laminowane powinno się dobierać pod względem klasy przeznaczenia. Te, które są dobre do rzadko odwiedzanego pokoju gościnnego, nie sprawdzą się na przykład w korytarzu.

  Skomentuj:
  Zaloguj się

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX