Pięć sposobów na łazienkę

W swojej łazience możesz poczuć się jak Juliusz Cezar, madame Pompadour lub królowa Wiktoria. Proponujemy kąpielową podróż w czasie i przestrzeni.

Marzenie o łazience w stylu rzymskich term, barokowym czy wiktoriańskim łatwo dzisiaj zrealizować. Producenci prześcigają się w pomysłach. Oprócz sprzętów zaprojektowanych w zgodzie z najnowszymi tendencjami wzorniczymi możemy znaleźć wanny, umywalki, sedesy i baterie stylizowane lub nawet będące wiernymi kopiami starych urządzeń. Bez trudu dobierzemy pasujące do nich kafelki, płytki dekoracyjne i, oczywiście, wszelkie drobne akcesoria łazienkowe. Nie ma również problemu z tkaninami - za projektantami wnętrz nadążają producenci ręczników, dywaników, a nawet szlafroków. Ale uwaga! Nie wszystko, co staroświeckie, od razu staje się modne. Pokazujemy Państwu kilka łazienek na topie wraz z sugestiami stylistów, co należy wybrać z ogromnej oferty rynkowej, by stworzyć wnętrze bardzo spójne i harmonijne.

1 Ślad antyku

Efekt wnętrza kojarzącego się z antycznymi rzymskimi termami możemy uzyskać bardzo łatwo. Wystarczy wyłożyć ściany łazienki mozaikami lub kafelkami imitującymi naturalne kamienie o nierównych krawędziach, które wyglądają jak zniszczone przez czas. Znakomicie pasują do nich dekory z antycznymi motywami. Równie dobre będą współcześnie robione marmurowe płaskorzeźby przypominające do złudzenia obiekty wykopane podczas prac archeologicznych. Kolorystyka jasna - wszelkie odcienie beżów i błękitów, ale nie w czystych odcieniach, tylko lekko zszarzałe, spatynowane.

2 W pozłocie

Wnętrza pełnego przepychu, gorących barw i zmysłowej atmosfery. Potrzebne są tylko odpowiednie barwy, które wywołają wrażenie luksusu, to znaczy czerwień i złoto. W takich kolorach powinny być ściany (wyłożone kafelkami lub pomalowane) oraz wszelkiego rodzaju łazienkowe akcesoria. Najlepiej, by ich formy i zdobienia nawiązywały do dawnych stylów. Urządzenia sanitarne nie muszą mieć bogatych barokowych kształtów (choć i takie sprzęty można dzisiaj kupić). Zwykłe białe wanny, sedesy oraz umywalki również będą na miejscu.

3 Kąpiel w Bath

Nietrudno go odtworzyć, bo przedmioty inspirowane wzorami z dziewiętnastowiecznej Anglii są nadal produkowane. Można więc kupić kafelki w paski ozdobione kwiatkami lub błękitno-białe dekory z widoczkami i scenkami rodzajowymi - motywami typowymi dla wyspiarskiej ceramiki. Do tego umywalka wpuszczona w kamienny blat i drobiazgi z delikatnymi roślinnymi szlaczkami. Wszystko w pastelowej kolorystyce, ewentualnie z ciemniejszymi brązowymi akcentami.

4 W dworku

Klimat wiejskiej siedziby nada naszej łazience drewno. Można nim wyłożyć podłogę lub ściany albo przynajmniej wyposażyć wnętrze w drewniane szafki, wieszaki, półki i ramy luster. Do tego stylu dobrze pasują wiklinowe i ceramiczne dodatki: pojemniki na kosmetyki, mydelniczki i inne drobiazgi. Ten sielski charakter całości podkreślą płytki ceramiczne ozdobione delikatnymi wzorami roślinnymi. Ważna jest też kolorystyka - powinna być raczej spokojna, nawiązująca do barw natury, czyli beże, brązy, żółcie i zielenie.

5 Zimny prysznic

Aby stworzyć w łazience industrialną atmosferę, do wykończenia wnętrza trzeba użyć gresów imitujących granit oraz dużo szkła i chromowanego metalu. Najbardziej poprawne stylistycznie pomieszczenie powinno być utrzymane w popielatej, szarobłękitnej lub jasnobeżowej kolorystyce, która da wrażenie większej przestrzeni. Płytki dekoracyjne są zbędne, dopuszcza się natomiast wstawki z mozaiki, które rozbijają monotonię wykończenia ścian. Urządzenia - tylko te o nowoczesnej prostej formie ze lśniącej białej ceramiki. Do tego dyskretne szklane i metalowe półeczki oraz błyszczące akcesoria w spokojnych barwach, by dodatkowo pokreślić elegancki charakter wnętrza.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Wybór przedmiotów: Joanna Płachecka Zdjęcia: Rafał Lipski, Włodzimierz Okoński, Aleksander Rutkowski, Paweł Słomczyński

Więcej o:
Copyright © Agora SA