Nowoczesny wystrój starej warszawskiej willi

W starej willi na warszawskim Żoliborzu połączono klimat dawnych wnętrz z nowoczesnością. Nowa aranżacja willi respektuje jej modernistyczny charakter, jednocześnie dodając nowoczesne elementy inspirowane latami 60. Zobaczcie to kreatywne wnętrze.

Kto tu mieszka? Agnieszka Wiewiórska, współwłaścicielka bistro Meat Love i restauracji Flambeeria, Jarek Wiewiórski, dyrektor kreatywny i właściciel agencji Textura, koty Gaspar i Hektor.

Metraż: 120 m kw.

Gdzie? Warszawa, Żoliborz

Poznali się kilkanaście lat temu w pracy, w międzynarodowej agencji reklamowej w Warszawie, gdzie Jarek był dyrektorem kreatywnym, a Agnieszka producentem. Nadal pracują w swoich zawodach, które twórczo rozwinęli. Agnieszka realizuje pasje kulinarne - produkuje filmy i sesje reklamowe, ale też pracuje przy nich jako stylistka. Bierze udział w programach kulinarnych, szkoleniach, wymyśla nowe potrawy. Jej największym projektem są dwa bistra w Warszawie, Meat Love i Flambeeria, których jest współwłaścicielką. Jarek służbowo dużo podróżuje. Kijów, Moskwa, Ałma Ata, Wrocław, Londyn, Nowy Jork. Podróże inspirują ich oboje. Najbardziej lubią jeździć tam, gdzie mieszkają ich przyjaciele, niezależnie czy to Azja, czy południe Francji. Jednak najlepiej odpoczywają w domu, w ogrodzie pod kasztanem z kieliszkiem wina i kotami: arystokratą Gasparem i dachowcem Hektorem. Często zapraszają też przyjaciół na kolacje połączone z seansem filmowym w ich prywatnym DKF.

Mieszkanie na Żoliborzu

Szukali mieszkania w starym budownictwie, tam gdzie zachowały się fragmenty przedwojennych założeń urbanistycznych Warszawy. W tej willi fundamenty i część przyziemia powstały przed drugą wojną światową. Projektował je inżynier dróg i mostów dla swojej rodziny, dlatego ich struktura jest naprawdę solidna. Od początku wiedzieli, że nie chcą białej przestrzeni z pseudoklasycznymi meblami. Ideą projektu było stworzenie wnętrza respektującego modernistyczny charakter willi, a jednocześnie zawierającego nowoczesne elementy. Znaleźli troje architektów z Wrocławia działających w grupie Monomoka (Monika Gwiazdowska, Kasia Gwiazdowska i Piotr Saladra), którzy podjęli się stworzenia wnętrza prostego i jasnego.

Wystrój wnętrz - inspiracje

Wiodącą inspiracją były obrazy Pieta Mondriana związanego z De Stijl - kierunkiem w sztuce lat 20. XX wieku. Kompozycje De Stijl oparte na liniach pionów i poziomów, ujawniają siłę przeciwieństw, które zestawione tworzą harmonijną rzeczywistość. Widać to zwłaszcza w zainspirowanej De Stijl bibliotece, właściciele zrezygnowali jednak z kontrastowych kolorów charakterystycznych dla Mondriana. Wystarczy, że barwne grzbiety książek tworzą własną kompozycję. Najtrudniejsze dla architektów było znalezienie wymiarów modułów biblioteki, aby mogły przechodzić płynnie na sąsiednie ściany. - Niesamowitą pracę wykonał stolarz. Na swój sposób przeliczył wymiary tak, by wszystko idealnie pasowało i urzeczywistnił projekt architektów - opowiada Agnieszka.

Elegancka podłoga - klimat dawnych lat

Początkowo podłoga salonu miała być betonowa, jednak ostatecznie zamówili parkiet cięty, kładziony na sposób francuski, przyciemniony bejcą i lakierowany na wysoki połysk, który odtworzył klimat z dawnych lat. W nawiązaniu do wiodącego motywu drewna architekci zaprojektowali zabudowę kuchenną w kolorze naturalnego dębu. Uniknęli niechcianego efektu "dębowego budyniu" dzięki przemyślanej grze odcieni drewna, zestawiając je z bielą zabudowy i ścian. Wplecione subtelnie elementy metalu czy akcenty betonu równoważą całość.

Serce wnętrza

Co jest sercem tego domu? Jest ich wiele. Na pewno fantastyczne drzwi na prowadnicach, z hipnotyczną pracą Jarosława Flicińskiego. - Jego prace zawsze robiły na nas ogromne wrażenie - mówią. - Wielkie kompozycje przestrzenne na ścianach czy płótnie. Chcieliśmy spotykać się z takim dziełem codziennie. Artysta specjalnie dla nas stworzył "Widzieć to zawsze po raz pierwszy", idealny i zgodny z prawdą tytuł - dodaje Jarek.

Praktyczne rozwiązania we wnętrzu

Gdy pytam o najbardziej praktyczne rozwiązania w mieszkaniu, Jarek odpowiada: zsyp do pralni, ukryty pod klapką w podłodze łazienki. Architekci wykorzystali zresztą każdy metr kwadratowy, dzięki temu jest tu wiele niewidocznych szaf i schowków.

Magia mebli i dodatków

Agnieszka i Jarek zadbali o każdy szczegół. Stół w salonie, który wykonał na zamówienie stolarz, inspirowany był trójnożnymi stołami z lat 60. Wycinali z kartonów szablony, robili makiety, żeby precyzyjnie określić jego gabaryty. Kupili na aukcji internetowej krzesła DSC Axis 106 (Castelli). - To była rzadka okazja, dlatego od razu wzięliśmy wszystkie - śmieje się Agnieszka. Szklany, rozsuwany stolik znaleźli w Paryżu na targu staroci. Podobne historie ma większość przedmiotów w ich domu, dlatego poza świetnie zaprojektowaną przestrzenią jest to miejsce pełne ciekawych anegdot. I tajemnicy. Do pokoju, w którym Jarek pisze swoje teksty nikt nie ma wstępu, ale to już osobna historia.

Nowoczesny wystrój starej warszawskiej willi - prezentacja wnętrz

Maszyna do pisania Mercedes z polskimi znakami, prezent od przyjaciół Jarka. Obraz Michała Torzeckiego.

Fot. Leo Zappert

Szklany, rozsuwany stół znaleziony na targu staroci w Paryżu. Fotele z lat 70. kupione na internetowej aukcji.

Fot. Leo Zappert

Salon z biblioteką, projekt Monomoka. Lampa sufitowa Arana 23, projekt Iwony Kosickiej (so polish).

Fot. Leo Zappert

Stół w stylu lat 60. Krzesła seria DSC Axis 106 proj. Giancarlo Pirettiego dla Castelli. Grafika Jarosława Flicińskiego pt. "Widzieć to zawsze po raz pierwszy". Rzeźba z gipsu z cyklu "Numinosum" Julki Paluszkiewicz. Złota patera proj. Toma Dixona.

Fot. Leo Zappert

Zabudowa kuchni w kolorze naturalnego dębu. W drewnianej zabudowie kryje się lodówka, cargo i szafki.

Fot. Leo Zappert

Łóżko NAP, stolik Haiku Saba, (Mesmetric). Półka i drewniana zabudowa ścian projektu Monomoka. Lampy wężowe firmy Trizo. Lampa wisząca Luceplan model Hope.

Fot. Leo Zappert

Lampa na biurku z lat 30., krzesło Ray i Charles'a Eames'ów zdobyte na aukcji internetowej.

Fot. Leo Zappert

Regały projektu Monomoka.

Fot. Leo Zappert

Taras wyłożony drewnem bangkirai. Stół z impregnowanego betonu architektonicznego Morgan & Moller. Duński fotel ze skórzanym siedziskiem z lat 60., Peter Justesen.

Fot. Leo Zappert

W łazience klasyczne szklane płytki w chłodnym błękitnym kolorze. Metalowa klapka w podłodze to spust do pralni w piwnicy. Blat z corianu w kuchni łączy się przez ścianę z szafką w przedpokoju.

Fot. Leo Zappert

W łazience klasyczne szklane płytki w chłodnym błękitnym kolorze. Metalowa klapka w podłodze to spust do pralni w piwnicy. Blat z corianu w kuchni łączy się przez ścianę z szafką w przedpokoju.

Fot. Leo Zappert

Agnieszka i Jarek Wiewiórscy.

Fot. Leo Zappert

Więcej o:
Copyright © Agora SA