68 m kw. dla 3 osób: częściowo otwarta wygodna kuchnia
Projekty: Justyna Burdow-Gołoś i Krzysztof Radzanowski
03.02.2011
, aktualizacja: 02.11.2010 12:30
Największe wątpliwości związane z urządzaniem naszego pierwszego mieszkania dotyczą kuchni. Chcielibyśmy otworzyć ją na pokój dzienny - ale tylko częściowo, pozostawiając fragment ścianki. Dobrze, gdyby w kuchni zmieścił się niewielki stół. Zależy nam na pozostawieniu oddzielnej toalety. Jeśli to możliwe, chętnie byśmy ją nawet powiększyli i zamienili w drugą łazienkę, dostępną z sypialni. Jeden z mniejszych pokoi będzie w przyszłości przeznaczony dla dziecka. Katarzyna ze Szczecina
68 m kw. dla 3 osób.
Rozwiązanie 1. Kuchnię od pokoju oddziela tylko fragment skośnej ścianki i podwyższony barek pełniący funkcję kącika śniadaniowego. Z przedpokoju wiedzie do niej szerokie otwarte wejście. Pozostałą część strefy dziennej zajmują aneksy: wypoczynkowy i jadalny. W obu zaplanowałam płytkie wnękowe regaliki.
Rozwiązanie 2. Kuchnię wydzielają fragmenty trzech ścianek - jedna z nich, narożna, zasłania wysoką szafkę (ewentualnie można tu ustawić lodówkę). Do pomieszczenia wchodzi się zarówno z pokoju dziennego, jak i z przedpokoju.
ZOBACZ TAKŻE
-
67 m kw., dla 5 osób; dla małżeństwa z trojgiem dzieci (04-02-11, 09:14)
-
69,8 m kw., dla 2 osób: bardzo kłopotliwy wąski przedpokój (04-02-11, 09:14)
-
60,5 m kw., dla 2 osób: komfortowa łazienka dla całej rodziny (04-02-11, 09:14)
-
85,6 m kw., dla 4 osób: dobrze zaaranżowana strefa dzienna (04-02-11, 09:14)
-
52 m kw., dla 2 osób: domowe biuro do pracy z komputerem (04-02-11, 09:14)
-
74 m kw. dla 3 osób: wygodna kuchnia w dwóch wariantach (04-02-11, 09:14)
-
56 m kw. dla 2 osób: otwieramy kuchnię na pokój dzienny (05-01-12, 09:18)
-
48 m kw. dla 2 osób: Jak przebudować niewygodny przedpokój? (05-01-12, 09:18)
-
Kuchnie otwarte (10-01-12, 08:30)
Rozwiązanie 1
Justyna Burdow-Gołoś
Od strony pokoju dziennego przy skośnej ściance osłaniającej półotwartą kuchnię stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny; ze względu na nietypową formę trzeba ją zrobić na zamówienie. Ciąg roboczy w kuchni ma kształt litery L; urządzenia (lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak) są przedzielone krótkimi odcinkami blatu.
Najmniejszy pokój jest wyposażony w łóżko, biurko, regały i szafę. Zanim rodzina powiększy się o dziecko, pomieszczenie może pełnić funkcję pokoju gościnnego (dodatkowe miejsce do spania zawsze się przyda).
Średni pokój to sypialnia rodziców. Stoi w niej dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi oraz spora szafa. Zgodnie z Państwa życzeniem sąsiadująca z tym pokojem toaleta została powiększona i zmieniona w dodatkową, całkowicie prywatną łazienkę - wchodzi się do niej tylko z sypialni. Zaplanowałam tutaj narożną kabinę (80 x 80 cm), narożną umywalkę (40 x 40 cm) i podwieszany sedes. W dużej łazience, dostępnej z przedpokoju, jest asymetryczna wanna narożna (170 x 90 cm), podwieszany sedes i umywalka (szer. 60 cm) zainstalowana na długim blacie; pod nim ukryłam wąską pralkę (48 x 60 cm).
Rozwiązanie 2
Krzysztof Radzanowski
W przejściu łączącym kuchnię z pokojem dziennym proponuję zamontować przesuwane drzwi - w razie potrzeby pozwolą oddzielić od siebie te pomieszczenia. Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Przy najdłuższej ściance wydzielającej kuchnię ustawiłem szafkę na sprzęt RTV; w głębi pokoju dziennego jest aneks wypoczynkowy i jadalny.
Powiększona toaleta stała się dodatkową łazienką; jest w niej murowana kabina prysznicowa (brodzik 80 x 70 cm), umywalka (szer. 40 cm) i podwieszany sedes. W drugiej, większej łazience mieści się asymetryczna wanna narożna (170 x 90 cm), umywalka (szer. 60 cm), podwieszany sedes i pralka (48 x 60 cm) ukryta we wnęce zamykanej drzwiami. Do obydwu sanitariatów oraz do pokoju dziecka/gabinetu wchodzi się z wydzielonej części przedpokoju.