Aneks kuchenny w bloku. 10 aranżacji do naśladowania

W mieszkaniu w bloku często brakuje miejsca na pełnowymiarową kuchnię. Aneks kuchenny zajmuje mniej miejsca, a może być równie funkcjonalny. Jak go urządzić? Mamy 16 propozycji.

Aneks kuchenny w bloku

Urządzając aneks kuchenny w niewielkim mieszkaniu musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza - aneks powinien spełniać wszystkie funkcje, co pełna kuchnia. Musimy zatem zaplanować miejsce na podstawowy sprzęt AGD: lodówkę, kuchenkę, lub płytę grzewczą, piekarnik. Do tego miejsce na zlewozmywak, blat roboczy oraz miejsce na przechowywanie.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. 17 pomysłów na aranżację salonu z kuchnią

aneks kuchenny w bloku, meble kuchenne
fot. Michał Mutor

Aneks kuchenny z wyspą

Już na etapie projektu warto podjąć decyzję, czy chcemy wizualnie oddzielić aneks kuchenny. Można to zrobić stawiając np. niską "7;ciankę, bark, wyspę kuchenną bądź stół. Można też pomyśleć o ażurowym przepierzeniu. Wizualną granicę między kuchnią a salonem może wyznaczyć inny kolor ścian bądź inne pokrycie podłogi.

Jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce?

UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI GOSC CZTERECH KATOW - MIESZKANIE STEFANO TERRAZZINO ; NZ KUCHNIA STYLIZACJA AGNIESZKA OSAK-REJMER FOT. SYLWESTER REJMER PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (248) - 6 2012 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE KUCHNIA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (248) - CZASOPISMA
fot. Sylwester Rejmer

Nawet w aneksie kuchennym w bloku można wygospodarować miejsce na wyspę. Tutaj została ona wzniesiona z surowej cegły.

Konstrukcja ze stali i szkła zbrojonego, zwieszająca się nad?półwyspem, kryje m.in. kuchenny okap.
MARIUSZ PURTA

Konstrukcja ze stali i szkła zbrojonego, zwieszająca się nad półwyspem, kryje m.in. kuchenny okap. Oświetlające wnętrze przemysłowe lampy (albo modele na nich wzorowane) podłączono do biegnących po suficie i ścianach przewodów elektrycznych.

Mała kuchnia w bloku pełna dobrych rozwiązań. 12 inspirujących wnętrz

Mały aneks kuchenny

Żeby aneks jak najmniej rzucał się w oczy, lepiej zrezygnować z otwartych półek, a jeśli możemy sobie na to pozwolić, także z górnych szafek. Nie zapominajmy o odpowiednim doświetleniu blatu. Z reguły aneksy aranżowane są z dala od okien, dlatego bywa w nich ciemno.

meble kuchenne, urządzanie wnętrz, wystrój wnętrz, kuchnia
fot. Berbard Białorucki

Aneks kuchenny wydziela niewysoka ścianka. Zabudowa kuchenna na trzech ścianach zapewnia mnóstwo pojemnych schowków i długi blat roboczy.

aneks kuchenny, meble kuchenne
Fot. Dariusz Radej

Stół, który można wsunąć pod poszerzony blat okienny, to dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń. Zrobiono go na zamówienie z takich samym materiałów co dolne szafki kuchenne i blat, czyli z drewna dębu i stali. Stół służy też jako biurko. Zasiadając do pracy, gospodarze włączają kinkiety o ruchomych ramionach, zainstalowane z obu stron okna.

Aneks kuchenny z salonem

W aneksach kuchennych, które są zazwyczaj w salonach, najlepiej się sprawdzi AGD do zabudowy, które mniej się rzuca w oczy. Z tego samego względu lepiej wybrać szafki gładkie o jasnych frontach. Dobrze, gdy aneks nawiązuje stylistycznie do reszty pomieszczenia.

aneks kuchenny w bloku, meble kuchenne
fot. Alka Murat

Typowy salon na planie prostokąta. Na krótszej ścianie wprowadzono aneks kuchenny. Eleganckie, stonowane fronty wpisują się w stylistykę pomieszczenia

aneks kuchenny w bloku, meble kuchenne
fot. Radosław Wojnar

Zabudowa kuchenna musiała korespondować ze stylem pozostałej części pomieszczenia, które utrzymane jest w stylu francuskim. Stąd m.in. marmurowy blat i marmur na ścianie. Elegancko wygląda także AGD w zabudowie

Aneks kuchenny aranżacje

aneks kuchenny w bloku,
fot. Monika Filipiuk-Obałek

Niewielka kuchnia miała być funkcjonalna i tania. Zabudowa ma kształt litery U (odcinek blatu przylegającego do stołu w razie potrzeby staje się barkiem). Białe fronty z lakierowanej płyty MDF powiększają optycznie tę strefę wnętrza. Nad blatem zamontowano białe i czarne panele kuchenne z melaminy, kupione w IKEA

aneks kuchenny w bloku, meble kuchenne
fot. Łukasz Markowicz/ projekt: Pracownia COCO

W otwartej przestrzeni wydzielono aneks kuchenny, stawiając barek i poprzez wyłożenie tej części pomieszczenia czarno-białymi płytkami. Całość wygląda bardzo stylowo i nowocześnie.

aneks kuchenny w bloku, meble kuchenne
Fot. Inside Story

Aneks kuchenny wygląda bardzo dyskretnie. Od reszty pokoju oddziela go stół

Funkcjonalna kuchnia w 7 krokach
Więcej o:
Komentarze (4)
Aneks kuchenny w bloku. 10 aranżacji do naśladowania
Zaloguj się
 • Pa ula

  Oceniono 3 razy 1

  Może ktoś wie, czy szafka z metalowej siatki (zdjęcie nr 1) jest do kupienia na rynku, czy trzeba ją sobie zrobić z fachowcem? Jeśli ktoś widział taką, to z góry dziękuję za podrzucenie linka.

 • kiteczka_78

  Oceniono 1 raz -1

  Piękne aranżacje, szukam właśnie czegoś inspiracyjnego w kwestii kolorów. Biel, zieleń i jasne drewno - ta aranżacja urzekła mnie najbardziej. Mam już projekt, całe AGD kupione w Kernau, ale jeszcze nie wiem na jakie fronty mebli postawić. Dużo wątpliwości mi rozwialiście, dziękuję!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX