Kawalerka - jak urządzić to najmniejsze z mieszkań

Kawalerka to często nasze pierwsze mieszkanie. Zdarza się też, że jesteśmy zmuszeni organizować w nim życie na długie lata. Posiadanie kawalerki może jednak, przy zastosowaniu kilku prostych zabiegów, być bardzo przyjemne

 

 

Kawalerką nazywa się najczęściej mieszkania małe, o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych. Często są to mieszkania, w których skład wchodzi jeden pokój, mały przedpokój, kuchnia i łazienka. Czasami są tak małe, że nie znalazło się w nich miejsce na kuchnię, stanowi ona mikroskopijną cześć pokoju i jest szumnie nazywana aneksem kuchennym.

 

Rzut mieszkania M2 o pow.30m2

 

 

Z definicji kawalerka powinna być mieszkaniem przeznaczonym dla jednej osoby. Wtedy ?kawaler" może spokojnie funkcjonować w takim wnętrzu, nikomu nie przeszkadzając. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy w mieszkaniu pojawiają się kolejni członkowie rodziny - żona i dziecko. Wtedy należy odpowiednio zagospodarować przestrzeń mieszkalną, z podziałem na jej funkcje.

 

 

 

Fot. hgtv.com

 

Zacznijmy od najważniejszego pomieszczenia - pokoju. Tutaj bardzo ważna staje się zasada by najważniejsze sprzęty w pokoju były zwrócone do centrum pokoju. Nie możemy pozwolić sobie na to by postawić na środku pokoju sofę. W naszym mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest ważny i musimy go właściwie wykorzystać. Dlatego w umeblowaniu pokoju wykorzystujemy meble uniwersalne i kompaktowe. Naszą uwagę w trakcie zakupów powinny zwrócić uniwersalny, najlepiej rozkładany stół, sofa z funkcją spania, regał, który może stanowić ściankę ażurową dzielącą przestrzeń mieszkalną według pełnionych funkcji. Na rynku meblarskim oferowane są bardzo ciekawe modele rozkładanych sof. Kiedyś były to wersalki czy półkotapczany. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest schowanie w ścianie podwójnego łóżka i możliwość rozłożenia go na nocny odpoczynek albo kompaktowa sofa, której część schowana w ścianie po rozłożeniu tworzy łóżko.

 

Fot. bonbon.co.uk

 

Fot. bonbon.co.uk

 


Poza miejscem do spania, w naszym niewielkim mieszkaniu przydałby się kącik do pracy. Dziś nie ma domu, w którym nie ma komputera, dlatego i u nas musi się znaleźć dla niego miejsce. Najmniej miejsca zajmuje laptop i wtedy może to być składany blat przytwierdzony do ściany. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca można zastosować system szaf przesuwnych.

 

Fot. anthro.com

 

 

Fot. freshome.com

 


Kolejnym pomieszczeniem, które mimo małego metrażu również musi sprostać naszym oczekiwaniom jest kuchnia. Ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni i umieszczenie dużej liczby zamkniętych szafek. W małych mieszkaniach nie ma spiżarek czy miejsca na dodatkowe składowanie produktów i kuchennego sprzętu. Zastosowanie zamkniętych szafek spowoduje, że powierzchnia optycznie się powiększy i nie będzie męczącego oczy bałaganu. Ciekawym pomysłem jest wygospodarowanie w kuchni kącika jadalnego. Możemy to uzyskać poprzez zastosowanie rozkładanego stolika albo zastosowanie rozkładanego blatu na stałe przymocowanego do ściany.

 

Fot. IKEA

 

 

Fot. thisoldhouse.com

 

W przypadku łazienki również musimy poszukiwać oszczędnego w rozmiarach wyposażenia, np. małej pralki, umywalki, miski ustępowej czy rozkładanego kosza na brudną bieliznę. W przypadku pralki możemy zdecydować się na mniejszą niż standardowe modele. Na rynku można znaleźć pralki o szerokości 45 cm, które są nie tylko niewielkie, ale też ekonomiczne w użytkowaniu. Czasami w naszej małej łazience brak jest miejsca nawet na najmniejszą pralkę, wtedy można spróbować umieścić pralkę w zamkniętej szafce pod blatem kuchennym. Dylematem jest też wybór: wanna czy prysznic. Często ze względu na brak miejsca wygrywa prysznic. Jest jednak wyjście z tej sytuacji, można z bogatej oferty wybrać model stanowiący połączenie wanny z kabiną prysznicową. W tym przypadku potrzebujemy około 160cm (np. model Duscholux Piccolo Twin ma wymiary 150x160 cm).

 

Fot. duscholux-profi.de

 

Dopełnieniem tak urządzonej kawalerki jest jej oświetlenie. Umiejętne zastosowanie oświetlenia pozwoli domownikom pracować, odpoczywać, czytać czy gotować.
Musimy pamiętać, że dzięki racjonalnemu układowi elementów wnętrza, wykorzystaniu każdego metra kwadratowego, nasza kawalerka będzie wygodna i dostosowana do indywidualnych potrzeb jej mieszkańców.

 

babeczkaa

 

Zobacz także:

 

 


 

n

n

m

Kupujesz dom? Urządzasz mieszkanie? Wypełnij ankietę>>

 

 

Więcej o: