Odkurzacze prosto z morza

Plastikowe butelki, skrzynki i fragmenty sieci wyłowione z największych mórz i oceanów, stworzyły barwną mozaikę zdobiącą odkurzacze.

Projekt "Odkurzacze z Morza" (ang. Vac from the Sea) zainicjowała firma Electrolux. Jego celem jest zwrócenie uwagi na plastikowy paradoks. Plastikowe śmieci niszczą morza i oceany. Gromadzą się w dryfujące wyspy, niosą je fale, zalegają na plażach.

Na lądzie brakuje przetworzonego plastiku do produkcji przemysłowej. Technologia, która pozwalałaby wykorzystywać plastik wyłowiony z morza jest zbyt droga. Tymczasem, gdyby nie kontakt ze słoną wodą, śmieci te mogłyby być ponownie wykorzystane chociażby do produkcji opakowań!

Program społeczny "Odkurzacze z Morza", pierwszy raz zrealizowano w 2010 roku. Zebrano plastikowe odpady z pięciu największych mórz i oceanów. Zbiórka odbyła się na Helu, w Ragaciems i Klapkalnciems na Łotwie, na Hawajach, na wyspach Phi Phi (Tajlandia), w Saint-Cyr- sur-Mer we Francji oraz w szwedzkim mieście Skagerrak.

Następnie projektanci Electrolux, ozdobili pięć odkurzaczy znalezionymi odpadami. Tak powstał: Odkurzacz z Morza Bałtyckiego, Odkurzacz z Morza Śródziemnego, Odkurzacz z Morza Północnego, Odkurzacz z Oceany Spokojnego i Odkurzacz z Oceanu Indyjskiego.

W ramach programu powstał też "Polski odkurzacz z Morza", którego obudowa w całości zrobiona jest ze śmieci zebranych w 2011 roku na Półwyspie Helskim. W realizacji projektu uczestniczyła także Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Polski odkurzacz z Morza

Znaleziono mnóstwo plastikowych skrzynek, butelek, resztek sieci i opakowań. Zamiast zaśmiecać morze, stały się fragmentem odkurzacza stworzonego przez projektantów Electrolux.  Można go oglądać w helskim fokarium przez całe lato.

Projekt "Odkurzacz z Morza" ma na celu uświadomienie ludziom istoty problemu i zachęcenie ich nie tylko do nie śmiecenia, ale też zbierania śmieci wyrzucanych do wody.

ZDJĘCIA >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.