Duża kuchnia, dużo miejsca

W tym układzie dwa kuchenne ciągi robocze usytuowane wzdłuż przeciwległych ścian są połączone trzecim, poprzecznym. Blat łączący zabudowę znajduje się zwykle pod oknem i tam często instaluje się zlewozmywak, gdyż do zmywania naczyń bardzo przydaje się światło dzienne.

Kuchenkę natomiast umieszcza się w jednym z bocznych ciągów - wtedy pracująca przy niej osoba nie stoi tyłem do wejścia. Zabudowa w kształcie litery U jest coraz popularniejsza w kuchniach otwartych na jadalnię lub salon - blat od strony pokoju może wtedy służyć jako barek. Planując taki rodzaj zabudowy, również należy pamiętać o minimalnej odległości między głównymi ciągami (120 cm) oraz o ergonomicznym i funkcjonalnym zaplanowaniu miejsc do pracy.

W tym wnętrzu wręcz wzorcowo zastosowano wszystkie normy projektowe. Ciąg kuchenny rozpoczyna się lodówką, dalej jest blat, na który można wykładać artykuły, a tuż obok zlew. Umyte w nim produkty przekłada się na dalszy blat. Tam wykonuje się główne prace - przygotowywanie potraw, które gotuje się na ustawionej obok kuchence. Ciąg kończy się kolejnym blatem. Osoba pracująca w kuchni ma wszystko w zasięgu ręki i nie musi wykonywać zbędnych ruchów.

Tekst: Justyna Burdow-Gołoś Zdjęcia: Witold Górka, Adam Kozak, Rafał Lipski, Włodzimierz Okoński, Jakub Pajewski, Michał Skorupski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.