Cała kuchnia w jednym ciągu

Układ jednociągowy w kuchni to dość wygodne rozwiązanie. Ściana musi być jednak na tyle długa, by zmieściły się przy niej wszystkie niezbędne meble i urządzenia.

Taki układ stosuje się z konieczności w pomieszczeniach niezbyt szerokich - około 180 cm. Tylko wtedy w pomieszczeniu wystarczy miejsca na swobodne poruszanie się. Taka zabudowa wygląda lekko, dlatego często jest również spotykana w kuchniach otwartych na salon. Jeśli w kuchni ma być lodówka, kuchenka z piekarnikiem, zlew, zmywarka i przynajmniej jedna szafka stojąca, ciąg powinien mieć minimum 300 cm długości. Po odliczeniu miejsca na lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę pozostanie 120 cm na blaty. Warto tak zaplanować układ urządzeń, by jeden z blatów - główny roboczy - miał co najmniej 60 cm; pozostałe mogą być mniejsze.

Przykład 1

Wszystkie urządzenia są usytuowane wzdłuż jedynej w tej kuchni ściany bez okna. Ciąg zaczyna się lodówką, za nią znajduje się wolno stojąca szafka z 60-centymetrowym blatem. Pełni on funkcję głównego blatu roboczego i miejsca na produkty wyjmowane z lodówki. Dalej, za niezagospodarowaną przestrzenią, stoi osobna szafka ze zlewozmywakiem i kuchenką. Na ścianie nad ciągiem roboczym zawieszono szafki z drewnianymi drzwiczkami i stalowe półki. Miejsca do pracy jest tu niewiele, dlatego bardzo przydaje się tzw. pomocnik - mobilny mebelek ustawiony naprzeciwko zabudowy.

Przykład 2

W tej kuchni dzięki ustawieniu lodówki poza ciągiem zyskano miejsce na dodatkową szafkę. To sprawiło, że blat roboczy się wydłużył, jest też więcej miejsca na przechowywanie naczyń. Pozwoliło to również wyznaczyć umowną granicę otwartego wnętrza. Gdyby między kuchenką a zlewozmywakiem był mały blat, wygodniej byłoby odstawiać gorące garnki.

Tekst: Justyna Burdow-Gołoś Zdjęcia: Witold Górka, Adam Kozak, Rafał Lipski, Włodzimierz Okoński, Jakub Pajewski, Michał Skorupski

Więcej o:
Copyright © Agora SA