Jak mieszkają Polacy? Dlaczego wenge?

Wenge, brzmi egzotycznie, a zarazem bardzo swojsko. Czym jest, skąd się wzięło i dlaczego o nim piszemy?

Otóż wenge to egzotyczne tropikalne drewno o bardzo ciemnym kolorze. Wenge jest twarde i ciężkie.  Mianem wenge określa się również  ciemny kolor wybarwienia. Z wenge robi się instrumenty muzyczne, ale równie chętnie używa się go we wnętrzarstwie. Parkiety, deski podłogowe, forniry meblowe... No właśnie, mówi Wam to coś?

Polacy kochają wenge!

Macie w swoim mieszkaniu meble wenge? Niekoniecznie, niektórzy z Was pewnie pierwszy raz zetknęli się z ta nazwą, ale zapewniam, że większość tych, którzy urządzali bądź urządzają swoje mieszkania, wenge kojarzy. W polskich salonach meblowych to król nad królami.

"Trend na wenge dotarł do nas z zachodu Europy około 10 lat temu. Tam jest już praktycznie nieobecny, u nas jednak ten kolor nadal stanowi znaczną ilość w sprzedaży " - odpowiada zapytany przez nas Mariusz Król, Kierownik Sprzedaży Kraj HM Helvetia Meble.

Czy to znaczy, że Polacy zakochali się w wenge? Kasia Sas, projektantka wnętrz tak to tłumaczy: "Parę lat temu pojawiły się we włoskich kolekcjach proste meble modułowe w wybarwieniu wenge. Z czasem wszystkie, nie tylko te wiodące marki i firmy, zaczęły pieczołowicie oklejać meble w fornir wenge i laminat wengepodobny. I trend gotowy! Z czasem niestety trend staje się antytrendem, trudnym do wyplenienia. Tak jest w tym przypadku ".

Miłość to nie wszystko

Poszukajmy więc odpowiedzi na pytanie w czym tkwi fenomen tego drewna w naszym kraju.

"Polski rynek nadal w dużej części jest mocno tradycyjny i otwarty na ciemne kolory, które współgrają z tradycyjną ciepłą i bezpieczną ponadczasową kolorystyką naszych mieszkań. Natomiast meble w jasnych kolorach i połyskach wymagają dużej dozy ekstrawagancji w aranżacji wnętrz ." - opowiada Mariusz Król.

I coś w tym jest. Polacy po prostu lubią ciemne, brązowy kolory we wnętrzach. Z badań przeprowadzonych dla IKEA przez niezależną firmę badawczą IPSOS w listopadzie 2011 roku, wynika, że kolorystyka mebli jest według nas jedną z najważniejszych cech decydującą o wyglądzie pomieszczenia. Kolory mebli są dla nas bardziej istotne niż ich kształty.

I tak, ciemne brązy, nawet nazywane potocznie "kolorem meblowym", kojarzą się pozytywnie z tradycją, ciepłem domu, ciepłem rodzinnym, bezpieczeństwem. Podkreślają status właściciela w odróżnieniu do nowoczesnej stylistyki (jasne/kanciaste/chłodne) pozbawionej "korzeni", tradycji i kojarzonej z pewną tymczasowością.

Również meble, które wyglądają na wykonane  z "prawdziwych" materiałów (drewno, szczególnie te ciemne) są oceniane lepiej, postrzegane jako te ogólnie lepszej jakości. Badani mają świadomość, że przy niskich cenach kupują substytut, ale na poziomie emocjonalnym czują się z nim bezpieczniej.

fot. furnituremartnyc.com

"Przyzwyczailiśmy się do tego iż elegancję, prestiż, ciepło i tradycję odnajdujemy w kolorach ciemnego brązu. W ten sposób zapomnieliśmy o odcieniach bieli, ciepłych beżach, szarościach i wielu innych ." - mówi Magda Konior, projektantka IKEA.

Czy wenge jest ok.?

Wenge jest ciemne, to już wiemy. Czy pasuje zatem do naszych, zwykle małych mieszkań?

"Pierwszym problemem w wenge jest stosowanie go bez wyczucia. A jest to bardzo ciemne wybarwienie nadające wnętrzu lekko ponury klimat. Drugim problemem jest brak umiaru. O ile mebel wenge w ogromnym , dobrze doświetlonym wnętrzu jest w stanie się obronić i wyglądać atrakcyjnie to wciśnięta zabudowa wenge w blokowe M3 , gdzie światła mamy jak na lekarstwo sprawia, że nawet najprostsze meble wyglądają ciężko i przysadziście " - tłumaczy Kasia Sas.

Ten przedziwny trend, który utrwalił się u nas na lata trudno wytłumaczyć. Niepraktyczne, trudne w aranżacji i przytłaczające wenge podbiło polskie wnętrza. W każdym szanującym się salonie meblowym odnajdziemy wenge szafy, meblościanki, kuchnie. Jak się okazuję wśród projektantów wnętrz uchodzi za antytrend, skuchę w aranżacji, którą trudno naprawić. Czy moda na wenge kiedyś przeminie? "Zakładam, że w najbliższym czasie kolorystyka mebli będzie szła w kierunku jasnych tonacji. Nie znaczy to jednak, że całkowicie zniknie z rynku kolor wenge i jego pochodne. Sami jako producent jesteśmy tego przykładem. Mimo wprowadzania nowych jasnych propozycji nadal nie rezygnujemy z ciemnych mebli." - odpowiada Mariusz Król.

A czy Wy macie w swoich domach meble wenge? A może uważacie, że to antytrend? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Chętnie zobaczymy również jak mieszkacie - przysyłajcie zdjęcia! Nasz adres:domosfera@gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA